Eğri oturup, doğru konuşalım. Bu seneki Force Awakens ile birlikte üzerimize yığılmaya başlayacak olan Star Wars filmleri bombardımanının orijinal üçlemeye olabildiğince çok selam durmaya programlanmış olması güzel. Force Awakens’ın yapılış biçimi olarak kendine Episode IV-VI’yı örnek alması, ara filmlerin o dönemde geçmesi ya da o filmlerin karakterlerini konu edinmeleri… Bunların hepsi şahane. Yalnız aynı şekilde, bir şeyi de kabul edelim artık. Prequel üçlemeye bu denli üvey evlat muamelesi yapmalarına da gerek yok.

Star Wars: Rogue One..L to R: Actors Riz Ahmed, Diego Luna, Felicity Jones, Jiang Wen and Donnie Yen..Photo Credit: Jonathan Olley..?Lucasfilm 2016

Ne derseniz deyin, Star Wars’ın birinci, ikinci ve üçüncü bölümleri yeni bir nesli –ki aralarında ekseriyetle bizler varız- Star Wars’a hayran etme yolunda dolaylı ya da dolaysız olarak dev bir rol oynadı. Prequel üçlemede bulunup, ilk üç filmde bulunmayan –o garabet midi-chlorian mevzusunu geçersek- tek günah, kötü oyuncu seçimleriydi ki; onun dışında Episode I ve III’e yöneltilen eleştirilerin çoğu orijinal üçleme için de söylenebilir şeylerdi. Kötü diyalog, peluş satacağız diye üretildiği çok belli karakterler…

Ama işte bir şekilde, prequel üçlemeye gömmek mecburi bir şey hâline geldi, o yüzden de şu an yeni filmler onları ne kadar yok sayarlarsa o kadar makbul görünüyorlar. Bu sebeple de şunun gibi haberler bir hayli infial yaratıyor. Making Star Wars sitesinin elde ettiği malumata göre, gelecek iki Star Wars filminde de Vader için bir konuk rol planlanıyor. Bunlardan bir tanesi, Death Star planlarının çalınmasını konu eden Rogue One. Orada gözükmesi zaten gayet normal. Diğeri ise Episode VIII.

Darth Vader

Denilene göre şu sıralarda inceden çekimleri başlamış olan Episode VIII için, ikinci ve üçüncü filmlerde Anakin Skywalker’ı oynamış olan Hayden Christensen, çekim yapmak üzere Birleşik Krallık’a gitmiş. Muhtemelen bu doğruysa, bir nevi Force Ghost olarak gözükecek demektir. Gerçek mi, değil mi, bilmiyorum, ama ben bu fikri doyasıya onaylıyorum açıkçası. Evet, Anakin Force Ghost olarak gözüksün. Gözükmeli hatta. Zira yeni Star Wars filmlerinin tartışmasız “nostalji yaratmak” gibi bir görevleri de var, ve kusura bakmayın ama bu görev tanımının içerisine prequel üçleme de girmeli bir şekilde. Bilmiyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.