Ağızda muhteşem hazırlanmış bir kek gibi dağılan ismi haricinde benim yeni Planet of the Apes filmleriyle tek bir problemim bile yok. Hikayenin yavaş yavaş gidişatı, hem maymun, hem de insan tarafını muazzam bir şekilde ayarlayarak anlatması; aksiyonu da, dramayı da tadında vermesi, yarattığı dev mitolojinin temel taşları hissi… Bir de tabii, hepsinden öte bir yana, Andy Serkis’in Caesar olarak muhteşem performansı.

Dawn-of-the-Planet-of-the-Apes-HD

O yüzden yeni film fikri, beni çok heyecanlandırıyor; bundan mütevellit de sizlerle bu mutlu haberi paylaşmak istedim. Rise ile başlayıp, Dawn ile devam eden serinin üçüncü filmi en sonunda doğrulandı. 20th Century Fox 14 Temmuz 2017’de yayınlanacak olan filmin adının War of the Planet of the Apes olduğunu resmen doğruladı. Collider’dan gelen habere göre film Dawn’ın beş yıl sonrasında geçecek ve adından anladığımız kadarıyla da o meşhur astronotun dünyaya dönüş hikayesini anlatmaya henüz başlamayacak. Zira ortada bir savaş varsa, daha maymunlar dünyayı tümden ele geçirmemiş demektir.

Filmin yönetmenlik koltuğunda Dawn of the Planet of the Apes’i de yönetmiş olan Matt Reeves oturuyor. Bu benim için çok olumlu bir haber, zira Felicity’den beri Reeves’in çok hakkı yenmiş bir yaratıcı olduğunu düşünüyorum. Cloverfield’ı izlemesem de orada Abrams ile birlikte yaptıklarını takdir etmeme engel değil bu. Let Me In için de benzer hislerim var. O yüzden, Reeves’in üçüncü filmin de başında duruyor olması, film için çok olumlu bir hamle.

1a6c2f4dab2c00b532c924ad8013ad174dd6d82e

Yalnız bu diğer dedikodulara da biraz ket vuruyor. Matt Reeves için uzun süredir hem DC, hem Marvel hem de Star Wars projeleriyle ilgili tonla dedikodular geliyordu bir süredir. Cebinde Felicity, Cloverfield, Let Me In ve Dawn of the Planet of the Apes gibi filmler olan bir yönetmen, bu markalara çekici geliyor elbette. Ama üçüncü film War of the Planet of the Apes eğer 2017’de çıkacaksa, bu çekimleri 2016’da yaşanacak, post-prodüksiyonu da 2017’nin ilk çeyreği boyunca sürecek demektir. Bu da Reeves’i o tarihlerde çekilecek tüm filmlerden muaf kılar. Bakalım sonu ne olacak? Göreceğiz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

7 Comments

   • VermillioN Reply

    james franco olmadığı sürece daha iyi olur ayrıca 2.film daha iyiydi

    • kardeşim ben james franco fanı falan değilim ama film çok durgundu 2. film izlerken zevk almadım değil ama ilk filmin tadını vermiyor bir kere james franco karakterinin orda olması gerek ben karakterden dolayı sinirim belkide franco yerıne başkasını koysalar sorun olmuyacaktı ama ne demek istediğimi anladın

     • VermillioN

      James franco etkili bir oyunculuk yapmadı rise da ama vasat da değildi maymunlar cehenemi distopyasında onun rolünün çok aşırı bir önemi yok o olsun yada olmasın pek farketmeyecek, büyük ihtimalle diğer filmlerde görünmez.
      Andy serkis varken bu filmin sırtı yere gelmez tabi senaristler ve yönetmen batırmadıkça.Genel olarak herkes filmdeki anlam, duygu yoğunluğu ve maymunların oyunculuğunun öneminin nekadar filme kattığını kaçırmış çünkü filme asıl tat katan puan verilen nokta maymunların arasındaki diyalog ve anlaşmalardı eğer film hep savaştan ibaret olsaydı bu vasat bir filmden ibaret olurdu ki onu gidip başka filmleri izleyerekte açlığımızı bastırabilirdik.

     • Pomeron

      Dediğin noktalar(diyaloglar, duygu yoğunluğu, oyunculuklar) gerçekten başarılı ama işte bunların dışında gelişen olaylar ve filmin akıcılığında büyük payı olan aksiyon beni tatmin etmedi 2. filmde. Zevkler ve renkler zaten, çok problem değil.

 1. 2. film serisinin en iyi filmiydi ilk gilm geişme oldugu için aksiyon sondaydı ama 2. film çok iyidi 3. film ise şahane olacak

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.