Bazı fikirlerin daha söylendiği an başarılı olacağı bellidir. Yeni bir Star Wars filmi çekmek gibi mesela. Mythbusters’ın kendini üzerine kurduğu fikir de böyleydi. Dilden dile dolanan her türden söylentileri bilimsel yöntemler kullanarak, belli bir mantık çerçevesinde ama eğlenceden de taviz vermeden teste tabii tutmak dediğiniz anda elinizdeki fikir hele şu geek döneminin zirve yıllarında başarısız olamaz. Bir de bunun üzerine Adam ve Jamie gibi zıtlıklarından uyum çıkarmış çılgın ikiliyi de ekranın önüne koyduğunuzda tadından yenmiyordu gerçekten.

27187-mythbusters-mythbusters-05

Yenmiyordu diyorum çünkü her güzel şeyin olduğu gibi bu programında maalesef sona erişine şahit olmak zorundayız. Discovery Channel’dan yapılan açıklamaya göre bu sezon Mythbusters’ın son sezonu olacak. Resmi açıklama şu şekilde “248 bölüm, 2950 deney, 1050 myth, ve 900 patlama sonunda, Adam Savage ve Jamie Hyneman’ın bu programına hoşçakal diyeceğiz”. 2003 yılında başlayan maceralarında pek çok ilginç deneye imza atan Mythbusters, geçtiğimiz sezon üç yandaşları Kari, Grant ve Tory’yi kaybetmiş, bu sezon Adam ve Jamie’yle yola devem etmeyi seçmişti.

14 sezon süren bu yolculukta, “hep ekmeğin yağlı tarafı mı yere düşer?”den “İki kurşun havada çarpışabilir mi?”ye kadar binlerce myth’i deneyen kahramanlarımızın aynı zamanda pek çok filmde geçen sahnelerin -Star Wars özel bölümünü ayrıca tavsiye ederim- gerçekçiliğini denemelerinden, Simpsons özel bölümüne, Breaking Bad’i test etmelerinden, kadın erkek ilişkilerindeki klişelere kadar geniş yelpazede konuları ele almalarıyla da takdirimizi kazanmışlardı. Belki sezon bitiminden vakit bulabilirsek “En İlginç Mythbusters Bölümleri” listesi hazırlarız bir ara. Uzun bir liste olacağı garanti yalnız.

file_122182_0_mythbustersheader

Eee geekler siz ne düşünüyorsunuz Mythbusters’ın televizyonlara veda edişi hakkında? Sizce zamanı gelmiş miydi, yoksa zamansız bir gidiş mi oldu? Bir de en sevdiğiniz Mythbusters bölümlerini yorumlarda paylaşın, hem anıları tazeleyelim hem de liste hazırlarsak bizlere fikir olsun.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.