Yıllardır oyun gazeteciliği yapıyorum. Yapılan şeye gazetecilik denmez ama, anladınız işte. Oyun basını neredeyse, oradayım birkaç yıldır. Bu görevin çok büyük bir süresini şaşırarak geçirdim. Türkiye oyuncu profilinin yeni milenyumda şekillenişi gözümün önünde gerçekleşti. Çok niş bir hobiden, Taksim metrosunda reklamları asılacak bir sektöre dönüşmesini gördüm. Bunlara çok şaşırmadım açıkçası. Gerçekten benim dibimi düşüren şeyler, ülkemizde çok sevilen bazı oyunlardı.

Tabii ki bazı fenomenlere kendi çevremden aşinaydım; Age of Empires, Counter-Strike, Half-Life, Grand Theft Auto, Assassin’s Creed… Ama bazılarına hiç denk gelmemiştim. Bazı oyunlar ve oyun serileri, ülkemizde ayrı bir damara dokunmuş olacaklar ki çok sevilmişler. Masa başı sohbetlerinde çok meze olmuş olacaklar ki uzun süre yeni oyun çıkarmamış olmasına rağmen unutulmamışlar. Bazıları kendi fanatiklerini yaratmış resmen. Tüm dünya oyunu unutalı yıl olmuş ama, bizim ülkemizde hâlâ sevgi azalmamış.

2196516-mafia_ii__5

İşte Mafia serisi o oyunlardan biri. Nedendir bilinmez, bizim topraklarda seveni dünyaya kıyasla daha boldur Mafia’nın. Tabii ki 2K Games’in bu serisi herkes için çok kıymetli; Finlandiya’dan Amerika’ya. Ama biz Mafia dedi mi akan suları durduruyoruz. O yüzden hazır olun. Sakin durun. Evdeki suları kesmeye geldim. Zira yıllardır uğruna kurban kestiğimiz, adaklar adadığımız Mafia 3 en sonunda geliyor. Ramak kaldı!

Bunu nereden anladık? VG247’de haberleştirilmiş bir tweet’ten. İkinci oyunda Vito Scaletta’yı seslendiren Rick Pasqualone, Twitter’dan şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde “İlerleyen günlerde ilginizi çekecek Mafia haberleriyle gelebiliriz karşınıza” demiş. Yetmemiş, bir daha söylemiş bunu başka bir hayranın tweet’ine cevap olarak. Bu adam dış kapının mandalı değil, ikinci oyunun ana karakterini seslendiren aktör. Üstelik 22-23 Ocak tarihli PAX South etkinliği de yaklaşıyor. Eğer burası ufak bulunursa, Mart’ta da PAX East var. Bizce artık spekülasyon yapmaya gerek yok, Mafia 3 gerçek ve eminim bu yaza kadar ismini de, cismini de öğrenmiş olacağız.

Yani adaklar tuttu dostlar, Mafia geri geliyor!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Comments

  1. Berk Öztürk Reply

    Lan lan sonunda beee ulan 5 yıl oldu devamını bekleyeli resmen bir ara ilk 2.serisi çıkana kadar verdikler 7 yıl’lık ara gibi yine 7 yıl bekleticeklerini düşünmüştüm ama 2 yıl önce çıkıcak gibi anlasılan.Çıksın artık sonu çok fena bitmişti 5 yıl’dır final’de nasıl bir yol izlicekler onu merak edip duruyorum.Joe Joe Joeeee yaşaaa Joeee yaşaaaaa.Ve Vito ile yaşlı babaliğa gününü göstermek lazım.

  2. Lan lan sonunda beee ulan 5 yıl oldu devamını bekleyeli resmen bir ara ilk 2.serisi çıkana kadar verdikler 7 yıl’lık ara gibi yine 7 yıl bekleticeklerini düşünmüştüm ama 2 yıl önce çıkıcak gibi anlasılan.Çıksın artık sonu çok fena bitmişti 5 yıl’dır final’de nasıl bir yol izlicekler onu merak edip duruyorum.Joe Joe Joeeee yaşaaa Joeee yaşaaaaa.Ve Vito ile yaşlı babaliğa gününü göstermek lazım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.