“Hayvanlar intikam isterse” kurgusunu ele alan CBS dizisi Zoo, ağırdan alan senaryosuyla ilk bölümünü İlk Bölüm Canavarı’nın eline düştü. Bakalım İlk Bölüm Canavarı neler diyor.
zoo-spoliertv

Zamanında başka bir İlk Bölüm Canavarımız vardı. Çok güzel incelemelerinin ardından emekliye ayrıldı. Sağ olsun okuyucuyu mahrum bırakmamak için titrini bana devretti. Ben Ozan bu arada!. Evet, yeni İlk Bölüm Canavarı’ından selamlar! İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Dünya üzerindeki bütün canlılar bilinen karakterlerinin dışında ve çok daha zekice hareket etmeye başlar. Bu hareketlerin genellikle insanlara karşı şiddet eğiliminde gerçekleştiğini fark eden biri Afrika savanında diğeri Amerika’da iki kişi duruma açıklık getirmeye çalışırlar.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 40 dakika. 2. sezon sürüyor.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Revolution, “Bakın Maymun Nasıl Da Hamak Kuruyor” tipi videolar, Fear The Walking Dead

Ne Beklemeyin?

The Walking Dead

560f01e9d3d80.image
Birkaç düzgün işte yer al gözünü seveyim.

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Hayvanlar akıllanırsa ve intikam almaya çalışırsa sorusuna ya bir gün robotlar ayaklanırsa sorusunun hayvansever hali diyebiliriz sanırım. Zoo da tam olarak bu soru üzerinden ilerliyor. Bunu yaparken de çok acele etmiyor. Kendi sorusuna şüpheyle yaklaşıyor. Ben bundan hoşlandım. Öbür türlüsü sıradan bir zombi filminin hayvanlarla süslenmişi gibi olurdu ve karşımıza düz bir aksiyon çıkardı. Olayları yavaştan aldığımızda gerilim daha iyi yayılabiliyor ve evcil hayvanınıza şüpheyle bakabiliyorsunuz.

Dizide en hoşuma giden şeylerden biri hayvanlara direk yoğunlaşan sahnelerin ucuz efektlere kurban gitmiyor oluşu. Bir geyik bir eve camdan giriyorsa bir geyik bir eve camdan girmiş gibi hissediyorsunuz, yeşil bir kuklayla bilgisayardan oynanmış gibi değil. Özellikle Afrika savanında geçen sahnelerde belgesel ekiplerinin de çalışıyor oluşu ve dizide kullanılmak üzere gerçek vahşi doğa kesitleri alınıyor olması harika.

Oyunculuklar dizinin ağırlığıyla uyumlu seviyede. Büyülenmeseniz de eğreti bulmuyorsunuz. Kadroda yer aldığı hiçbir diziyi ve filmi sevemesem de bir şekilde kendisine yoğun sempati duyduğum aktör Billy Burke bulunuyor. Yaşananlara ikna olmak istemeyen bir hayvanat bahçesi yetkilisi kendisi. Sanırım sempatimi en azından bir mantığa oturtmam için benim Zoo’yu sevmeye ihtiyacım var. Dizinin iki POV karakterlerinden biri Jamie Champmell’i, yani Amerika’daki ilginç kedi gruplaşmalarını inceleyen gazeteciyi de Kristen Connolly oynuyor. The Cabin In The Woods‘ta sergilediği filme müstahak berbat oyunculuğu Zoo’da telafi etme şansı yakalıyor.

İlk bölüm için konuşuyorsak dizinin en ilginç karakteri Afrika savanında safaricilik yapan Jackson Oz’dan söz etmeliyiz. O hayvan hareketine Jamie’den çok daha sert şekilde, aslanların yaptığı suikastlerle tanık oluyor. Karakteri daha ilginç yapan şey ise tüm bu olanları babasının daha önce tahmin ediyor olduğu. Oz bunun için zamanında babasına deli muamelesi yapılmasının karşılığını ne pahasına olursa olsun yaşananlara açıklık getirerek vermek istiyor.

Devamı Nasıl Olur?

Eğer gerilimi kesintiye uğratmadan yavaş adımlarla hayvan hareketinin etkisini tırmandırırlarsa iyi bir yapım izleyebiliriz. Muhtemelen Oz’un arayışı farklı coğrafyalarda olacaktır. Jamie ise kendinin bir komplo teorisyeni olmadığını başta Billy Burke’ün karakteri olmak üzere insanlara inandırmaya çalışacaktır.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Dalga geçer gibi olsam da “hayvanlar intikam isterse” ihtimali ara ara kafamda dönen kurgulardandır. Zoo’nun bu kurguyu nasıl işlediğini görmek istiyorum. En azından birkaç bölüm daha işleyişi görmek için izlerim.

ilkbolumcanavari_gider

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Quantico – Nasıl Dizi?
Crazy Ex-Girlfriend – Nasıl Dizi?

Casual – Nasıl Dizi?


Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.