Bakın, şu dakikaya kadar Deadpool ile çekincesi olan biri var mı bilmiyorum, varsa da ben görmedim. Ama eminim, bir yerlerde filmle ilgili kaygıları olan kaldıysa, o kaygıların arasında “film yeterince ayıp olmayacak mı acaba?” yoktur. Olamaz yani. Film Amerika’da 17 yaş altına, İngiltere’de 15 yaş altına gösterilmiyor; Çin’de komple yasaklandı. İki “sert” fragmanında da zaten kan gövdeyi, seks bedeni, küfür kıyameti götürüyordu… Ama işte, Tim Miller, Ryan Reynolds ve saz arkadaşları iplerini öyle bir koparmışlar ki, bununla yetinmeyecekler.

Filmde Weasel karakterini canlandıracak olan T.J. Miller, Londra’da katıldığı bir hayran etkinliğinde sonbaharda filmin daha da ayıp bir versiyonunun geleceğini duyurdu. Miller’ın dediğine göre, 2016 sonbaharında filmin Blu-Ray’inin çıkmasıyla birlikte, bir de “Yönetmenin kurgusu” yayınlanacak. Bu gayet doğal bir durum. Pek çok yönetmen, stüdyo ile film üzerinde son kurgunun kime ait olacağına dair bir anlaşma yapıp öyle girer filme. Çoğu zaman da son kurgu stüdyonun olur, fakat bazı özel durumlarda yönetmene kendi kurgusunu sonradan yayınlama hakkı tanınır.

Deadpool

Tim Miller de 20th Century Fox ile böyle bir şey üzerine anlaşmış. Çok güzel. Benzerini daha geçen gün F. Gary Gray’in Straight Outta Compton‘ında gördük. Orada da filmin yönetmen kurgusu, normal süreden bir 20 dakika kadar fazlaydı. İçinde konuyu derinleştiren sahneler, ilginç anektodlar, fragmanda gözüküp filme kalmayan sekanslar falan vardı. E okey, ne güzel. Deadpool öyle değil ama işte. Deadpool’un yönetmen kurgusunda daha çok küfür, kan, seks olacak belli ki. Zira T.J. Miller, “Yönetmen kurgusu daha da sert. Baya ağır bir şey olacak” diyor.

E yuh. E yani ben ne diyeyim size artık. Gidip Çin’de yasaklattırdığınız filmin daha ayıp versiyonunu nasıl yaptınız, bu nasıl bir başarı? Hakikaten inanılmaz bir şey olacak bu Deadpool. Ya efsane tutacak, bütün çizgi roman filmi yapanların zihninde “lan biz de mi arada +17 bir şeyler yapsak?” kapısını açacak, ya da millete fazla gelip gişede temiz patlayacak, yıllar boyu milletin “+17 süper kahraman filmi olmaz” argümanlarına pelesenk olacak. Siz ne diyorsunuz, sizce hangisi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.