YouTube’un var olan başarısını üzerine inşa ettiği şeyin komikli kedi videoları olmadığı çok açık bir nokta. Vakti zamanında ilk çıktığında, YouTube’u muadillerinden ayıran şey kullanım kolaylığıydı elbette, fakat Amerikalı şirket, özellikle de Google tarafından satın alındıktan sonra internet içerisindeki bir numaralı eğlence kanalı olmaya çalıştı ciddi bir şekilde. Bunun için de üç kapı açıldı önlerinde. Vevo ile yaptıkları anlaşmayla, YouTube’u müzik dünyasının merkezine koydular. Creators program ile orijinal içerik konusuna yürüdüler ve bir de, sağ kulvardan, onların hiç beklemediği bir şekidle, YouTube video oyun içeriği üretiminin bir numaralı adresi hâline geldi.

Game-Page_Desktop.0

Angry Video Game Nerd gibi senaryolu içerikler bir tarafta, Angry Joe, TotalBiscuit gibi inceleme içerikleri öte tarafta, PewDiePie gibi bireysel yıldızlar bambaşka bir bölgede, üç koldan YouTube’un oyun içeriği şahlandı, devasa bir şey hâline geldi. Fakat dev firma, bu içeriğin hakkını vermekte hep geride kaldı, bu yüzden de çok eleştirildi. Gerek oyun içeriği üretenlere yeterince spot ışığı tutmamasıyla, gerekse bu içeriğin altını harlamamasıyla çok tepki çekti hep.

Bugün bunlar artık değişiyor. YouTube, resmi olarak bu yaz YouTube Gaming adında bir app yayınlayacağını açıkladı. Bu app, YouTube için üretilen –ve YouTube’da kalacak olan- tüm video oyun içeriğini bir araya topluyor. Asteroids’den Zelda’ya kadar 25 bin oyunun başlığı altında toparlanacak olan stream’den incelemeye içeriklere bu app ile sarih bir vaziyette erişmek mümkün olacak.

youtube_gaming.0.0

Bu app, sadece oyun içeriğini tüketmeye kolaylık sağlaması için tasarlanmadı. Üretimde de yenilikler getirmeyi vaat ediyor. Stream etmek kolaylaştırılmış artık. DVR özelliği getirip, izleyenlerin geri sarmasına müsaade verilebilinecek, daha düşük ağ tüketimi sağlayan stream’ler sunulacak ve sohbet moderasyonu eklenecek. Bunlara daha henüz plan aşamasında olan özellikler ise dahil değil. Bize soracak olursanız, gayet olumlu bir hamle bu. App’in platformları henüz belirli değil, fakat en azından Android’in garanti olduğunu söylemek abesle iştigal olmaz herhalde. Çıkış tarihi için ise yaz deniliyor.

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.