Yaz demek tatil demek, bol bol boş zaman demek, sıcak yaz gecelerinde buz gibi içecekleri yanımıza alıp oyun oynamak demek. Hazır sizin bu kadar boş vaktiniz varken ve Steam Yaz İndirimleri de hala bitmemişken biz de sizlere bu yaz için verdiğiniz paraya sonuna kadar değecek, sizi uzun saatler boyunca eğlendirecek oyunları listeledik.

1) The Witcher Serisi

witcher

Şimdi size kalkıp çıktığı yıldan itibaren “en iyi rol yapma oyunu”, “en iyi hikayeye sahip oyun”, “yılın oyunu” gibi 800’den fazla ödüle sahip Witcher’ı övecek değilim. Bunu zaten daha önce elimize geçen her fırsatta yaptık. Witcher evrenini seviyoruz, Witcher evrenine aşığız! Hatta o kadar çok seviyoruz ki dün Netflix’in yayınladığı üç resim üzerine Deniz, bin iki yüz kelimelik bir yazı yazdı. O kadar seviyoruz yani, öyle böyle değil.

Eğer bu zamana kadar Witcher evreni ile hiç tanışmadıysanız, bu yaz bunun için mükemmel bir fırsat. İster 108,99 TL’lik Witcher üçlemesini 22,80 TL’ye alıp efsanenin başlangıcından itibaren oynayın, ister The Witcher 3’ün Game of the Year edisyonunu 74,99 TL yerine 17,99 TL’ye alıp herkesin bu oyunu neden bu kadar övdüğünü kendiniz deneyimleyin. Hangi seçeneği tercih ederseniz edin eğlence dolu en az yüz saatiniz var, benden size söylemesi.

2) BioShock Serisi

bioshock

Yarattığı mükemmel dünya atmosferleri, oyun dünyasına damga vurmuş karakterleri ve insanların hafızalarından hala silinmeyen cümleleri ile Bioshock, bana göre oyun dünyasının başına gelmiş en iyi şeylerden biri. Her ne kadar  ilk iki oyunun o basık Rapture atmosferinden sonra üçüncü oyunun Columbia havası insanın içini açsa bile, hikaye olarak ikisi de birbirinden karmaşık ve karanlık. Serinin ayrıca Andrew Ryan, Atlas, Booker, Comstock ve Elizabeth gibi her biri üzerinde saatlerce konuşulacak ve övülecek karakterlere sahip olması onu benim gözümde diğer bütün oyunlardan bir tık yukarı taşıyor. Andrew Ryan’ın “A man chooses, a slave obey” cümlesi ile biten mükemmel tiradı hala aklımdadır mesela.

Bioshock serisi hakkında yazılmış makaleler, kitaplar ve çekilmiş videolar var. Ama siz onları tüketmeden önce 99 TL’den 24,75 TL’ye düşen üç oyun ve üç DLC’den oluşan BioShock: The Collection’ı alın oynamaya başlayın. Asla pişman olmayacaksınız emin olun.

3) Shadow of Mordor Serisi

shadow of mordor

Eğer bir oyun Assasin Creed oyun tarzına, Batman Arkham serisinin dövüş mekaniklerine, kendine has Nemesis düşman sistemine sahipse bir de Yüzüklerin Efendisi evreninde geçiyorsa o oyunda fazla şansınız yoktur; eğlenirsiniz. Shadow of Mordor, itiraf etmem gerekirse beni en etkilemeyen hikayelerden birine sahip. Hani o kadar umurumda değil ki anlatamam. Hele ikinci oyunu olan Shadow of War’da artık Yüzüklerin Efendisi evrenine hakaret edercesine yazdıkları hikaye inanılmaz canımı sıkmıştı. Yine de bu, oyunun mükemmel oynanışından zerre bir şey kaybettirmiyor.

Oyunda bir Ork Warchief’ini avlamak, onun hakkında bilgi toplamak, adamlarını ona karşı kullanmak, zayıflıklarını bulup onlardan yararlanmak o kadar eğlenceli ki hiç hikayesi olmasa da saatlerce oynarım. Nemesis sistemi ise sürekli karşınıza yeni Warchief’ler çıkarması sayesinde oyunun bu eğlencesinin uzun süre devam etmesini sağlıyor. İkinci oyunun, ilk oyuna ek olarak kale fethetme ve kale savunma mekaniklerini getirmesi de bal kaymak oldu zaten.

