Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz haftalarda HBO’nun bir değil, iki değil, üç hiç değil; toplam dört Game of Thrones yan dizisi hazırlığında olduğunu ve bunların hepsinin Martin onaylı, Benioff-Weiss gözetiminde, bir anlamda Westeros “külliyatına” bağlı işler olacağını duyurmuştuk. O zamanki hislerimiz, şimdikilerle aynı: Westeros koskocaman bir evren ve binlerce yıllık bir tarihi var. HBO bırakın dört diziyi, bütün kanalı Westeros işlerine ayırsa mevzuyu tüketene kadar çocuklarımız okula başlar. O yüzden uzatma, bayma, tekrar etme gibi olasılıkları gerçekçi bulmuyoruz. Heyecanlıyız.

Bu heyecanımızı pekiştirmek adına da üstadlar üstadı George R.R. Martin şahsi blogunda bir yazı yazdı. Biz de oradan öğrendiğimiz 4 şeyi sizle paylaşmak istedik. Hazır mısınız? Tamam mıyız? O hâlde buyurun.

 

1. Dizi Sayısı Dört Değil, Beş

GameOfThrones_S2_EP204_06

Şakamız yok. George R.R. Martin, HBO’nun duyuruyu yapması ve kendisinin o blog postu yazması arasında geçen sürede Game of Thrones yan dizilerinin sayısının beşe çıktığını açıkladı. Henüz yazarın adını açıklamak istemediğini, bunu HBO’nun yapmasını beklediğini söyleyen Martin; adını bilmediğimiz bu şahıs hakkında “Benden, Elio ve Linda’dan sonra Westeros’u en seven kişi” diye bahsetti. Sanıyorum seneye HBO gerçekten de Westeros kanalı olacak. İtirazı olan?

2. Dizilerin Hepsi Prequel

Game of Thrones S04E06 Statue

Martin, yazısında bizim de yan dizi olarak çevirdiğimiz spin-off tabirini çok sevmediğini söyledi. “Bu Joey gibi, Frasier gibi bir şey değil; aynı karakterler farklı ortamda devam ediyor falan değiller” diyen Martin, o esnada bombayı da patlatıverdi: Dizilerin hepsi prequel. Bizim Westeros’ta an itibariyle takip ettiğimiz olayların öncesinde geçecekler. Hatta bazıları Westeros’ta dahi geçmiyor olacak. Martin açıktan söylememiş, ama çok tanıdık bir karakter görebileceğimizi de sanmıyoruz. Her şey en az bir seksen – doksan sene öncesine gidecekmiş gibi konuşmuş GRR.

Bunu bir de şu beyanından anlıyoruz:

3. Robert’s Rebellion’ı Da Unutun, Dunk & Egg’i De

201391-dragon-Game_of_Thrones-Balerion

Bu projeler açıklandığı an geek dünyasının aklına ortaklaşa bir şekilde iki fikir geldi: Biri zaten uğruna imzalar toplanan Robert’s Rebellion, ötekisi ise George R. R. Martin’in kısa roman serisi Dunk & Egg. Bunlar cidden hoş da fikirlerdi, ama Martin önlerini erken kesti. Robert’s Rebellion için “Kitaplar bittiğinde o isyanda olup biten her şeyi öğrenmiş olacaksınız, ben sonucunun bilindiği bir çatışmayı anlatmak istemiyorum” dedi –ki haklı, Dunk & Egg için de “Ben o kitaplardan daha altı yedi tane yazacağım, e yavaş da yazıyorum yani, sonra yine darlayacaksınız Game of Thrones’da olduğu gibi, o yüzden şimdilik hayır” dedi, –ki orada da haklı.

Ha diyeceksiniz ki, “E abim senle alakası ne bu kadar?

 

4. Martin Hepsiyle Alakalı

,
,

Kasti olarak ismini uyarlamalardan davayla çıkarttıran Alan Moore ya da ben daha iyisini yaparım inancıyla daha kötüsünü yapan Stephen King gibi örneklerin aksine Martin kendi işlerinin uyarlamasına coşmasıyla bizi kalbimizden vuruyor bir süredir. Devam da edeceğini öğrenmiş olduk. İlk gelen haberler Martin’in sadece iki projede yazarlık yapacağını söylüyordu, ancak Martin bunu düzeltti. Martin beş projenin beşinde de bir şekilde yer almış olacak. Bizzat kalemi eline alır / almaz, onu bilmiyoruz. Ama beş dizinin de yaratıcılarıyla daimi temas içerisinde olduğunu ve sık sık toplantılar yaptıklarını söyledi Martin.

 

Bizim de bildiklerimiz şimdilik bu kadar. Öyleyse sizin yorumlara geçiyoruz, nedir kanaatler? Yazın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.