Belki de hiç olmadığı kadar yoğun bir vizyon takvimine sahibiz bir süredir. Heyecanla beklenen büyük filmler, gediklisini bekleyen küçük filmler, şaşırtarak sevdiren yerli filmler her hafta vizyonda yerini buluyor ve bizleri ağırlamak için hazırda bekliyor. Elbette onca film arasında çürük de çıkıyor hatta zaman zaman çürükler arasından iyisini seçmek gerekiyor. İşte okuyacağınız bu vizyon rehberi fragmanıyla, tanıtım bülteniyle, ekip tecrübesiyle ve hakkında diğer bilinenleriyle filmleri kısaca bir analiz edip tanıtıyor. Bu sayede siz okuyucularımızın sinemadan memnuniyetsiz ayrılma ihtimali biraz olsun azalıyor.

Fakat unutmayalım, bu vizyon rehberiyle yaptığımız kitabı kapağından seçmek olmasa da kapağa, arka kapakta yazanlara ve sayfalarına şöylece bir bakıp seçmek. Bu yüzden sürpriz şekilde iyi veya kötü çıkan filmlerin sorumluluğunu tavsiyelerimize yüklememenizi rica ediyoruz.

O halde bakalım 3 Şubat 2017 tarihinde vizyona girecek filmler nasıl gözüküyor:

 

FIRILDAK AİLESİ: ORTA DÜNYA

Yine başka işlerin popülaritesinden nemalanan bir yerli yapım. Üstelik bu yapılırken gram yaratıcılık, yenilik çabasına girilmiyor. Hadi onu da geçtim, nemalandığın ürünü doğru düzgün tanımıyorsun bile. Orta Dünya diye kocaman yazmışsın afişine, bari onu tüketmekten gerçekten zevk alan kesimin dikkatini çekmeyi başar. Sözde Gandalf olacak dedeye göbek attırarak parodi yapmış olmuyorsun, yersiz bir fırsatçılık yapıyorsun.

Aslında bir televizyon dizisi olan Fırıldak Aile’nin animasyon kalitesini -kalitesizliğini- hoş görebiliyordum. Çünkü animasyon zaten ülkemiz sineması için bile bakir sayılan bir türken, televizyonda yüksek bir kalite beklemek acımasızlık olabilirdi. Ama sinemaya taşındığında da aynı kalitesizliği koruyacağını hiç düşünmezdim. En ufak bir vizyon çabasına girilmemiş. Kötü Kedi Şerafettin’in attığı o dev adıma hakaret bu film.

Nihai karar: Yok efendim, ne animasyon ne de parodi böyle olur. Yüzüklerin Efendisi’nin esprili sahnelerinin bu filmden çok daha komik olacağına eminim. Bence hazır bahane de doğmuşken açın üçlemeyi, bir kez daha izleyin.

 

RINGS/Halka 3

Üçüncü bir Halka filmine gerek var mıydı ya da ikincisine bile gerek var mıydı emin değilim. Anlaşılan Paramount, televizyondan çıkan meth bağımlısı kadının ekmeğini bir kez daha yemek istemiş, yesin. Sonuçta haksız değiller, sırf geyiğine izleyenler bile filmin 25 milyonluk bütçesini katlayacak kadar gişe getirecektir.

Julia, o meşhur video ve 7 dakika ardından gelen telefonun gizemini çözmeye çalışır ve videonun olduğu kasette bir film daha olduğunu fark eder. Görünüşe göre, saçlarını kurutmadan sokağa çıkan sorumsuz kadının esrarengiz cinayetler işlemekten daha büyük planları vardır.

Nihai karar: Son Durak filmlerinin finali gibi olacaktır. O size zevk verdiyse Rings’i de izleyebilirsiniz ama bana sorarsanız çok yavan ve zorlamaydı.

 

MANCHESTER BY THE SEA/Yaşamın Kıyısında

Akademi Ödülleri’ne en iyi film dalı da dahil olmak üzere bir çok daldan adaylığı bulunan Manchester By The Sea, yarıştığı dallarda iddialı da gözüküyor. Özellikle filmin başrolü Casey Affleck’in en iyi erkek oyuncu ödülünü evine götürmesi çok olası. Abisinin ölümü üzerine yeğenine vasilik yapmak için kendinde travmatik anılar bırakan çocukluk kasabasına dönmek zorunda kalan Lee’nin travmalarından önce kaçmasını, sonra muhtemelen onlarla yüzleşmesini izleyeceğiz. Fragmandaki tonla Fransız sinemasını andıran film okuduğunuz gibi küçük hayatların öyküsünü anlatan filmlerden. Akademi bir süredir bu tip bir filme şans vermediği için Manchester by the Sea bende heyecan uyandırıyor.