Bakın söylüyorum, bu iki oyunu alıp eğlenmemek imkansız. Ben bir ara oyundaki ot toplama görevlerini yaparken işime karışan orklarla çıkardığım bir kavgadan iki saatlik bir kale kuşatmasına yatay geçmiştim. Yine olsa yine yaparım. Neyse efendim siz daha fazla beni dinlemeden Shadow of Mordor’un bütün DLC’lerinin içinde olduğu GOTY edisyonunu 59 TL yerine 29,50 TL’ye, ikinci oyun olan Shadow of War’u DLC’leri ile birlikte 82 TL yerine 32,80 TL’ye alıp oynamaya başlayın.

4) Batman Arkham Serisi

batman

Batman’in her konuda bir marka olduğunun en büyük kanıtı bu oyun serisidir sanırım. Çizgi roman, sinema, animasyon ve oyun sektörlerinde her zaman en sağlam adımları Batman atmış, diğer süper kahramanlar onun yükselttiği çıtayı geçmeye çalışmıştır. Batman Arkham serisinin çıkardığı dört oyundan iki tanesinin yılın oyunu seçilmesi bunun en büyük örneği.

Hikayesi, karakterleri, grafikleri ve oynanışıyla dört dörtlük bir deneyim sunan bu seriyi inanın ne kadar övsem azdır. İki tanesi yılın oyunu diyorum yahu. Steam Yaz İndirimleri bitmeden çabucak dört oyunu da içinde barındıran Batman: Arkham Collection’ı 102 TL yerine 25,50 TL’ye kapın. Saatlerce eğleneceksiniz diyorum ya çabuk.

5) Metal Gear Solid Serisi

metal gear

Hideo Kojima ve Konami evliliği bitmeden önce kucağımıza iki tane nur topu gibi şaheser oyun vermişlerdi. Orijinal Metal Gear Solid evreninin öncesini anlatan, daha Solid Snake doğmadan önceki yıllarda Big Boss’un hızlı zamanlarını ele alan bu iki oyunun ikisi de bana göre ayrı ayrı güzel. Her ne kadar Kojima oyunu istediği gibi yapamadığını, içine sinmediğini söylese de bizim için bu bile güzel be.

Gizlilik, asker toplama, bilgi edinme gibi mekaniklerin sizi ister istemez oyunun atmosferine sokması, harika hikayesi, mükemmel müzikleri ile Metal Gear Solid serisi bence bu yaz kesinlikle denemeniz gereken oyunlardan bir tanesi. Hazır METAL GEAR SOLID V: The Definitive Experience seti ile beraber iki oyunu ve bir sürü DLC’yi birlikte 99,50 TL yerine 39,80 TL’ye alabiliyorken kaçırmayın.

6) Divinity Original Sin Serisi

divinity

Bakın, ben inanıyorum ki bütün geeklerin içinde bir D&D özlemi yatıyor. Oynamak için insanlar can atıyor ama bazen grup, bazen oynatacak DM falan bulamıyorlar. Bazen de her şeyi buluyorlar ama bir türlü toplaşıp oyun oynamıyorlar. Yine de içten içe hep bir D&D oynasak diye heves ediyorlar. En azından ben öyle olduğuna inanmak istiyorum. Bu aralar Critical Role, Podcastia, Solitaria derken D&D sonunda ülkemizde de aranan etkinlikler arasına girdi.

Divinity Original Sin ise bilgisayarda tek başınıza D&D deneyiminin büyük bir kısmını kendi başınıza yaşamanızı sağlıyor. Sıra tabanlı dövüş sistemi, inanılmaz iyi derecede kurgulanmış hikayesi, büyüleri, karakterleri, diyalogları yani kısacası her şeyiyle inanılmaz güzel bir oyun Divinity Original Sin. Bütün bunlar bir yana ayrıca çok uzun da bir oynanış süresi vadediyor. Ben sadece karakter yaratma ekranında iki saatimi harcadım.

Hiç lafı uzatmayacağım ister ilk oyunu 59 TL yerine 17,70 TL’ye, ister ikinci oyunu 75 TL yerine 45 TL’ye, ister beş oyun bir de DLC’nin bulunduğu Divinity: Original Sin 2 – Eternal Edition’ı 125 TL yerine 75 TL’ye alın. Ama bu oyunu bu yaz bitmeden mutlaka oynayın. Şimdi gidip oyuna bakıp izometrik diye almaktan vazgeçenler olacak. Siz güvenin şu Tavşan’a, alın bu oyunu.

7) Civilization VI

civ

Şimdi ne yalan söyleyeyim insan bazen şöyle fare ve klavyesini daha az kullandığı ama beynini daha fazla kullandığı oyunları istiyor. Civilization ise bu oyunların en önde bayrak taşıyanlarından olagelmiştir hep. Sıra tabanlı strateji oyunlarının en güzel örneklerinden bir olan bu oyunda farklı ülkeleri, farklı taktikler kullanarak ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Böylece ben de dünyanın en apaçık ortada olan oyun tanıtımını yapmış oluyorum.

