Toplanın, toplanın. Çünkü birazdan istemeyeceğiniz kadar çok haber okuyacaksınız. Her yerden bir Star Wars haberi çıktı, her köşeden bir dizi müjdesi geldi, her taraftan film projesi yığıldı üstümüze. Bazılarına bayıldık. Bazılarını çok umursamadık. Bazıları çok ilginç geldi kulağımıza. Ama en önemli özellikleri çok olmaları. Çok var, öyle böyle değil. Çok fazla proje var. Elbette miktarın fazlalığı insanın aklına bir kalite sorusu getiriyor, bolluk biz hayranları aslına bakarsanız biraz endişelendiriyor. Birazcık bütçe düşünüyorsunuz, ne kadar büyük paralarla oynuyorlar fikri şöyle bir yanıp sönüyor. Bir de “Umarım kaliteli şeyler izleriz.” umudu var son üçlemenin ardından zayıf da olsa. The Mandalorian fikrimizi biraz değiştirdi nasıl olsa, gönülleri tamir etti.

Evet, öyle ya da böyle gani gani haber var ve biz artık sizi tutmayalım, kendiniz okuyun neler neler geliyor. Filmlerle başlayalım, sonra geçeriz dizilere. Neredeyse her karaktere dizi geliyor, şimdiden söyleyeyim. Filmlerden zaten son üçlemenin başarısızlığı yüzünden çekiniyorlardı muhtemelen, bir de pandeminin araya girmesiyle neden dizilere bu kadar yaslandıklarını anlayabiliyoruz. Buyurun!

Filmler

Rogue Squadron

Wonder Woman filmlerinin yönetmeni Patty Jenkins’ten geliyor bu film. Starfighter uçuran bir grup pilotu anlatacak bizlere. Kendisinin bu iş için çok heyecanlanmasının sebebi babasının da savaş uçağı pilotu olmasıymış. Bu yüzden hep bir pilot filmi yapmak istiyormuş ama bu tutkusunu bir de Star Wars’la birleştirmenin onun için çok değerli olduğunu söylüyor. Açıkçası nasıl bir film olacağına dair aklımda uçak sahneleri dışında pek bir şey canlanmıyor, bir de elbette modern problemimiz, sinema ların yok olduğu gerçeği var. TIE Fighter’larla boğuşulan sahneler sinemada izleyince en azından aksiyon oluyordu diye düşünmeden edemiyorum.

İsimsiz Taika Waititi Filmi

Bu haberi duyunca aklıma ilk olarak Jojo Rabbit geldi. “Waititi ile Star Wars ne alaka ya?” dedim kendi kendime. Thor: Ragnarok aklıma çok sonradan geldi ve bir anda o garip renk paleti ve espri anlayışıyla cilalanmış bir Star Wars filmi düşlemeye başladım. Nereden baksanız çok garip ama merakla da beklenecek bir şey. Waititi’nin anlatacak nasıl bir hikâyesi var acaba? Hangi dönemde geçecek çok merak ediyorum, kimlere odaklanacak? Gerçi bu soruların cevabı ne olursa olsun çok ilginç bir şey çıkacak ortaya, orası kesin.

Rian Johnson Üçlemesi

Ta 2017’de duyurulduktan sonra unutuldu. Sonra “İptal mi oldu acaba ya?” diye sorduk, Rian Johnson çıktı “Yo, hala çalışıyorum üzerinde.” dedi. Peki dedik. The Last Jedi’dan sonra ağzımız yandı. Ama Skywalkerlardan bağımsız, evrenin, pardon, Galaksi’nin başka bir köşesinden bir hikâye anlatılacak olması yüreklere biraz su serpiyor. Bunlar dışında henüz bir gelişme yok, Disney’in yeni üçlemelere neden bu kadar temkinli yaklaştığını görmek zor değil.

Diziler

Rangers Of The New Republic

Mandalorian spin-off’u olması dışında hiçbir bilgimiz yok bu diziyle ilgili. Yine Jon Favreau ve Dave Filoni’nin başını çekeceğini öğrenmek sizi mutlu edebilir. Bir de “hikâyenin zirveye, “climax”ine ulaşacağı gelecek olaylar” denmiş. Bakalım nasıl bir şey çıkacak?

Ahsoka

En tatlı haberlerden. Ne de olsa Ahsoka ile ilgili keşfedilecek çok şey var. İster Jedi Order’dan ayrıldıktan hemen sonra yaptıkları, ister İmparatorluk’un yükselişinden sonra klonlarla maceraları olsun, anlatacak şeyler kolay kolay bitmez. Mandalorian’da kendisini live-action görmenin tadı damağımızda kaldı zaten. Mutluyuz, huzurluyuz.

Lando

Lando Calrissian geri dönüyor. Yani ne göreceğimiz az çok kafada beliriyor: kaçakçılık, kumar, “asilere yardım etsem mi etmesem mi?” sorusu, tıpkı Han Solo filmindeki gibi. İmparatorluk ile mücadeleye katılıp katılmamak sorusu bir yana, zaten her türlü zıtlaşacağı kesin, adam kaçakçı sonuçta. Bir kumarda daha gemisini kaybeder mi, ne diyorsunuz?

