Bir şeyin kuvvetle muhtemel farkındasınızdır ama, olmayan varsa diye altını çizmekte de fayda vardır belki de: Bizim ata sporumuz mizah. Bu tespit daha önce –çok daha ehli insanlarca– yapıldı, biliyorum. Çok söylendi, çok muhabbet döndü etrafına. Gayet de normal, çünkü sokağa çıktığınızda dahi hissettiğiniz bir durum bu. Birini güldürmeyecekse bir şey söylemenin anlamı yok çoğunlukla Türkçe sohbetlerde. Bir espriye dönüşecekse, en utanç dolu anılar bile –bu kadar gururlu bir millet olmamıza rağmen– ortalığa saçılabilir. Bir mahsuru yok.

Bu yüzden de YouTube dünyamızın, dijital medya konusunda da ne kadar deneyimli ve gedikli olduğumuz düşünüldüğünde, daha çok mizah kanalı ve içeriğiyle dolu olmasını beklersiniz; ama öyle değil bir yandan. Gerçekten safi komediye odaklanan YouTube kişiliği sayısı çok az. Olanlar arasından da hakikaten yüksek seviye tutturan bir elin parmakları kadar. O elin parmaklarından biri de Kamusal Mizah.

O sebeple, müsaadeniz varsa, Özgür Turhan ve Deniz Bağdaş‘ın, saz arkadaşlarıyla beraber dijital komedide çığır açtıkları projeleri Kamusal Mizah’ı şöyle soluksuz bir 300-400 kelime övelim diyoruz. Siz de yorumlarda kendi kelimelerinizle iştirak eder misiniz sebepsiz övmecelerimize? Çünkü Türkiye’nin şart ve koşulları gereği, hak ettikleri yerlere gelmeleri handikaplı oluyor pek çok kumaştan muadilleri gibi. Bari biz bir beş dakika takdir edelim, ne dersiniz?

Hayır çünkü edilmeyecek gibi de değil…

 

Dedem Splinter Usta’yı Zehirlemiş

Müthiş Dedem serisinin, müthiş bir üyesi. Diğer pek çok Kamusal Mizah videosu gibi, bu da espriye tutunup yarı yolda düşmezseniz daha da komikleşiyor. Zaten Kamusal Mizah’ın tarzındaki en nevi şahsa münhasır taraf da bu. İlk etapta anlatılan şeyin neden komik olduğunu kavrayamayacak kadar dışarıdan bakıyorsunuz. Sonra takip ettikçe ve ikna oldukça bir anda gerçeklik değişiyor. Değişen gerçekliğin üzerine de sağlam şakalar geliyor. Sonrası yokuş aşağı.

 

Çok Üst Düzey Bir Makyaj

“Kadınlar makyaj yaparken çok vakit harcıyorlar” orijinal bir espri değil. Ancak yine, uzayıp izleyiciyi içine dahil ettikçe komikleşme durumu burada da var. Ayrıca bu videoya özgü olarak sinematografiyi de çuvalla övmemiz lazım. Mizah kanalı arkadaşlar burası. Bu ülkede mizah filmleri bu kaar kafa harcamıyor ışıklandırmaya.

Orta Dünya Gündemi

Buradaki başarı, cuk diye oturmuş haber bülteni görselleri ve altyazıya sıkıştırılmış müthiş şakalar haricinde, ekseriyetle metne ait. Kamusal Mizah’ın tarzının çok hafif bir çıt dışında o yüzden, ama bu yine de mükteşem olmadığı anlamına gelmiyor. Çünkü öyle. Mükteşem. Hem mükemmel. Hem muhteşem.

Mahmut Bey: Kurban Bayramı

“Çarmendır eti mi o?”

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.