Ghost in the Shell’e aşina mısınız? Masamune Shirow tarafından yazılıp çizilen ve ilk defa 1989’da yayınlanmaya başlanan manga Motoko Kusanagi adlı karakteri konu alır. Yirminci yüzyılın ortalarında geçen bu hikayede teknoloji insanların siberbeyinler edinebilmesine olanak sağlayacak kadar gelişmiştir. Bu şekilde insanoğlu beyni vasıtasıyla pek çok ağa bağlanabilir ve vücudunu neredeyse tamamen sibernetik parçalarla değiştirebilir hâle gelir. Yani anlayacağınız, insanlar cyborg olabiliyordur bu dünyada. Ama tabii cyborg olmanın da bir bedeli vardır. Bu yüksek seviye siberleşme, aynı zamanda beyni ve vücudu dışarıdan hack saldırılarına da açık bırakır. Hackerlar beyne nüfuz edip anıları değiştirebilir, vücudun kontrolünü ele geçirebilir hâle gelirler.

Bunlarla mücadele etmek için de farklı birimler kurulur. Biz bunlardan birinin başındaki Motoko Kusanagi karakterini takip ederiz. Niihama şehrinde, Kamu Güvenliği Bölüm 9’da görev yapan Kusanagi bu tip siber terörizm saldırılarına karşı şehri ve insanları korur.

3707424-motoko

Bunları niye size anlatıyorum? Zira bir süredir manganın film haklarını elinde bulunduran DreamWorks, bu sene bu süreç için ciddi adımlarını atmaya başladı. Önce senenin başında bir yönetmen buldular ve Rupert Sanders ile anlaştılar. Daha önce Snow White and the Huntsman ile gişe başarısı elde eden Sanders, Ghost in the Shell’i sinemaya aktarmak için dümene oturmayı kabul etti. Geriye bir tek başrol kalmıştı, onun için de SlashFilm’in haberine göre ciddi bir aday bulundu ve görüşmeler başladı: Margot Robbie.

1990 doğumlu Avustralyalı aktris ülkesinde Neighbours isimli dizide ünlendikten sonra Pan Am isimli dizide gözükmüş, büyük patlamasını ise Martin Scorsese’nin 2013 tarihli filmi The Wolf of Wall Street’te yapmıştı. Filmin çıkışıyla bir anda bir seks sembolüne dönüşen Robbie şimdi ciddi ciddi Kusanagi rolü için düşünülüyor. Oluru var mı? Bize soracak olursanız fersah fersah var. Doğru bir senaryo ve doğru bir çekimle Robbie role gereken gücü ve karizmayı katacak kapasitede bir aktris. Gelin görün ki daha kritik bir soru var sorulması gereken: Snow White’ı çekmiş adamdan kaynak materyale hakkını veren bir iş çıkar mı?

İşte biz ondan şüpheliyiz biraz. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.