Yahu bir şey soracağım ey geek sinema camiası. Sen Aralık ayında Star Wars’ın karşısına filmlerinle çıkmaktan çekindin; ama bir yandan da erkekliğe leke sürülmesin, adın unutulmasın diye sağı solu fragmanlarla mı doldurmaya karar verdin, nedir? Ben hayatımda hiçbir 30 günlük periyodun bu kadar fazla önemli fragmanla dolduğunu hatırlamıyorum gerçekten. Civil War, Dawn of Justice, Independence Day, X-Men: Apocalypse, Star Trek Beyond derken, geldiğimiz son nokta. Fantastic Beasts and Where to Find Them.

Vakti zamanında Türkçe’ye “Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar” adıyla kazandırılan yan Harry Potter romanından uyarlanır gibi yapan film; 1920’lerde New York’ta geçecek bildiğiniz üzere. Filmin kahramanı, Hogwarts’ta Sihirli Yaratıklar dersinde de kitap olarak okutulan -ve Muggle dünyasında da piyasaya sürülmüş- bu kitabın yazarı Newt Scamander. Bu arada dev ilginç ve felaket gereksiz bir bilgi de verelim; Newt Scamander’in torunu, Rolf adında bir büyücü, dedesi gibi bir magizoolojist ve kitaplar bittikten sonra Luna Lovegood ile evleniyor.

Tabii bizi filmde buraları ilgilendirmiyor. Senaryosunu J.K. Rowling‘in bizzat yazdığı film, tamamiyle Harry Potter evreninin –ki Wizarding World adıyla markalaştırmaya çalışıyorlar– geçmişinde geçecek. Üstelik bugüne kadar yayınlanan tüm Harry Potter işleri arasında, Birleşik Krallık’a uğramayacak olan da ilki. Scamander’in maceraları, Amerika’da yaşadığı heyecanlara odaklanacak, farklı bir bakış açısı sunacak.

Peki fragman iyi mi? Eh! Fragmana zaten baştan bangır bangır yazmışlar “duyuru fragmanı” diye. Çok fazla görüntü yok. Ama konunun hatları genel açısıyla belli edilmiş. Scamander’in bir bavulu var, bu bavuldan sihirli yaratık kaçmış, etrafa zarar vermeye başlamış. Biraz zayıf, ama daha ilk fragman. Belki de toparlayacaktır, bilmiyoruz. Şimdilik elimizde heyecanlanmaya yetecek kadar bir bilgi yok. Peki siz ne diyorsunuz? Yorumları alalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.