Bond filmleri dendiğinde, değişmez bazı şeyler vardır. Bunlardan daha önce de söz etmiştik zaten. Her film için önemli olan şu dört şeydir: Bond bu filmde nerelere gidecek, kötü adam kim olacak, Bond kadınını kim oynayacak ve Bond şarkısını kim söyleyecek? Şu dakikaya kadar bu dört sorunun cevaplarını aldık. Spectre Meksika, Avusturya ve Fas‘ta geçecek; kötü adamı Christoph Waltz; yancısını Dave Bautista oynayacak, Bond kadınları ise Monica Bellucci ve Lea Seydoux olacak.

Kalan tek soruya yanıt almamıza da artık saatler kaldı. Yarın sabah EON Productions resmen Bond şarkısını yayınlayacak. Bakın, kimin kaydettiğini açıklayacak demiyorum. Kayıt yapıldı, bitti bile. Şarkı yayınlanacak yarın. Ve son yıllarda You Know My Name, Another Way to Die ve elbette Skyfall ile iyice yükselen çıtanın ışığında, bu yeni şarkıyı dinleyeceğiz. Gizlilik içerisinde yapılan bu şarkının arkasında kimin olduğu ile ilgili çok dedikodu dönüyor hâliyle. Biz biraz bilir kişi kimliğimiz, biraz da duyumlarımızla ortaya şöyle bir 7 maddelik tahmin listesi çıkarttık. Altını çiziyoruz, bu “keşke kaydetse” dediğimiz müzisyenler değil. Yarın ismi açıklanması muhtemel grup ve kişilerin listesi bu. Anlaştıysak, geçiyoruz.

 

Ellie Goulding

Ellie Goulding

Ellie Goulding, son yıllarda baya istikrarlı bir yükselişe sahip. İngiliz şarkıcı Lights, Burn, Love Me Like You Do gibi kendi şarkıları kadar, Outside ve I Need Your Love şarkılarında İskoç DJ Calvin Harris ile yaptığı ortaklıklarla da adından söz ettirdi. Avantajı, Bond filmlerinin genelde Shirley Bassey, Madonna, Alicia Keys, Adele gibi güçlü seslere sahip kadın vokalistleri tercih etmesi ve elbette İngiliz olması. Dezavantajı ise Bond şarkılarına müsait bir gelenekselliğe sahip olmayışı muhtemelen.

 

John Newman

John Newman

John Newman henüz 25 yaşında, genç bir müzisyen. Geçtiğimiz senelerde Love Me Again şarkısıyla büyük sükse yapmıştı. Onun da avantajı Bond’un memleketinden geliyor olması tabii ki; ve yukarıda söylediğimiz gibi, genelde EON’un kadın vokal tercih etmesi gibi bir dezavantajı var. Fakat Newman’ın tonu ve tarzı Bond’a çok yakışıyor, bu yüzden o dezavantaj çok net bir şekilde kapanacaktır.

 

Paloma Faith

Paloma Faith

Paloma Faith aslında baktığınız zaman Bond şarkısı yapmaya en müsait isimleden biri. Tarz olarak zaten çok retro bir müzik ve görsel anlayışa sahip İngiliz şarkıcı, kendi hâline bıraktığınızda da Bond müziklerine uygun şarkılar üretiyor. Üstelik inanılmaz kuvvetli bir sesi de var. Peki dezavantajı ne? Kendisi açık ara listemizdeki en uluslararası şöhretten uzak isim. John Newman’ın dahi Love Me Again gibi beynelmilel bir hiti var. Faith çok daha yerel bir sanatçı, Birleşik Krallık dışına çıkamadığı için, tercih edilmeyebilir.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.