Daha önce de belirtmiştik, Marvel çok da fazla “reboot” seven bir firma değil. En azından firmasal düzeyde değil. Eğer sevmedikleri, artık kullanmak istemedikleri ya da bir noktadan sonra işlevini yitiren, başka şeylerle çelişen hikaye ögeleri varsa, onları biriktirip on senede bir toplam reset atmaktansa, etrafına bir konu, bir öykü döşeyip evren içerisinde çözmeyi tercih ediyorlar. Çok haklı bir şekilde lanet okunan One More Day çizgisi gibi. Ama artık başka bir ihtiyaç içerisindeler. MCU sayesinde şu an dünyada Iron Man nedir bilen, ama detaylarını görmek isteyen milyonlar var. Onalra da bir şekilde ulaşmaları lazım.

Bu uğurda da All-New, All-Different Marvel’ın, yani Secret Wars sonrası şimdilik Battleworld’de ortaya dökülmüş yapboz parçalarından oluşacak yeni Marvel evreninin MCU’ya yaklaşmaya çalışacağını çok uzun zamandır söylüyorduk. Secret Wars tam gaz –ve çok güzel bir şekilde- devam ettikçe, ortaya bunun detayları da iyice çıkmaya başladı.

AllNewMarvel 625px

Marvel’ın yayıncılıktan sorumlu başkan yardımcısı Tom Breevort, Newsarama’ya verdiği röportajda bunu açık açık söyledi zaten. The Thing’in Guardians of the Galaxy’ye katılması, Human Torch’un Inhumans’a kaydırılması, X-Men yokmuş gibi davranılması sağ olsun, Fox’ta olan karakterlere gıcıklarını zaten biliyorduk. Şimdi de Breevort sayesinde, yeni evrenin yeni maskotunu öğrenmiş olduk. Iron Man.

Breevort, bunun sebebinin filmler olduğunu açıkça söyledi. “Birçok kişi için, Iron Man Marvel, Marvel Iron Man demek” dedi özetle. “Eskiden Spider-Man’in sureti Marvel ile anılırdı, ama artık Iron Man onun yerini aldı” diye de ekledi. Hakkı var elbette. Robert Downey Jr’ın can verdiği hâliyle Tony Stark, gerçekten de milyarlarca kişi için Marvel denince akla ilk gelen şey artık. İyi, hoş da… Bu Tony’yi özel yapan şeylere ayıp değil mi biraz?

Evet, MCU’da Downey’nin Stark’ı çok sevilesi bir kaypaklığa, bencilliğe sahip. Ama çizgi romanlarda bu kadar sempatik değildi daima. Bazen acımasız, bazen sert oldu, bir taşın altına el sokulacaksa, sıklıkla bunu yapmaya yeltenen Tony oldu. Onu eşsiz yapan da buydu. Yeni evrende onu “maskot” yapmak; Axis, Civil War, Demon in a Bottle, Original Sin gibi hikayelerdeki Tony’yi çok göremeyeceğimiz anlamına gelebilir. Bu da beni biraz endişelendiriyor açıkçası. Siz ne diyorsunuz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

 1. marvel sinema hakları diğer firmalarda olan karakterlerini çizgiromanlarda bu derece ezerek uzun vadede ne bekliyor bana bi izah etseniz mi mümkünse? hatta bi yazı yazıverin size zahmet. tenkuuu şimdiden

  • Amaçlar:
   1) Diğer firmaların filmlerinin reklamını yapmamak
   2) Iron Man’i maskot yapmak gibi hamlelerle filmlerden çektiği gürüh sayesinde atar yapan kemik çizgi romancı tayfanın giderini egale etmek

   Sonuç:
   1) Her türlü artıdayız filmlerden okuyucu kastırıyoruz giderci geek kişisi de zaten “Ulan gıcık alıyorum sizden ama ne yapayım okutuyorsunuz.” der biz de keyfimize bakarız diye düşünüyorlar zannediyorum. Her türlü win-win Marvel için, olan bize oluyor. :/

 2. Sadık Dişli Reply

  Secret Wars gerçekten iyi gidiyor, hakkaten bazen şaşıyorum Marvel’a. Çizgisini bozmadan müthiş bir şekilde ilerliyor. Bunu yaparken de eski Marvel eventlerine aynı hikaye içerisinde görme fırsatımız oluyor. Marvel’ın şu an kafamdan en iyi 5 eventime girdi Secret Wars. Şimdi, Marvel kardeşim, hikaye için önce tebrik ettim seni, ama dur şimdi. Sana kızgın olduğum noktalar da var, onu da yazayım;

  Yahu kardeşim, ne yapıyorsunuz siz yahu? Sırf sadece filmleri izlemiş okuyucular okusun diye eski demirbaşlar kenara atıldı resmen. Koskoca çizgi roman alemi filmlere benzemeye çalışır mı hiç? Ya da Iron Man’in Marvel evreninde geldiği son nokta.. Çok kızıyorum filmlerden gelen okuyucuları çekmeye çalışırken yaptıklarını. Aynısı DC için de geçerli. Hikayeler güzel oluyor mu? Oluyor ama çok sinirlendiriyor bu detaylar beni..

 3. Galiba en sık okuduğum karakter İron Man ve gerçekten elini taşın altına sokmaktan çekinmeyen bir yapısı var. Ben Marvel’in İron Mani maskot yaparken bunu yitirecegine inanmıyorum (inanmak istemiyorum) Spiderman deki “komşu” geyiği yapılamaz Tony ile. Ben daha çok pazarlama esnasında bir maskot görevi görür diye düşünüyorum. Bence DC nin maskotu da Batman. Bunun gibi.

 4. İlk paragrafın sonu “Onalra da bir şekilde ulaşmaları lazım.” (Takıntılıyım gram almıyorum.)

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.