Geçen gün Top Gun 2’nin geleceği haberini paylaşırken söylemiştik; Hollywood’da önümüzdeki yıllarda bitpazarı tarafına doğru sağanak bir yağış bekliyoruz. Mad Max: Fury Road ve Jurassic World’ün sırasıyla eleştirmen ve gişe taraflarından inanılması güç fetihlerle dönmesi, Terminator: Genisys’in James Cameron’ın onayını alacak –ama çok da öyle yükselinmeyecek- denli saygı toplaması, herkesin önümüzdeki yıllarda gelecek Ghostbusters, Blade Runner 2, Legend of Conan gibi eskiye rağbet projelerine deli heyecan yapması sayesinde şu an 80’lerde hit olmuş her proje yeniden değerlendiriliyor, eminiz.

back-to-the-future

E bütün bunların ışığında, muhabbetin bir noktada Geleceğe Dönüş serisine gelmemesi düşünülemezdi. İlk filmi 1985’te piyasaya sürülen ve 19 milyon dolarlık bütçesine rağmen dünya çapında yaklaşık 400 milyon dolarlık bir hasılat elde eden Geleceğe Dönüş serisi, bugün dahi hayranların kalbinde ayrı bir yere sahip. En son üçüncü filmin çıktığı 1990 tarihinden bu yana serinin oyunları çıktı, çizgi romanları yapıldı, hayranlar üzerine defalarca kalem oynattı ama kimse “Yeniden yapalım mı? Devam çekelim mi? Paralel evren falan?” gibi cümlelerin yanından bile geçmedi.

Dürüst olmak gerekirse bunun nedenini merak ediyorduk, serinin yönetmeni Robert Zemeckis’in Daily Telegraph’e verdiği röportaj sağ olsun kafamızı açtı. Zemeckis Geleceğe Dönüş serisine Jurassic World tarzı bir devam filmi gelmesi konusunda ne düşündüğünü sorunca, Zemeckis çok sarih cevap verdi: “Allah’ım hayır!”. Birebir alıntılıyoruz, zerre üzerine kendi yorumumuzu katmıyoruz, Zemeckis bu muhteşem çıkışını sonra şu cümleyle taçlandırdı: “Serinin yazarı Bob Gale ve ben ölmediğimiz sürece böyle bir şey olamaz! Öldükten sonra kesin böyle bir şey yapacaklardır, tabii bizim mirasımızda bunu durduracak bir şeyler olmazsa.”

back_to_the_future_part_2_1989_685x385

Valla ne diyeyim, Zemeckis o kadar tatlı ve net çıkmış ki, içimin yağları eridi resmen. Evet, Geleceğe Dönüş bence de zinhar yeniden yapılmamalı. Bir gün birisi çok harika bir fikir bulsa da yapılmamalı. Hatta çok hunharca çıkıyorum, Mad Max: Fury Road gibi ortaya inovatif ve gerçekten etkileyici bir şey çıkacaksa da ket vurulmalı buna. Çünkü Geleceğe Dönüş serisi bitti, kapandı. A noktasından B noktasına gittik ve seyahatimiz sonlandı. Çok da güzel bir yolculuktu, çok da hoş bir seyahatti ama bitti. Bu bir evren değil ki yan hikayesi olsun. Dinozor parkı gibi özgün bir konsept değildi ki üzerine yeni bir şeyler türetilsin. Bu Marty McFly ve Doc Brown’ın hikayesiydi, onu da anlattık gitti işte. Hadi Hollywood, bak adam “ölümü gör” demiş, siz de uzatmayın, rahat bırakın işte Geleceğe Dönüş’ü.

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.