Efendim siz benim bu güdüklüğümü mazur görün ve Civilization VI’yı 219 TL’den 54,75 TL’ye düşmüşken kaçırmayın, alın. Oyunu öğrenmek biraz zamanınızı alsa da öğrendikten sonra sizi bilgisayar başından kaldırmayacağına emin olabilirsiniz.

(Editör Ponçik eklemesi: Arkadaşım Civ V hediye ettiği vakit sosyal hayatım bitmişti, o biçim bir bağımlılık. Ama asla pişman değilim. Tavşan’ı dinleyin, alın, oynayın.)

8) Football Manager 2019

foot

Bakın bu listeyi yaparken kimse size kıyıda köşede kalmış indie oyunlarını, kimsenin bilmediği sanat oyunlarını vaat etmedi. Onlar için diğer listelerimize bakın lütfen. Biz burada yaz boyunca sizi uzun saatler boyunca bilgisayar başında tutacak oyunları listeliyoruz. Eh konu uzun saatler olunca, zannediyorum ki herkesin aklına Football Manager gelir. Bilgisayar başında oturup taktikler yapacağınız, takımlar kuracağınız, transferler yapacağınız oyun emin olun bir süre sonra gün içerisinde de aklınızı meşgul edecek, akşam eve gideyim de şu oyuncuyu satıp öteki oyuncuyu alayım diye düşüneceksiniz.

Bakın dünyada türlü türlü tatmin duyguları vardır. Ama emin olun hiçbiri, sizin Football Manager oynarken keşfettiğiniz bir oyuncunun, gerçek dünyada bir yıldız olduktan sonra arkadaşlarınıza dönüp “Ben demiştim!” demekle boy ölçüşemez. (Misal benim abim hala Neymar’ı kendisinin keşfettiğine inanıyor.) Hazır transfer dönemi de alevlenmişken Football Manager 2019’u 179 TL yerine 60,86 TL’ye satın alıp transfer tartışmalarına katılın derim.

9) Borderlands 2

border

Farklı görselliği ile öne çıkan, birbirinden farklı yüzlerce hatta belki binlerce silahı lootlayarak ister arkadaşlarınızla ister tek başınıza uzun saatler boyunca eğleneceğiz bir oyun olan Borderlands, hazır üçüncü oyun kapıdayken kesinlikle denemeniz gereken bir oyun. Eğer birlikte oynayacağız dört tane arkadaşınız da varsa Borderlands kendine has mizahı ve karakterleriyle tadından yenmez.

İsterseniz Borderlands 2’yi tek başınıza 31 TL yerine 7,75 TL, GotY edisyonunu 59 TL yerine 12,98 TL’ye alın isterseniz de Borderlans 2’yi dörtlü paket halinde 89 TL yerine 22,75 TL’ye alıp üç arkadaşınıza hediye edin. Hangisini seçerseniz seçin saatlerce eğlenmeniz garanti.

10) Dying Light

dyinglight

Dying Light benim anlamakta güçlük çektiğim bir oyun. Zombiler ve platformu tarzını bu kadar iyi bir şekilde birleştirip bir de nasıl bu kadar kötü bir hikaye anlatımı sunabilmişler aklım almıyor. Zombilerden kaçıp hayatta kalmaya çalıştığımız, canımız sıkılınca birbirinden havalı hareketlerle çatıdan çatıya atlayabildiğimiz bir oyunda bir de böylesi bir hikaye olunca insan ister istemez şaşırıyor ne yalan söyleyeyim. Yine de Shadow of Mordor için söylediğim şey bu oyunda da geçerli olup bu kadar güzel oynanışı olan bir oyun için hikayenin o kadar da önemli olmadığını söylüyorum.

Bakın normalde zombi oyunlarını hiç sevmem ama bu oyun bana bile kendini oynattı, o kadar söyleyeyim. Hazır Türkçe dil desteği de gelmişken kimisi için 30, kimisi için 50, kimisi içinse 100 saate yakın bir oynanış süresi olan Dying Light’ı 59,99 TL yerine 20,39 TL’ye satın alın derim.

Benim yaz gibi uzun bir tatil süresinde zamanınızı öldürecek uzunluktaki oyun listem bu şekilde. Siz bu yaz hangi oyunlara zaman ayırmayı düşünüyorsunuz? Listeye eklemek istediğiniz oyunları merakla bekliyorum

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.