Nihai karar: Oscar’ı takip edenler kaçırmamalı. Ne işim var, sanki ödül bana mı veriyorlar diyenler de bir şans vermeli.

 

LION

Rehbere bir Oscar adayıyla daha devam ediyoruz. Hatırlayan varsa bir yazımda, adaylar açıklanır açıklanmaz tüm adayların vizyona getirileceğini, söylemiştim. Bilakis öyle de oldu, törene kadar ülkemizde gösterim yapmayan tek en iyi film adayı Hell or High Water kalacak.

Saroo 5 yaşında talihsiz olaylar sonucu ailesini kaybeder ve Hindistan’ın dilini dahi bilmediği bir bölgesinde yapayalnız kalır. Bİr süre sokaklardaa, sonra da sokaklardan farksız bir yetimhanede yaşar. Tazmanya’da yaşayan zengin Bierly ailesi onu evlat edindiğinde hayatı refaha kavuşsa Saroo 30 yaşında ailesini bulmak için kendini sokaklara atar. Film konusunu gerçek bir yaşam öyküsünden alıyor.

Nihai karar: Böyle şeylerin hep Hintlilerin başına gelmesi ilginç değil mi? Life of Pi, Slumdog Millionaire, şimdi de Lion. Hani hepsi de Oscar damgalı. Bence bir şeytan tüyü var, izlenmeli.

 

GOLD/Altın

Matthew McConaughey’in -ki artık bakmadan yazabiliyorum, meslekte ilerledim sanırım– (Giannis Antetokounmpo ve Chiwetel Ejiofor’u bakmadan yazabilince gel çekirge -yc) omuzlarında yükselen Gold aslında tam olarak neyin işlendiği anlaşılmayan bir film. Bildiğimiz kadarıyla Kelly adında bir madenci bütün altın çıkarma girişimlerinde başarısız olduktan sonra Endonezya’da son 10 yıln en büyük maden yatağını bulur. Sonrasında (tam olarak nasıl olduğunu fragmandan ve sinopsisten çıkaramasak da) Kelly bütün dünyayı açgözlü bir biçimde karşısında bulur.

Film geçiştirilebilirliği merak faktörüyle çok güzel savuruyor. Yani sinopsis biraz daha açık olsaydı McConaughey için izlenebilir bir film derdim ama şu haliyle meraklıları kendine çekebilecek bir film.

Nihai karar: Ben de meraklıyım sanırım. Ama vizyon çok kalabalık, merakımızı DVD’ye falan mı bıraksak?

 

RUN OZZY RUN/Tüylü Kaçak

https://www.youtube.com/watch?v=lU2O5cSD5QA
Ailesi taşındığı için bir köpek oteline bırakılan Ozzy, otelin aslında bir çeşit hapishane olduğunu öğrenmesiyle buradan kaçışını anlatıyor film. Kanada, İspanya ortak yapımı bir animasyon. Yetişkinlere hitap etme ihtimali sıfır, yaş çerçevesi 12 altı.

Nihai karar: Haftanın pazar günü çocuklarla napsak hanım, filmi.

 

LIVE BY NIGHT/Gecenin Kanunu

Aslında ben bu filmi merak ediyordum ilk duyurulduğundan bu yana. Ama önce yabancı basın sonra da Can ve Ömercan (bu videoda) filmin pek bir ederinin olmadığına beni ikna etti. Ben size filmin konusundan bahsedeyim, detayları videodan öğrenirsiniz.

ABD’de alkolün yasak olduğu 1920’li yıllarda, önde gelen bir polis şefinin en küçük oğlu olan Joe, babasının tersine hayatını olabildiğince dolu yaşamak için kanunları çiğnemekten korkmayan bir karakterdedir. Florida’ya taşındıktan sonra suç dünyasında hızla yükselen genç adam, sürekli ölüm tehdidini hissetmeye başlamasına rağmen güçlü bir mafya babasının kız arkadaşını elinden almak da dahil olmak üzere tehlikeli işlere bulaşmaktan geri durmayacaktır.

Nihai karar: Sinemada izlenmeye değmeyeceği açık. Affleck talihsizliği diyeceğim ama Casey Affleck Oscar’a yürüyor.

 

TONI ERDMANN

En prestijli eleştirmenlerden tam puan alan Alman filmi Toni Erdmann, çılgın bir babanın kızını habersiz ziyaret etmesi ve onu çileden çıkartmasından fazlası değil. Ama sırf fragmanı bile keyif verici.

Nihai karar: Shameless gibi komediler ilginizi çekiyorsa, yani kara mizah size hitap ediyorsa Toni Erdmann da edecektir.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.