Andor

Rogue One’daki Cassisan Andor’u hatırlıyorsunuz umarım. Hah, işte onun da kendine ait dizisi geliyor. Yani yine Asiler ile ilgili bir hikâye. Ölüm Yıldızı planlarını çalmadan önceki süreçte Asiler neler neler yapıyordu, nasıl örgütlendirdiler filan. Güzel olabilir mi? Olabilir tabii. Ancak ne kadar farklı ve özgün olur, bilemiyorum.

The Acolyte

Russian Doll adlı Netflix dizisinin yaratıcısının dizisi olacak The Acolyte. Daha önce dedikodusunun haberini yaptığımız gibi The High Republic dönemine dokunacak. Bence dizileri hesaba katınca açık ara en güzel ve sonunda ilginç haber bu. Yepyeni bir dönem. Biraz daha gerilim türünde olacağı söyleniyor.  Cumhuriyet’in parlak dönemlerinin bitişi ve Jedi’ların hakimiyetinin rafa kalktığı bir dönem olduğu için biraz politik yozlaşma, biraz Sith görürüz diyorum. “Acolyte” takipçi ya da mürit demek, belki Star Wars’un karanlık kültlerini görürüz, ne dersiniz? Her halükârda en azından şu yorumu yapabilirim: sonunda yeni bir şey.

A Droid Story

C3PO ve R2D2’nun önderliğinde bir droidin macerası. Animasyon olacak olan dizinin daha küçük yaş kitlelerine hitap edeceğini sanıyor ve uzun olacağına pek ihtimal vermiyorum. Hatta Disney Plus’ın olmadığı ülkelerde diğer Disney televizyon kanallarında yayın akışının arasına serpiştirilmesi bile mümkün görünüyor.

Visions

Bu ismi duyduğunuzda ne sandınız? Ben öngörü, Güç, kehanet filan diye düşündüm. Yok, öyle değilmiş. Yine animasyon olan dizi daha çok estetik amaçlı, Star Wars evreninden önümüze bazı manzaralar ve kültürler getirmek amacını güdüyor. Yani, güzel bir şey olabilir, izleyince görsel güzelliğini çok takdir ederiz muhtemelen. İnsanda bir r/landscapes subredditi geziyormuş hissi uyandırabilir.

Obi-Wan Kenobi

Revenge Of The Sith’ten 10 yıl sonrasını anlatacak ve yeni haberlere göre Darth Vader’ı bir kez daha gösterecek olan dizinin gelmesine epey var. Özellikle pandemi nedeniyle ertelendi ve senaryo gibi ufak aksaklıklar çıktı ancak bekleriz. Bekleriz yani, yeter ki güzel bir iş çıksın, değil mi? Bir de şurada daha detaylıca konuştuk zaten, bir göz atabilirsiniz. Bu arada high ground kimdeyse söylesin Anakin alınıyor sonra.

The Bad Batch

Burada daha önce de bahsettiğimiz gibi Clone Wars’tan sonra tekrar bize klon karakterlerimizi gösteren The Bad Batch geliyor. Paralı askerlik yapacaklar, hayatta kalmaya çalışacaklar ve çokça kimlik ve aidiyet problemi yaşayacaklar muhtemelen. Klon olmak zor, savaşta da savaştan sonra da hem de. Clone Wars hayranları iştahla takip ediyor, bakalım neler olacak, klonların başlarına daha neler gelecek?

İşte üzerimize yığılan haberler bunlar. Evrenden bunları bekliyoruz. Ancak sadece küçük bir altyazı olarak EA ile disney’in arasının iyi olduğunu ve satış rakamları bağlamında FPS veya RPG olsun daha çok oyun yapmak istediklerini söylediklerini hatırlatabilirim. Star Wars evreni göz korkutacak hızla genişliyor. Hissediyor musunuz, her saniye proje üretiyorlar, her saniye!

Neyse, ben özet geçiyorum ve en güzel haberin Ahsoka dizisi olduğunu gönül rahatlığıyla söylüyorum. Obi-Wan’ın sürgün yıllarını takip etmek ilginç olabilir, ancak hikâyenin bocalaması gibi bir ihtimal var, sakin olalım. Bir de en ilginç haber, Taika Waititi’nin bir Star Wars filmi yapıyor olması. Çıkacak şeyi şimdiden merak ediyorum. Neredeyse hiçbir içerik için bir tarih verilmedi. 2021 yılının sonları ise çok optimist tarihler. Çoğu 2022 ve 2023 gibi çıkacak çünkü neredeyse hepsi pre-prodüksiyon aşamasında.

Siz ne diyorsunuz? Bu kadar çok dizi gelmesi iyi mi? En merakla beklediğiniz proje hangisi?

Author

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

1 Comment

 1. Bak napılsın biliyor musun?
  Starwars kanalı açılsın, Netflix de, amazonda, eski tip tv kanalı, önceden seçilen yayınlar aksın.

  Sabahları Clon Wars tarzı komikli şakalı eğlenceli açılış;
  gündüz kuşağında “Ahsoka ile evlere konuk oluyoruz”;
  akşam kuşağında da “Obi-wan ile cumhuriyet’in geleceği’ adlı açık oturum.

  Sabahtan akşama kadar starwars olsun, Tatooine ‘ de hangi barda kimi bıçaklamışlar, Twi-lek ler hangi magazin olayına karışmış bunlar yayınlansın ama hepsi bulvar gazatesi seviyesinde olsun.

  Bu kadar sömürülen başka kitleler var mı acaba?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.