Yazar: Ender Ahmet Yurt

Ara ara televizyonda denk gelip izlediğim, orijinal adı Gravity Falls olan Esrarengiz Kasaba‘yı Netflix’te görünce çok heyecanlanmıştım. Beni heyecanlandıran ve daha da önemlisi meraklandıran şey, bu çizgi diziye televizyonda ara ara denk gelip kendi kendime hep “Komik ve güzel bir çizgi film. Keşke düzgün bir şekilde izleyebilsem.” demem ve artık bu fırsatın elimde olmasıydı. Ama asıl neden, bu çizgi dizinin içinde gerçekten garip bir şeyler barındırdığını hissediyor olmamdı.

gravity falls

Konu olarak başrollerde olan ikiz kardeşler Dipper ve Mabel Pines, yaz tatili için amcaları olan Grunkle Stan’ın yanına giderler ve kendilerini bu kasabadaki garip olayların içinde bulurlar. Bu garip olaylar genel olarak amcalarının yaşadığı kasaba olan Gravity Falls‘da gerçekleşir. Peki, nelerdir bu olaylar? Hangi birini anlatmak daha doğru olur hiç bilemiyorum. Mesela bir bölümde kahramanlarımız Dipper ve Mabel’in yolu, bir yer altı mağarasına düşer. Mağarada karşılarına çıkan, durmadan şekil değiştiren, gördüğü kişilerin dış görünüşlerini ve seslerini taklit edebilen bir yaratık ile kovalamaca içine girerler. Dizide bu ve buna benzer birçok ilginç ve mistik macera izleyebiliyoruz.

İzlemek için çok fazla sebep sunmak istemiyorum. Zaten günün sonunda bu bir çizgi film fakat özellikle Dipper’ın garip esprileri ve tavırları, çizgi filmi biraz öteye taşıyor bence. Fazlası ile yetişkinlere hitap etmiyor ama diğer taraftan da bazı diyalogları anlamak için yetişkin olmak gerekiyor. Özellikle amca Stan’ın diyalogları ve bazı tavırları çok çocukça değil. Olay bütünlüğü dizinin başlarında pek olmasa da özellikle birinci sezonun yarısı ve sonrasında bazı parçalar yerine oturuyor.

Yan karakterlerin tutarlı ve ilginç olmasını seviyorum; zaman zaman bazı karakterleri kısa hikâyeler ile işlemeleri de çizgi diziyi sıkıcı olmaktan çıkarıyor. Küçük bir Amerikan kasabasında meydana gelen garip ve komik olayların da ele alınması, özel günlere dair yapılan komik göndermeler ve bunları ele alırken asıl öyküden bizi koparmamaları, bu çizgi diziyi daha da güzel kılıyor.

Amca Stan’den de biraz konuşmak gerekirse; o, çizgi dizinin merkezinde bir karakter. Amca Stan’ın kasabada Mystery Shack (Gizemli Kulübe) adında turist tuzağı olan bir işletmesi var. Açıkçası Amca Stan fazla fırıldak ve hep kendini düşünen bir tip. Ama konu ilerledikçe, pek öyle de olmadığını görebiliyoruz. Zaten karakterin altında yatan derin bir şeylerin ortaya çıktığının fark edildiği anlarda çizgi dizinin başka bir boyut kazandığını anlayabiliyoruz.

uncle - stan - gravity - falss

Esrarengiz Kasaba sevimli bir çizgi dizi çünkü bir Disney yapımı. Çok renkli ve komik. Bunu net söyleyebilirim. Çocuklar için de yetişkinler için de fazlaca öğe barındırıyor. Bunun yanında canavarlar ve garip yaratıkların tasarımları da oldukça orijinal.

Klasik bir çizgi dizinin ötesinde anlatmak istediği konuların olması ve bu konuları bir bütünlük hâlinde izleyiciye sunmasının ötesinde komik ve zaman zaman dramatik bir havaya bürünmesi ile bana farklı tatlar verdi bu dizi. Ben izlerken çok fazla eğlendim. Sonunu ve olayların nereye nasıl bağlanacağını merak edip durduğum için çok hızlı bir şekilde bitirdim.

İzlemek veya izlememek size kalmış. Bir hafta sonu sevdiğiniz insanlar ile birlikte gülüp, eğlenip, izleyip kafanızı boşaltabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse ben ikinci tekrarı yapmak istiyorum.

Sevgiler.

Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

1 Comment

  1. esrarengiz kasabayı yeni bitirmiş biri olarak, hikayesini tam bir şekilde bilmek istedim, karşıma bu çıktı

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.