Son yirmi yılın en büyük serilerini, en ünlü işlerini toplasak, herhalde beş altı eksikle birlikte yukarıdaki listeye ulaşırız. Tenten’in o listeye eklenmesi şahsi kanaat notudur belki, kabul, ama bir aktör hem Yüzüklerin Efendisi serisinde, hem Star Wars’larda, hem de günümüzün en fazla hasılat yapan işi olan Marvel sinematik evreninde rol alıyorsa o kişiye ne denir? Önce bir “saygılar” çekilir elbette ama, her şeyden sonrada ismini söylemek lazım gelir: Andy Serkis.

Yüzüklerin Efendisi’nde motion capture teknolojisiyle oynadığı Gollum rolü, konvansiyonel “oyunculuk” parametreleri dahiline düşmediği için çok hak ettiği bir Oscar ödülünden mahrum bırakılan Serkis sonrasında hayatını mo-cap oyunculuğuna adamış, hatta bu uğurda bir şirket kurup, filmlere danışmanlık vermeye dahi başlamıştı. Kendisi de baya baba bir oyuncu olan Serkis sonraları King Kong filminde baş rolü oynamış, Tenten’de karşımıza Kaptan Hadok olarak çıkmış, araya da Enslaved: Odyssey to the West’i sıkıştırmıştı. Sonraları haber geldi, kendisi yeni Star Wars üçlemesinin de kadrosunda bulunacaktı.

serkis_305974k

Fakat belli ki Serkis bunlarla yetinmedi. Bizim CinemaBlend’de gördüğümüz haberde Andy Serkis belki de istemsizce Avengers: Age of Ultron’da bir rolü olduğunu doğruladı. Gelecek senenin Mayıs ayında vizyona girecek olan Avengers: Age of Ultron’da tüm roller belli sanıyorduk, fakat görünen o ki yanılmışız. Serkis’in şirketi Imaginarium zaten Mark Ruffalo’nun Hulk performansına yardımcı olmak için projeye dahildi. Fakat Serkis, aşağıdaki yorumuyla durumun bundan fazlası olduğunu açıkladı.

“The Imaginarium motion capture danışmanırolünde ve ben hem Star Wars, hem de Avengers: Age of Ultron’da bir karakter canlandırıyorum. The Avengers’da Mark Ruffalo ile yakın çalışıyoruz.

Canlı mı yoksa motion capture mı bir rol canlandıracağımı söyleme özgürlüğüne sahip değilim. Ama benim için hepsi aynı. Canlı ya da mo-cap, bir rolü oynarken hiç ayrımda bulunmadı. Oyunculuk oyunculuktur. Temelde değişen tek şey sete giderken ne giydiğindir.”

Andy Serkis’in açıklamaları biraz muğlak, ama kendisinin sadece danışmanlıktan fazlasını yaptığını bildiğimiz Star Wars ile Avengers: Age of Ultron’u aynı kefeye koyması, Marvel’ın süpersonik filminin devamında öğüt vermekten çok daha derin bir işe giriştiğini gösteriyor. Yalnız rolünün Hulk’ı canlandıran Mark Ruffalo ile yakın çalıştırmasını gerektirmesi bir işaret kuşkusuz ama, ne olduğunu biz çözemedik. Yalnız Serkis bizce kalitesi çok yüksek bir oyuncu, o yüzden iyi iş çıkaracağına dair şüphemiz de yok!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.