Şöyle bir dönüp baktığımızda çoğumuz Avatar’dan etkilenmiştik. Zaten 2009’da neredeyse tamamı görsel efektlerden oluşturulmuş, epik bir konuya sahip bir filmden etkilenmemiz hiç de abartı değildi. Film hala elinde tuttuğu gişe rekorunu kırmış, Oscar’a aday olmuş, cosplay deryalarını fethetmiş, hatta bizim memlekette bile gündeme oturup Na’vilerin Türklerden esinlenildiği tartışmalarına yol açmıştı. Ancak ve ancak Avatar 8 yıl önce yani CGI ve 3D bu kadar ayağa düşmeden önce değil de mesela bugünden birkaç ay önce çıkmış olsaydı; acaba duyulan heyecan ve edilen takdir o derece büyük olur muydu? En azından benim buna pek inancım yok. Muhtemelen Avatar’ı eğlenceli bir aksiyondan öte görmezdik; en iyi görsel efekt ödüllerini yine verir ama en iyi filme aday göstermeden uğurlardık. Gişede de mevcut başarısını mümkün değil elde edemezdi.

Hal böyleyken, ikinci film 8 yıldır çekilmemişken, Avatar diyince aklımıza tekrar Aang gelmeye başlayalı uzun zaman olmuşken filmin yönetmeni James Cameron’ın ikinci film için daha mütevazı adımlar atmasını, sindire sindire heyecanlandırmasını bekliyor insan. Ama yok, Hollywood denen yerde mütevazilik pek rastlanan bir özellik değil. Cameron’ında pek kullandığı bir özellik olmayacak ki ikinci film için ekibini topladığı gün ikinci veya üçüncü değil, beşinci Avatar filmine kadar çekilecek dört filmin de vizyon tarihlerini açıkladı.

18033101_10154322293631594_9020634359709701479_n

Sektörün en iyi ekibiyle tekrar birlikte olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Cameron; Avatar 2 için 18 Aralık 2020, Avatar 3 için 17 Aralık 2021, Avatar 4 için 20 Aralık 2024 ve nihayet Avatar 5 için 19 Aralık 2025 tarihlerini verdi.

İlk Avatar filminin gişe başarısından haberdar olanlar ilk paragrafları epey ironik bulabilirler. Çünkü ilk film tam tamına 2,787,965,087 (2 milyar 787 milyon 965 bin 87 dolar) gibi yazıyla yazarken ömür harcatacak bir gişe elde etti. Yani bu özgüvenin nerden geldiği çok bariz, insan evladına en özgüven veren yerden geliyor. Fakat ben hala bu kendinden eminliği biraz riskli buluyorum: Sekiz senede sinemaya dair çok şey değişti ve Star Wars, DCEU gibi dev isimler benzer eminliklerin kurbanı olup gişeden olmasa da gözden düşme noktasına geldiler. Cameron 19 Aralık 2025’te karşımıza çıkacaklarını kesinleştirdiği ama gidişatları hakkında tek kelime etmediği filmlerin izlenmesi için Avatar 2’de görsel başarıyla yetinmemesi lazım. Yoksa Abraham imzalı A New Hope Remake filmi de, Snyder imzalı Bir Köprüde Karılaşmış İki İnatçı Keçi filmi de görsel anlamda muntazamlardı.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.