İnsaniyet olarak birbirlerinden bağımsız ve tekil hikayeler anlatan eserlerin arka planda aynı evrende var olmaları ile yeni tanışmadık, fakat Nick Fury‘nin Tony Stark’ın odasında karanlıkların içinden çıktığı andan beri bunun bir adı var ve bunun bir ağırlığı var. Bu yüzden de dönüp bakınca, benzeri bir şeyi çok önceden denemiş olanlar insanın gözüne çarpmaya başlıyorlar.

Gerek Kevin Smith’in muazzam View Askewniverse‘i olsun, gerek çizgi romanların asırlardır yaptıkları; dönüp de olur olmadık yerlerde paylaşılmış evrenler bulmak çok keyifli. Bu keyfi geçtiğimiz gün geri geleceği haberinin üstüne baştan ziyaret ettiğim Mad About You üstünden de yaşamak mümkünmüş, öğrendim, aynen size aktarmaya geldim. Müsaadeniz varsa sizle 1994 senesine gideceğiz. NBC sitcom dünyasının tartışmasız kraliçesi ve bir süredir de böyle olmaya alışık. Bir yanda Seinfeld, bir yanda Mad About You var; geçmişte Cheers ve Cosby Show duruyor. O sene yeni, potansiyeli yüksek bir diziyi ekliyorlar Perşembe gecesine. Friends.

NBC’nin aklına, “Must-See TV” olarak adlandırdığı ve 1994 senesi itibariyle “Mad About You – Seinfeld – Friends – Madman of the People” dörtlüsünden oluşan sitcom dünyasıyla ilgili bir çapraz hikaye anlatmak geliyor. Seinfeld cool’luğunu koruduğundan dolayı bu çaprazlamadan çıkıyor. Kalan üç dizi, yayın sırasına göre aynı öykü üzerinden hareket ediyorlar: New York’ta elektrikler kesiliyor. Friends hayranları, hatırladınız değil mi o bölümü? Ross’un kafasına kedi düştüğü, çocukların mum ışığında toplanıp muhabbet ettikleri bölüm? Hah, işte o bölüme sebebiyet veren elektrik kesintisi şöyle çıkıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=kh1f490OLIM

Şu an kimse hatırlamadığı için internette görüntüleri zor bulunan Madman of the People da bu elektrik kesintisini bölümüne yediriyor. Fakat Mad About You ve Friends arasındaki mevzu sonradan çatallanıp budaklanarak devam ediyor, çünkü iki dizi aynı zamanda bir oyuncuyu da paylaşıyorlar: Lisa Kudrow. Kudrow o esnada Mad About You‘da egzantrik garson Ursula’yı, Friends’de ise egzantrik hippi Phoebe’yi canlandırıyor, bir noktada iki dizinin yazarları da bunun hakkında söz etmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Birinci sezon bitmeden Mad About You’nun baş karakterlerinden Jamie ve Fran Central Perk’e gidiyorlar. Aynı bölümde Phoebe ve Ursula’nın ikiz oldukları anlaşılıyor.

Friends sevenler zaten biliyorlar ki Ursula ara ara dizide boy gösterdi, önemli de bir karakter oldu seneler içerisinde. Bu sebepten de, bir anlamda; Friends ve Mad About You –ve peki peki, Madman of the People– aynı NBC Sitcom Universe‘in bir parçasılar aslında.

Böyle bakınca keyifli, değil mi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.