Hayatınız darmadağın olmuş, bütün maddi varlıklarınızı kaybetmiş, hapse düşüp normal hayatınızda asla yan yana gelemeyeceğiniz adamlar tarafından hırpalanmış, çıktığınızda da hayata tutunacak fazla bir dalınız kalmamış durumdaysa neye ihtiyacınız olurdu? Dostlara? Paraya? Size tekrar iş verecek birine? 100 tane izi asla takip edilemeyecek kurşuna ve hayatınızı aslında kimin bitirdiğini gösteren kanıtlara? Sonuncusu en saçması gibi dursa da bir hikayenin ana ateşleyicisi böyle bir şey olsa, o hikaye ilginizi çekmez miydi? Ne yazık ki Türkiye’de birçok kişinin ilgisini çekmiyor. Vertigo’nun 100 Kurşun çizgi romanlarının, her çizgi roman alışverişine gittiğimde, raflarda kıpırdamadan durduğunu görünce içim burkuluyor, midem yanıyor…100 Kurşun

Brian Azzarello’nun kelimelerini ve Eduardo Risso’nun çizgilerini tam 100 sayı (13 cilt) bir araya getirerek, gerçek olabilecek kadar fantastik olan 100 Kurşun’u (100 Bullets) yaratmış olan Vertigo, bu eserle Eisner’i de Harvey’i de rafına yerleştirmiş ama bizde maalesef tık yok.

Tamam Batman’in, Kaptan’ın, Daredevil’ın, Wolverine’in ben de hastasıyım ama bir noktada, yani 100 Kurşun’da, süper güçlerin bir insana doğal yollarla ve somut aracılarla kazandırılması ve bunları kazandırdıktan sonra da içinde yaşadığım aşırı kompleks dünyada ne kadar saf bir aptal ve yalnız olduğumu yüzüme çarpması 100 Kurşun’u koştura koşura okumam için yeterli oldu…

3 paragraf geçti, adam konuyla gazı verdi ama içeriğine dair hiç detay vermedi ya” diyenler bu beklentilerini bulamayacaklar çünkü 100 Kurşun’un tek bir sayfasının bile tadını kaçırmamak için daha fazla zırnık detaya girmeyeceğim. Bu yazı bir inceleme değil. Bu yazı bir kanayan yaraya tespit yazısı. Net söylüyorum. Alın okuyun. İngilizce olarak tüm ciltlerine dalabilirsiniz. 100 Kurşun’un ilk 4 sayısı da Türkçe’ye çevrilmiş durumda ancak bu eser az sattıkça, malum Türkiye şartlarında Türkçe’ye kazandırılma süreci de yavaşlıyor. Okuma planınızı ona göre yapın.

100 Kurşun-2

Cidden çok sert, yer yer rahatsız edici ve hayatı sorgulayıcı bir şey okuyacaksınız ama garanti ediyorum ki, bitirdiğinizde bir çizgi romandan beklentiniz bir üst seviyeye çıkacak.

Author

2 Comments

  1. Enes Bayraktar Reply

    Bu seri ülkemizdeki 6 cildini aldım ama 12 cilt demişsiniz bir videoda acaba devamı varmı yoksa ilgi görmediği için basmadılarmı geri kalan ciltleri?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.