XCOM 2 çıktı. Biz Geekyapar camiası olarak, oyuna daldırdık kafamızı; birkaç gündür de çıkamıyoruz. GIST sonrası hastalıklarını bahane edenler, yorgunluğu araya sokanlar, yoğunluk iddialarıyla gelenlerin her biri evinde saatlerce XCOM 2 oynadı. Biz o yüzden, oyunun ne kadar iyi olduğunu öyle mekanikle, grafikle anlatmak istemiyoruz. Oyun muhteşem zaten. Firaxis yine hayal kırıklığı yaratmamış, yine ortaya mükemmelliğe yakın bir şey çıkartmış. O sebeple, biz daha ziyade XCOM 2’nin verdiği hislere, ancak ulaşabilen 8 şey listelemek istedik. XCOM 2 oynamak, şu 8 muhteşem şeyi yapmak kadar iyi hissettiriyor yani.

 

1. Sıcak Bir Yaz Gününde, Buz Gibi Su İçmek

1

Olur ya hani, kavrulursunuz gün içerisinde. Böyle insanın sırtından boncuk boncuk ter damlar. Bir işiniz olmasa dışarıda gezmeyeceksinizdir zaten, ama işte yaz okuludur; toplantıdır, seyahattir… Bir sebepten o kavurucu sıcakta dışarıdasınızdır yani. Tam o an bir bakkala gidersiniz. Bakkalın böyle özel su buzdolabı vardır, rezistansları kütür kütür buzla kaplanmış, o kadar eski. Oraya elinizi daldırdığınız an bir soğukluk gelir, suya dokunduğunuz an bir başkası. O suyu içersiniz sonra, bir rahatlama gelir ya… Hah, XCOM 2 işte o kadar iyi.

 

2. Kış Gecesi Tuvalete Gidip, Sıcak Klozete Oturmak

2

Dünyanın en ızdıraplı şeyi, kışın, özellikle de oda oda ısınan evlerde gece tuvalete kalkmaktır. Çünkü buz gibi olur klozetin oturağı, insanın poposunu değdiresi gelmez; ayakta kaka yapmanın fizibilitesini ölçmeye başlarsınız. Ama bazen, evde o kış günleri klozete kaplama yaptırtacak vizyonda birileri vardır. İşte o zaman, geçmiş tecrübelerden dolayı buz gibi bir soğuk bekleyen poponuz, sıcak kaplamayla bayram yapar ya… XCOM 2 o kadar da iyi aynı zamanda.

 

3. Yeni Ütülenmiş Pantolon Giymek

3

Sabah işe, okula, görüşmeye falan gideceksiniz. Yalnız bir kalkıyorsunuz ki, kumaş pantolonunuz yıllardır gardıropta durmaktan perdeye dönmüş artık. Bir can havliyle ütü masası kurulur, ona bangır bangır sıcak buhar basılır. Sonra bak, o pantolonu giyerken şöyle bacaklarınız bir an bayram eder; hele ki kışsa resmen kendinizi yeni bir boyuta ışınlanmış hissedersiniz ya… XCOM 2 de sizi bambaşka bir boyuta ışınlayacak kadar iyi.

 

4. Serin Bir Akşam Balkonda Karpuz-Peynir-Ekmek Yemek

4

Bak, bu ne tam nemli iklim şehirlerinde yaz akşamı olur; ne de karasal iklimlerdeki bahar akşamlarında. Bu dediğim, tam bir İç-Doğu Anadolu akşamı hikayesidir. Gün içerisinde etkisini hissettiren kuru sıcak, yerini kararlı bir serinliğe bırakır, hava kararır en sonunda. Siz birkaç arkadaşı toplarsınız. Karpuz getirmiştir biri, biri keser. Biri peynir doğrar. Biri de masaya ekmek koyar ya… XCOM 2’nin tüm parçaları da en az bu kombinasyondaki kadar uyumlu birbirine, her biri o kadar iyi.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.