Eğer YouTube’da biraz gezindiyseniz, o kanalın videolarına denk gelmişsinizdir…“. Bu cümleyi kurdurtacak çok fazla kanal yok dünyada. Saysak, bir elin parmaklarını geçmeyebilirler. PewDiePie kesinlikle var oralarda bir yerlerde, Epic Rap Battles of History var, Smosh belki… Ama kesinlikle, o elit grubun içerisinde Fine Brothers ve onların meşhur React videoları da mevcut. İşte o Fine Bros, geçenlerde bir açıklama yaptı. Dilerseniz lafı dolandırmadan, onların videolarıyla girelim topa.

https://www.youtube.com/watch?v=n97shWRfs4c

Nedir şimdi bu videonun olayı? Öncelikle şunu söyleyelim, Fine biraderlerin bu video yayınlanmadan önce 14M olan abone sayısı, şu an 13.8M civarında. Yani tek bir videoyla, bir kalemde 200.000 abone kaybettiler. Birkaç saat içerisinde, yirmi Geekyapar kanalı kadar kayıp yani bu. Videonun like sayısı 15 bin, dislike sayısı ise 68 bin. Sonra yayınladıkları durum izah videosunda ise mesele daha da içler acısı; orada 63 bin like’a, toplam 360 bin dislike almışlar. Peki nedir bu kadar tepki çeken şey?

Şu, Fine Bros, yeni bir girişime başladığını duyurdu. Bu girişme göre, kendileri “React formatını lisanslayacaklarını, artık insanların yasal bir biçimde React videoları çekebileceklerini” açıkladılar. Bunu videonun içerisinde, “Bu internet yayıncılığı tarihi için büyük bir gün” diyerek duyurdular. Bunun üzerine, Fine Bros’un “React” kelimesinin telifini aldığı ortaya çıktı ki, zaten bu da sonradan kendileri tarafından doğrulandı. Millet de ayaklandı elbette, zira pek çoklarına göre -haklı bir şekilde- Fine Bros kendilerine ait olmayan bir video janrı üzerinde hak iddia ediyordu, bundan para kazanmayı amaçlıyordu, bunu da bir devrim gibi lanse ediyordu. Bu hakikaten de problematik bir duruş. Fakat sonradan -dediğim gibi- bir izah videosu yayınladılar. O da şöyle.

https://www.youtube.com/watch?v=0t-vuI9vKfg

Bu videoda da Fine biraderler, kesinlikle her reaksiyon videosuna salça olmayacaklarını, lisanslayacakları şeyin “reaksiyon” konsepti değil, komple kendi serilerinin formatı, görselleri, müzikleri vb. olacağını; ve tam bir franchising sistemiyle, serilerini lisansladıkları kişilere logolarını, introlarını kullanmak gibi şeylerin hakkını vermek haricinde, promsoyon desteği de sunacaklarını açıkladılar. Yalnız dediğim gibi, o da milleti kesmedi, zira o videoda React kelimesinin telifini aldıkları ortaya çıktı. Bunun üzerine internet “Fine Bros. bana da dava açtı” diyen insanlarla doldu tabi.

Ben meselenin doğruluğunu, esasını çok ölçemiyorum buradan. Bugüne kadar kulağıma Fine Bros tarafından yürütülen agresif bir “yok etme” kampanyası çalınmadı hiç, ama insanlar olduğunu iddia ediyorlar hırslı bir biçimde. Hakeza, ben sondaki izahlarını da anlamlı buluyorum. Evet, Fine Bros kendi reaksiyon programını satabilir sağa sola. Sonuçta The Voice da dünyanın tek ses yarışması değil, ama American Idol ve The X Factor gibi programlardan farklı kişilere ait ve farklı kişilerden lisanslanıyor. O yüzden, “reaksiyon videoları” konseptini satmadıklarını öğrenince rahatladım ben, ama bu interneti kesmemişe benziyor. O hâlde topu Geekyapar okurlarına bırakıyorum. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.