Son zamanlarda yeni oyun haberlerinden çok eski oyunların yeniden yapılmasını ya da yeni platformlara gelmesini konuşur olduk. Diablo 2’nin yıllar sonra gelen remastered versiyonu için mutluluğumuz devam ederken bir de God of War’un bilgisayar için geleceğini öğrenip heyecanımıza heyecan katmıştık. Fakat işte her haber heyecanlandırmıyor bizi. Geçtiğimiz günlerde gelen GTA serisinin yenileceği haberi bunlardan biriydi mesela. Geçtiğimiz günlerde bu “yenilemeden” gelen bir video sayesinde, heyecanlanmamakta ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha anladık. Karşınızda Grand Theft Auto: The Trilogy–The Definitive Edition fragmanı…

Son oyunu olan Grand Theft Auto V’in üzerinden tamı tamına sekiz yıl geçen GTA serisinin, çok iyi yaşlanmadığı hepimizin malumu. Her ne kadar Vice City ya da San Andreas gibi klasikleri bir kez daha oynamak istesek de artık ne oynanışı ne de grafikleri buna elveriyordu. Anlayacağınız serinin iyi bir elden geçmesi gerekiyordu. Nitekim öyle de oldu fakat bize sunulan bu “remastered” versiyonundan biz hiç memnun değiliz.

Bakın, anlıyorum. Tabii ki oyunun grafiklerini olduklarından daha ileri seviyeye taşımışlar ve günümüz grafiklerine yaklaştırmışlar. Ama bunlar hâlâ 2021 yılının grafikleri değil. Yani bu remastered haberi belki 2015 yılında gelse belki daha heyecanlı olurduk fakat an itibariyle bizi heyecanlandırmaktan bir hayli uzaklar. Bir de Diablo 2 ve Resident Evil 2 gibi oyunların remastered versiyonlarını gördükten sonra GTA serisine burun kıvırmak çok daha kolay bir hâl alıyor. Olmamış yani, kimse kusura bakmasın.

Öte yandan bir de tabii durumun mali tarafı var. Eh, malum artık biz Türk oyuncular; nerede bedava oyun varsa oraya koşuyor, indirim kovalıyor, kısacası cebimizdeki her bir kuruşu daha iyi değerlendirmenin yollarını arıyoruz. Ülkemizde 529 TL etiket fiyatına sahip olacak Grand Theft Auto: The Trilogy–The Definitive Edition, neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Yani belki serinin yenilenmiş grafiklerini beğenen vardır fakat sanıyorum ki bu fiyatı duyduklarında onlar da vazgeçmişlerdir. Zira o kadar da yenilenmemiş bu üç oyuna toplamda 529 TL, oldukça fazla bir fiyat. O yüzden GTA- The Definitive Edition’ın neresinden tutsak elimizden kaldığını söyleyebiliriz.

Siz ne düşünüyorsunuz sevgili dostlarım GTA remastered haberine? Seriyi bir kez daha böyle oynar mısınız yoksa siz de benim gibi başarısız bir deneme olarak mı görüyorsunuz? Yorumlara bekliyoruz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

2 Comments

  1. Remastered ve Remake farklı kavramlar, hatta Remake olanların adları bile farklı oluyor ya da sonunda Remastered kelimesi olmuyor. Ben bundan daha kötüsünü bekliyordum şahsen.

  2. Gta remake değil bu remastered yani yeni bir oyun 2021 yılına ait grafik falan onun için remake yapmalari gerekir,o yüzden bence tepkilerin tamami yersiz,illa bir tepki verileceksede neden rockstar gta trilogy remake yapmadıda remastered yaptı olur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.