Takip etmediyseniz, ki etmeyenlerin ciddi oranda nüfusun çoğunluğu olduğunu düşünüyorum; kısa bir özet geçelim: Bundan iki yıl önce, Sony Bridesmaids ve The Heat‘in yönetmeni Paul Feig önderliğinde, sadece kadınlardan oluşan bir Ghostbusters yeniden yapımı çekme kararı aldı. Sonra fragman çıktı. Fragmana nefret ve tepki yağdı. Birileri “bu fragman full kadın, iğrenç” dedi; birileri böyle diyenlere seksist dedi, sonradan ne hikmetse aradan birileri daha çıkıp, “fragmanı beğenmedik diye seksist mi olduk?” dedi.

Bilmiyorum siz oldunuz mu, ama birileri oldu. Olmadıysanız üzerinize alınmayın, ama “arkadaşlar feminazilere günlerini göstermeliyiz, filmlerimizi kadınlaştıramayacaklarını görsünler” diye forumlarda örgütlenildi, seri dislike basıldı; yorum kısmı gasp edildi… Oldu bunlar yani. Sonucunda da Ghostbusters 2016’nın fragmanı, gelmiş geçmiş en beğenilmeyen YouTube videosu oldu. Bu arada filmle ilgili de değişen bir şey yok bu arada. Geçenlerde yapılan bir anket, filmin bu yazın en merakla beklenen komedisi olduğunu ortaya çıkardı. Yorgan döşek sadece seksiste seksist diyen insanla, seksiste seksist dendiği için kızan ve kendisinin seksist olmadığını iddia eden insan kavga etti; edenler yoruldu, başka da bir şey değişmedi.

Bugün ikinci fragmanı çıktı filmin. Sony gelen tepkilerden yılmış olacak ki, fragmanı YouTube’a değil, bir dislike mekanizmasının olmadığı Twitter’a bastı. Evveliyatla fragmanı kısa bir yorumlayalım. Hazır mısınız? Fragman düz. Düz oğlu düz. İyi de değil. Kötü de değil. Düz fragman. Hollywood fragman yapma makinesine koysan, çok kral o remix haricinde bunu basar herhalde YouTube’a. Bence en büyük günahı, filmin konusundaki bir twist’i ele vermiş olması, o da Chris Hemsworth‘ün şu ana kadar sekreterden ibaret zannettiğimiz karakterin, mind control aracılığıyla kötü adama dönüşeceği gerçeği. Onun dışında çoğunlukla önceki fragmanlardan gelen görüntüler var zaten.

Şimdi bunun üzerine yine yansın babam yansın, tartışmalara düşeceğiz. Rica ediyorum, elini vicdanına koyan şu Twitter’daki yorumları okusun bir. Zamkı gibi ilk yapışan yorum zaten “Full kadın kadro mu? Utanç verici. İzlemeyeceğim.” demiş. Altındakiler başka coşkun. Birileri “seksist tepki” derken, bunları kast ediyor arkadaşlar. Siz eğer filmi sevmeme sebebiniz olarak kadın kadroyu göstermiyorsanız, forumlarda şahlanan ve açık seçik seksist organizasyonlara da hakim değilseniz, bu insanları savunmayı üzerinize vazife edinmeyin. Bu lafım da bu arada çok minnak bir kitleye bu arada, farkındayım. İnsanlığın yüzde seksenini oluşturan normal kitle, zaten fragmana bakıp “nyeh?” ünlemine benzer bir sesten fazlasını vermeyip, hayatına devam etti. Samimiyetle, tüm insani şartlar dahilinde beğenmeyenlere de benzerini öneririm.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.