Gerçekten, listenin sonlarına doğru geldikçe fark edeceksiniz. Şu an bir geek olarak tükettiğiniz şeylerin %40’ı Disney, %40’ı Time Warner, %20’si ise diğer pleblerin kurduğu şirketlerden geliyor. Samimi söylüyoruz. Bu ikilinin bir arada elinde bulundurduğu kanalların, stüdyoların, oyun şirketlerinin, çizgi roman firmalarının, parkların, püsürlerin haddi var, hesabı yok. Ve hemen hemen her alanda, birbirlerinin ezeli rakipleri konumundalar. Bizde dedik ki, madem öyle, kapıştıralım kendilerini. Olablidiğinde objektif olmaya çalıştık, farklı bir görüşleriniz varsa da onlara kollarımızı açmış vaziyetteyiz. Yorum kısmı ne güne duruyor?

maxresdefault

Buyurun!

 

Çizgi Dizi

01 Adventure

Kategorileri alfabetik dizdik, en acayiplerinden bir tanesi de başa geldi. Kader! Önce hangi tarafta kim duruyor, ona bir bakalım. Burada sadece TV’de yayınlanan çizgi eserleri konuştuğumuzu da unutmayalım! Disney cephesinde Star Wars ve Marvel çizgi filmlerinin yanı sıra, Disney kanallarında yayınlanan Phineas and Herb, Dave the Barbarian gibi orijinal işler ve elbette Mickey Mouse evreninde geçen unutulamaz Darkwing Duck’lar, Ducktales’ler var.

Yalnız öteki tarafta üç karşı konulamaz kroşe var. Birincisi, Jetgiller, Çakmaktaşlar, Tom & Jerry, Ayı Yogi, Scooby-Doo gibi klasiklere sahip Hanna-Barbera; ikincisi Adventure Time, Regular Show, Ben10 gibi dizileriyle Cartoon Network, üçüncüsü ise elbette Bugs Bunny ve onun saz arkadaşları. O yüzden, bu noktada sonuç çok net.

Çizgi dizi konusunda, zafer Time Warner’ın.

Skor A

 

Çizgi Film / Animasyon

02 Lego Movie

Şimdi geldik çizgi film ve animasyon departmanına. Time Warner yukarıda saydığımız eserlerin animasyon haklarına zaten sahip. Fakat onun haricinde, genel olarak uzun metraj çizgi işler konusunda biraz gerideler. The Lego Movie gibi işler ümit vaat ediyor gelecek için, ayrıca DC’nin animasyonlarının kalitesi de su götürmez.

Lakin, öteki tarafta Pixar var arkadaş! Pixar olmasa dahi, apoletinde Lion King, Little Mermaid, Snow White, Cinderella, Beauty and the Beast gibi efsaneler efsanesi animasyon filmler olan Disney bu maçı alırdı. Ama yani.. Pixar! Pixar yahu! Finding Nemo, Incredibles, Up, Wall-E!

Zafer hiç tartışmasız Disney’de.

Skor B

 

Çizgi Roman

03 DC

Bu noktada mücadele çok ciddi bir şekilde Marvel vs. DC gibi gözüküyor. Lakin pek de öyle değil. Evet, Time Warner DC’nin, Disney’de Marvel’ın sahibi. Burada şimdi bu asırlık kasırgaya kafamızı sokmak istemiyoruz pek fazla. Biz bu iki konsepti de eşit alıyoruz, öyle kabul ediyoruz. Ama neticede yarışmayı birinin kazanması lazım değil mi? İşte o noktada, Marvel ve DC’nin ötesine bakmak gerek. Time Warner’ın DC ötesinde çizgi roman dünyasında bir atı yok. Ama Disney, çok uzun zamandır –Marvel’dan da önce- tüm dünya çapında Disney Comics adı altında yayın yapıyor.

Bu yüzden burun farkıyla, bu kategori Disney’de.

Skor C

 

Dizi

04 Game of Thrones

Dizi dediğimiz, baya dizi. Kanalların kalitesi falan değil, bildiğimiz dizi işte. Disney’de ABC var, dolayısıyla Lost gibi pek çok efsane diziye sahipler. Öte taraftan 11-15 yaş arasını kendine bağlayan Hannah Montana‘lar, Zack & Cody‘ler var elbette. Elleri baya kuvvetli anlayacağınız.

Öteki tarafta ise Time Warner var. TNT cepte onlarda bir kere. Onların illa ki birkaç dizilerini izlemişsinizdir. E CW’yı, yani Arrow’u, Flash’i, Buffy’i de yaz kenara. Onun dışında… Onun dışında, ne vardı, unutuyorum bak. Şöyle minnoş bir kanal, arada güzel dizi çıkartıyor haytalar. Neydi adı? Hah, buldum! HBO.

Bu tur, Time Warner’ın arkadaşlar. Tartışmaya gözü kesen varsa buyursun.

Skor D

 

Film

05 Lord of the Rings

Biraz daha çekişmeli yerlere geliyoruz ufaktan. Time Warner, New Line Cinema’nın sahibi. Bu da çok basit bir şekilde, Yüzüklerin Efendisi filmleri onlarda demek anlamına geliyor. Onun haricinde kendi sinema grupları da var elbette. Harry Potter filmleri, DC Comics filmleri, LEGO filmleri, Matrix filmleri başı çeken serilerinden. Christopher Nolan’ın da son yedi filmini Warner ile çektiğini söyleyelim.

Disney tarafı da baya cafcaflı. Evveliyatla iki büyük markalarını aradan çıkartalım: Marvel Cinematic Universe ve Star Wars onlarda. Bunun haricinde Tron, Pirates of the Caribbean ve Muppets filmleriyle de başarı sağladılar geçtiğimiz yıllarda. Yani anlayacağınız, onların da pek şakası yok.

Bu mesele baya zor, baya çekişmeli; ama bana Time Warner daha önde gibi geliyor. Yorumlara açığım.

Skor E

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Bence Warner Bros tarihin en iyi film serisi ve dizi serisi onlarda (yüzüklerin Efendisi ve GOT) godzilla vs kong gibi filmler.Ayrıca marvel vs dc kapışması olursa hikayede dc derim ama son 15 yıllık filmlerde kesinlikle marvel derim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.