Farkında mısınız bilmiyorum, ancak an itibariyle video oyun sektörünün en büyük problemlerinden bir tanesi oyunların satış modeli. Bu küçük oyunların ve onları yapanların yaşadığı bir problem değil, indie oyunlar zaten hemen hemen tamamen dijitale özel çıkıyor ve orta fiyatlarla yollarını buluyorlar. Akarı kokarı aşağı yukarı belli olduğundan mütevellit de kârını alıp, kenara geçiyorlar tutarlarsa. Sorun AAA oyunlar dünyasında. Bütçeler şiştikçe, tam sürüm oyunların klasik 60$ etiketi az gelmeye başladı oyun yapımcılarına. Ancak bir yandan da bu fiyat dahi oyuncuların kendilerine fazla geliyor. Zira oyuncular haricinde hobilerini sürdürmek için ev kirası kadar para harcayan çok fazla geek yok.

Buna bir çözüm olarak da Netflix/Spotify tipi açık büfe modeli deneniyor. Bu topa ilk olarak internet üzerinden yansıtmalı oyun oynatma platformu PlayStation Now vesilesiyle Sony girdi. Şimdi, Microsoft da kendi köşesinden atağa kalkıyor. Haziran’da başlayacak olan Xbox Game Pass sistemini tanıttılar. Bu sisteme göre, aylık 10$ gibi bir meblağ karşılığında Microsoft’un belirlediği 100 oyunluk arşivin etinden sütünden faydalanabileceksiniz.

Xbox Game Pass 2

Sistem çok basit bir temel üzerinden çalışacak. Aylık parayı vereceksiniz, verdikten sonra da oyunları indirip oynayacaksınız. Detayları tam netleştirmemişler, ancak buradaki mülkiyet hakkınız kuvvetle muhtemel PlayStation Plus tarzı olacaktır, yani ödemeye devam ettikçe oyunları oynamaya devam edebileceğinizi tahmin ediyoruz. Ancak şurası kesin, offline kalsanız bile oyunlar oynanabilir olacaklar, ve tümden sahip olmak isterseniz de indirimli bir fiyattan edinmeniz mümkün olacak.

Bunun da ötesinde, oyunlar belirli periyotlarla değişecekler. Epey de sağlam bir başlangıç kütüphanesiyle gelecek gibi gözüküyor. Bir sürü Xbox One ve Xbox 360 klasiği şimdiden listeye girmiş gibi gözüküyor. Elbette bunlar eskimsi oyunlar. On yıl geriye gitmeli değil elbette, ama mesela NBA 2K17 yok da listede, 2K16 var; o tat ve kıvamda. Şimdilik açıklanan listenin satırbaşları arasında Saints Row IV, Halo 5, Mad Max, Payday 2 gibi oyunlar var.

Bakıp göreceğiz. Şu an en büyük dezavantajı Xbox Live üyeliğinden ayrı olması gibi duruyor. O da %100 değil, Haziran ayında, servis başlayınca netleşecektir. Bir kullanalım, bakalım, yorumlara geçeriz sonra. Sizin ilk intibalar nasıl?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.