San Diego Comic-Con her sene olduğu gibi yine üstümüze yığınla haber atarak başladı. Filmlerden, sinematik evrenlerden çizgi romanlara, animelere pek çok içerik konusunda üstümüze haberler yığılıyor. Böyle bir duyuru fırsatını elbette kaçıramazlardı konu Avatar filmlerini duyurmaya gelince, şimdi de burdayız.

Filmlerle bilgimiz şimdiye değin oldukça sınırlıydı, üç taNe olduklarını ve ilkinin Kyoshi’inin hikayesini takip edeceğini biliyorduk. Uzun süre de zaten Nickelodeon’dan ve birlikte çalıştıkları Paramount’tan bu bakımda ses seda çıkmamıştı. Ben de Netflix’te seyre sunulduğu, özellikle de karantinanın etkisiyle büyük bir çıkış yaptığı günlerden beri zaten Avatar ateşinin bir miktar söndüğünü düşünmekteyim. Aynı heyecanı sanıyorum ki yeni materyal çıkana değin yakalamak zor, çıktığında bile yakalamak zor olacaktır.
Biz ilk filme geri dönelim, Korra’nın sesi Janet Varrey video yoluyla bildirdi, ilk Avatar filmin Aang’i ve arkadaşlarının maceralarını takip edeceğini söyledi.

İyi yanından bakalım: orijinal dizinin yaratıcıları Netflix’in live-action dizisinin aksine bu filmlerde fazlasıyla hatırı sayılır ve fikri sorulur rollerde olacaklar. Yine iyi yanından bakarsak animasyonun kalitesinden şüphe etmemize pek gerek yok.

Ancak beni üzen bazı şeyler de yok değil: ancak bunlara kişisel zevk meselesi deyip geçmek de mümkün. Özellikle de Korra’mızın aktörünün elinde bile Kyoshi romanları varken ironiye bakınız ki ben bu ani konu değişimini çok hoş bulmuyorum doğrusu. Kyoshi romanlarıyla nereden baksanız evrene yeni bir soluktu, çok daha karanlık ve ağır konulara giriyordu ve kadın bir Avatar’ı takip etmenin de keyfi başkaydı. Öte yandan Gaang’in kalbimizde başka bir yeri olsa da çizgi romanlar bakımından kurguda bir tık daha aksak olduğunu üzülerek söyleyebilirim. Ancak tabii, eğer özgün ve yeni bir senaryo yazılırsa bu konu değişimini anında affedebilirim. Bu takdirde Aang’in yaşamını daha politik olarak görme fırsatımız doğabilir ve elbette bu çok sevdiğimiz büyülü evreni modernleşirken izleriz: dünya yaratımı ilginizi çeken bir konuysa bu evrim ve atmosferin Korra’ya bağlanışı özel olarak ilginizi çekecektir.

Siz ne diyorsunuz? Sizce ilk konu yani Kyoshi mi heyecan vericiydi yoksa siz hala “Ben Aang’den başka Avatar tanımam.” diyenlerden misiniz? Çizgi romanları okudunuz mu, hangi olay örgüsü takip edilmeli dersiniz?

Author

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.