Game of Thrones sevenler neler yapıyorsunuz, keyifler nasıl? İzleyicilerin büyük bir çoğunluğunu memnun etmeyi başaramayan, hatta bir kısmını da hayattan soğutan finalden sonra içiniz soğudu mu? Bu dünyanın potansiyelini yakından tanıyanlar ve Game of Thrones’a doyamayanlar için daha önce şuradan duyurduğumuz gibi, dört adet yan dizi hazırlığı bulunmaktaydı, hatırladınız mı? Hatta bunların ilkinin oyuncuları ve çok detaylı olmasa da geçeceği zaman dilimi ve konusuyla ilgili bazı şeyler belli olmuştu. Heh, işte bu ilk diziyle ilgili -hem de direkt olarak George R.R. Martin’in ağzından- yeni haberler getirdik.

Hem dizinin hamisi HBO hem de Martin tarafından bu dizi hakkında verilen önceki bilgiler çok da fazla değildi açıkçası. Sadece olayların izlemekte olduğumuz zaman diliminden yaklaşık olarak beş bin yıl öncesinde geçeceği ve Ak Gezenler’in orijininden, Stark’ların efsanelerine kadar bildiğimizi düşündüğümüz bir hikâyenin anlatılmayacağı vaadi verilmişti. Martin, Entertainment Weekly’ye verdiği demeçte henüz adı belli olmayan ancak çekimlerine Kuzey İrlanda’da devam edilen bu prequel hakkında bazı yeni ayrıntılardan bahsetmiş.

Westeros_and_Essos

İlk olarak dizinin yer alacağı zamanda Westeros, aşağı yukarı yüz kadar ayrı krallıkla yönetiliyormuş. Martin diyor ki, Aegon’un fethi zamanında Westeros’un yedi krallığı vardı. Buradan geriye gitmeye başlarsak dokuz krallığın veya on iki krallığın; en sonunda ise yüz kadar küçük krallığın olduğu bir zamana varırız. İşte dizi de bu yüz kadar küçük krallığın var olduğu zamanda geçecekmiş.

İkinci bilgimiz, Stark-severleri yakından ilgilendiriyor. Martin, açık ve net bir şekilde İlk İnsanlar’ın neslinden olan Starklar’ın dizide olacağını söylemiş. Dizinin geçtiği çağ, ejderhalardan öncesine tekabül ediyor ancak bu dizide başka yaratıkların olmayacağı anlamına gelmiyor tabii. Ak Gezenler, Ulu Kurtlar ve mamutlar, bunlardan bazıları.

Serinin takipçilerinin Starklar’dan yana yüzü gülüyor ancak Lannister hanedanı için aynı şeyi söyleyemiyoruz çünkü bu yeni hikâye, Lannister ailesinin yükselişinin öncesinde geçiyor. Martin’in söylediğine göre henüz Lannisterlar olmasa bile toprakları olan Casterly Kayası, farklı bir ailenin yönetimi altında – yerinde duruyor olacak.

Martin tarafından verilen üçüncü bilgi, dizinin henüz açıklanmayan ismiyle ilgili.  Yazar, daha önceden bu dizi için The Long Night (Uzun Gece) ismini önermiş. Ancak bu isim Game of Thrones’un son sezonunun üçüncü bölümünün ismi olarak kullanıldığı için, diziye benzer başka bir isim verilmesi düşünülüyor. Martin, her ne kadar The Long Night’ı tercih etse de The Longest Night (En Uzun Gece) gibi bir çeşitlenmesinin de kendisini memnun edeceğini belirtmiş.

Screen_Shot_2019_05_20_at_5.06.51_PM.0

Son olarak Martin’in dizinin başrolleriyle ilgili söylediklerinden bahsederek haberimize son vereceğim. Dizinin oyuncu kadrosu belli olduğunda, bizim de şurada gözlemlediğimiz gibi ilk seçilen oyuncuların ve görece başrole yakın karakterlerin çoğunun kadın olması söz konusuydu. Hatta bazı yerlerde dizinin kadın karakterlerin liderliğinde ilerleyeceği de konuşuluyordu. Bu konuda Martin’e çok fazla soru geliyor olsa gerek ki Martin bir yorum yapma ihtiyacı duymuş ve söz konusu dizi için başrol gibi bir ifade kullanmak konusunda tereddüt ettiğini belirtmiş. Dizinin, tıpkı Game of Thrones’ta olduğu gibi bir veya iki başrolün değil de birçok karakterin ön planda olduğu bir ürün olacağının üzerinde durmuş.

Buradan sonra bize de dizi hakkındaki yeni haberleri takip etmek düşüyor sanırım. Bu yeni bilgilerin de ışığında, sizin görüşleriniz neler? Konu, bin yıllar öncesinden kalma bir Westeros ilginizi çekti mi? Bir an önce çıksın da hasretimizi giderelim mi diyorsunuz yoksa “Martin, bırak bu işleri de şu kitapları tamamla” gibi isyanlarınız mı var?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.