Zaman Çarkı dizimiz gelmeden önce önemli karakterleri ve olayları anlattığımız hype trenimize Moiraine Sedai ve al’Lan Mandragoran’ı konuk ettik. Artık sıra, İki Nehir’in güzel insanlarına geldi. Her birinin hayatını kurtarmaya çalışan basit birer insandan, çağın en önemli kahramanlarına dönüşme hikâyelerine tanık olacağız. Bu yüzden artık daha fazla zaman kaybetmiyor ve hemen İki Nehir’in Hikmet’i, Nynaeve al’Meara’yı size tanıtmaya başlıyoruz.

Zaman Çarkı döner, çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde, mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da; henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Geekyapar’da bir yazı yükseldi. Yazı, başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar ne de bitişler vardır. Ama yine de bir başlangıçtı.

İki Nehir’in Hikmet’i Nynaeve al’Meara; öfkesi, inatçılığı, her ne koşulda olursa olsun doğru bildiğini söylemesi ve yapmasıyla öne çıkan hatta bazı durumlarda insanı çileden çıkaran bir karakter. Moiraine Sedai ile birlikte maceraya çıkan diğer karakterlerden sadece birkaç yaş büyük olmasına rağmen, onların ablası hatta annesi gibi davranmaktan hiçbir zaman çekinmez. Sinirlendiğinde örgü yaptığı saçlarını sürekli olarak çekiştirmesiyle dikkat çeken karakterimiz; yeri geldiğinde korumacı, yeri geldiğinde ise gözü kara biri olarak öne çıkar.

Çiftçi bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Nynaeve, babasının her zaman bir erkek evlat istemesi yüzünden bir erkek gibi yetiştirilir. Babasıyla birlikte balıkçılık, iz sürme ve avcılık yaparak çocukluğunu sürdürür. Yine de hiçbir zaman kendisini bir erkek olarak görmez ve ergenliğe girmesinden itibaren üzerine yapışan bu dayatmalardan kurtulur.

Nynaeve henüz on dört yaşındayken ailesini kaybettiğinde İki Nehir’in Hikmet’i, Doral Barran tarafından himaye altına alınır ve onun çırağı olur. Doral Barran’ın çırağı olarak bitkiler yardımıyla insanlara şifa vermeyi öğrenir. Bu konuda olağanüstü bir yeteneğe sahip olduğu anlaşılan Nynaeve, Doral Barran’ın ölümünün ardından on dokuz yaşındayken Hikmet’liğe terfi ettirilir ve İki Nehir’in gördüğü en genç Hikmet olur. Hem karakteri hem de şifa vermedeki yetenekleri sayesinde çok kısa bir sürede İki Nehir’de en çok onun sözlerine kulak verilir ve Kadınlar Kurulu’nun başkanlığına seçilir.

Tabii genç yaşta böylesine büyük bir sorumluluk alması hiç de kolay olmaz. Özellikle köyün erkekleri tarafından sürekli eleştiri yağmuruna tutulan Nynaeve, asla pes etmez ve inatçılığı sayesinde bu çatlak seslerin her birini bastırır. Böylece ne kadar güçlü bir karakter olduğunu tüm Emond Meydanı’na gösterir. Nynaeve ile baş edemeyen köy halkı sonunda ona hak ettiği saygıyı gösterir ve söylediklerine kulak vermeye başlarlar.

Öte taraftan Nynaeve’in yetenekleri sadece şifa vermekten ibaret değildir. İki Nehir’in Hikmet’i, “rüzgârı dinleme” adı verilen oldukça özel bir yetenek sayesinde, mevsimlerin nasıl geçeceğini tahmin eder. Nynaeve’nin tahminlerine göre tüm hazırlıklarını yapan İki Nehir halkı, sonunda bu tahminler doğru çıktığında Hikmet’lerine daha fazla saygı duyar.

Bütün köyün her derdine genç yaşından itibaren koşmaya başlayan Nynaeve, yaşıtlarından çok daha erken olgunlaşır. Gerek erken yaşta ailesini kaybetmesinden gerekse bir Hikmet çırağı olarak sıkı çalışmasından dolayı çocukluğunu ve genç kızlığını yaşayamaz. Akranları Bel Tine festivallerinde erkeklerle flört ederken o tamamen köyün sıkıntılarına odaklanır ve bu yüzden gönül işlerine ayıracak vakit bulamaz. Zaten kimse de öyle kolay kolay onun yanına yaklaşıp kendisiyle dans etme teklifinde bulunamaz. Anlayacağınız Nynaeve, kendini tek aşkı olan görevine adar.

Nynaeve’in hayatı, tıpkı diğer İki Nehirliler’in hayatı gibi köylerine iki yabancının gelmesiyle sonsuza kadar değişir. Moiraine isimli bir Aes Sedai ve onun muhafızı al’Lan’ın İki Nehir’e gelmesiyle birlikte patlak veren hadiseler, sonunda Moiraine Sedai’nin; Rand, Mat, Perrin ve Egwene alarak köyden ayrılmasına yol açar. Her ne kadar onunla hiçbir kan bağı bulunmasa da çocukluklarını hatırladığı, hırsızlık yaptıkları için cezalandırdığı, hasta olunca şifa verdiği bu gençleri hiç tanımadığı iki insanla ayrılırken görmek Nynaeve’yi hiç olmadığı kadar endişelendirir ve o da bu alışık olmadık grubun peşine düşer. Başlangıçta Moiraine Sedai onu bir ayak bağı olarak düşünse de daha sonra ondaki alışagelmedik gücü fark eder. Böylece evrenin kaderini değiştirecek karakterlerimiz İki Nehir’den yola çıkar.

İki Nehir’in Hikmet’i Nynaeve al’Meara’nın, dizimize kadar olan hikâyesini anlattık. Bundan sonrasını dizi bizim yerimize anlatacak. Fakat şimdiden söylememiz gerekir ki Nynaeve başlangıçta size biraz sinir bozucu gelebilir. Ama ilerleyen zamanlarda onun adını haykırarak savaş çığlıkları atacağınızı size hatırlatırım. Daha fazla spoiler vermeden gelecek hafta evrenin gördüğü en güçlü kadınlardan biri olan Egwene al’Vere’yi konuk edeceğiz. O zamana kadar hoşça kalın, her zaman gölge ve su bulun!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.