Daha önce de lafı geçtiğinden çok derinlemesine bir analizini tekrar yapmaya gerek duymuyoruz, ama gerçek zamanlı stratejilerin can cekiştiği ortada. Sorarım size, en son oynadığınız büyük stüdyo damgalı kaliteli GZS neydi? Pek çoğunuz muhtemelen Company of Heroes 2 diyeceksiniz haklı olarak. Belki bazılarınız unuttuğumuz, farkında olmadığımız bir indie oyunu söyleyecek. Ve eminim bir çoğunuz Total War falan diyecek anlık bir gafletle ve bu gafletinde de haklı olacak. O kadar uzun zamandır sağlam bir GZS görmüyoruz ki, türün ne olduğunu unuttuk topluca.

Microsoft bunu değiştirmeye niyetli. İşin bu kısmı dedikodu değil. Sadece yeni nesil oyunculara strateji oyunları yapsınlar diye yeni bir stüdyo kurmuşlar. VG247’de gördüğümüz habere göre Microsoft’un yelpazesi altında kurulan Decisive Games ilk iş olarak bu meseleye eğilecek. NeoGAF’ta bulunan ve anında otopsi edilen reklam ilanına göre Decisive Games eskinin sevilen bir strateji oyununu yeni nesle taşımak istiyor.

rise-2014-06-06-16-25-21-09

İlanda “Windows ve Xbox” denmiş ama bundan otomatik bir sonuç çıkarmayın. Spesifik olarak ardından “One” kelimesi gelmediği sürece artık Xbox kelimesi sadece konsolu kast etmiyor. Bildiğiniz gibi Microsoft Windows Phone platformundaki oyunlarına da Xbox damgasını yapıştırıyor. Ondan mütevellit bu bahsi geçen oyun PC’ye ve tabletlere çıkacaksa da “Windows ve Xbox için” denilirdi.

O zaman soru şu, hangi oyundan söz ediliyor? Microsoft’un mazisinde öyle rahatlıkla “eskinin sevilen” tabiriyle anlatabileceğiniz çok fazla strateji oyunu yok. Hepi topu iki oyundan söz ediyoruz. Mythology’siyle, Empires’ıyla Kings’iyle Age Ofya da Legends’ıyla Nations’ıyla Rise OfYa biri, ya öteki. İki oyunun da güncellenmiş HD versiyonları yakında Steam’e çıktılar. İki oyunla da Microsoft pazarı şöyle bir yokladı. Benim şahsen gönlümden Rise Of geçiyor ama, naif değilim. Age Of markası çok daha köklü bir marka. İlk adım atılacaksa, onunla atılacaktır. İnşallah atılır ve inşallah da tutar, zira öyle bir şey olursa resim çok net, peşinden Rise Of da gelir.

Biz de en sonunda stratejiye şöyle bir doyarız!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Comments

  1. Benim de gönlümden Rise of geçiyor… Amaan neyse çıksında hakikaten ikisi de süper olur 🙂

  2. ikisi arasında seçim yapamıyorum, ikisi de çocuğum gibi. hangisi modernize edilirse edilsin çok sevineceğim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.