Belki de hiç olmadığı kadar yoğun bir vizyon takvimine sahibiz bir süredir. Heyecanla beklenen büyük filmler, gediklisini bekleyen küçük filmler, şaşırtarak sevdiren yerli filmler her hafta vizyonda yerini buluyor ve bizleri ağırlamak için hazırda bekliyor. Elbette onca film arasında çürük de çıkıyor hatta zaman zaman çürükler arasından iyisini seçmek gerekiyor. İşte okuyacağınız bu vizyon rehberi fragmanıyla, tanıtım bülteniyle, ekip tecrübesiyle ve hakkında diğer bilinenleriyle filmleri kısaca bir analiz edip tanıtıyor. Bu sayede siz okuyucularımızın sinemadan memnuniyetsiz ayrılma ihtimali biraz olsun azalıyor.

Fakat unutmayalım, bu vizyon rehberiyle yaptığımız kitabı kapağından seçmek olmasa da kapağa, arka kapakta yazanlara ve sayfalarına şöylece bir bakıp seçmek. Bu yüzden süpriz şekilde iyi veya kötü çıkan filmlerin sorumluluğunu tavsiyelerimize yüklememenizi rica ediyoruz.

O halde bakalım 20 Ocak 2017 tarihinde vizyona girecek filmler nasıl gözüküyor:

JACKIE

35. ABD Başkanı John F. Kennedy’e düzenlenen suikasta en yakından tanık olan First Lady Jacqueline Kennedy’nin suikastten sonraki 4 gününde geçecek film, Jacqueline’nin çocuklarını idare etmesine, basın ve politika karşısındaki duruşuna ve cenaze sırasındaki anlarına odaklanacak.

Filmin tek başrolü olarak filmi sırtında taşıyan Natalie Portman’ın performansının çok beğenilmesiyle, filmin vatansever tonuyla ve biyografi türünde oluşuyla Oscar’da birkaç dalda yarışması bekleniyor.

Nihai karar: Özellikle Oscar yarışını takip etmekten zevk alan okuyucularımız film hazır gösterim görüyorken izleme şansını kaçırmamalı. Zira biliyorsunuz, çoğunlukla ancak adaylar açıklandıktan sonra iddiası olan filmleri vizyon tabelalarında görebiliyoruz.

 

MOANA

Hawaii’yi de içinde bulunduran ada öbeği Polinezya’nın antik dönemlerinde geçen film, yarı tanrı Maui’nin tanrıça Te Whiti’nin kalbini çalarak büyük bir lanete yol açması ve bu lanetin etkilendiği bir adadaki kabilenin prensesi Moana’nın bu laneti kırma serüvenini anlatıyor yeni Disney filmi Moana.

Film ülkemizde çok geç vizyona girdiği için hakkında yorum yapmak daha kolay: Film genel anlamda başarılı olarak değerlendirilse de Disney’in beklediği etkiyi ve gişeyi sağlayamadı. Yine de Disney’in yeni ‘kendi ayakları üstünde duran prenses’ formülüyle yapıldığından çocuklara güzel değerler katması mümkün bir film.

Nihai karar: Soğuk kış günlerinde sinemaya gitmekten başka aktivite bulamadığınızda, ada ortamıyla içinizi ısıtabilir Moana.

 

OLANLAR OLDU

Adam Sandler filmi Jack and Jill’in Anadolu’ya yerleşmiş akrabası olan Olanlar Oldu, ikisi de Ata Demirer tarafından oynanan Zafer Kaptan ve onu evlendirmek isteyen annesi Döndü Hanım’ın evlilik konusundaki tartışmalarından espri çıkarıyor.

Cem Yılmaz filmlerinin örnek verilebileceği başarılı istisnaları dışında bir oyuncunun peruk ve ses inceltmesi/kalınlaştırması eşliğinde iki karakteri birden oynama komedisinin son derece demode kaldığını düşünüyorum. Ayrıca Ata Demirer’in Eyvah Eyvah 3 ile beraber yorulduğunu ve kendini tekrar etmeye başladığını düşünüyorum.

Nihai karar: Fragman yukarıda bahsettiklerimi destekliyor gibi. Çok keyif alınacak bir komedi olmayabilir. Yine de filmin ne olursa olsun Ata Demirer filmi etiketi taşıdığını biliyorum. Bu yüzden eşinizden dostunuzdan giden çok olacaktır, onlardan da bir görüş alın.

 

WYH HIM?/O Da Nereden Çıktı?

Niye yargılar gibi bakıyorsunuz? Bence bu seferki başarılı bir isim çevirisi olmuş. Neyse. Film, kızını salaş ve sorumsuz birine yakıştıramayan prensipli babanın ilişkiyle önce çatışmasını sonra sindirmek zorunda kalışını konu alıyor. Konusu son derece klasik olsa da Bryan Cranston’ın pür komediye dönüşü olarak değerlendirilebilir.

Nihai karar: Aslen bir yılbaşı dönemi filmi olduğundan teması eskimiş gözükebilir ve şakalar hiç de orijinal durmuyor. Ama diyorum ya Cranston ikna edici bir faktör.

 

PEPEE

Yani bu filmi değerlendirmek gibi bir acımasızlık yapmayacağım. Biliyorsunuz ki 0-3 yaş arası için hazırlanmış bir film bu. Pepee bu sefer dedesinin icat ettiği teknolojik hava balonuyla memleket memleket gezip Anadolu’da şarkılar söylüyor. Çocuklarınızı, kardeşlerinizi mutlu etmek uğruna 1 saat 17 dakika o uyuz sese katlanmaya değer sanıyorum.

Nihai karar: Pepee, Pepee çok üzülüyor! Önemli olan Bilgiç ailesini zengin etmek!

 

KÖTÜ ÇOCUK

En güzelini en sona bıraktım! Sen benim ne demek istediğimi anladın Muhit 😉 Konuyu açıklamak gerekirse: Bir ergen bir ergene gel beraber bir ergen filmi yapalım demiş. Değerlendirmek gerekirse: Filmin uyarlandığı kitap 8-14 yaş genç kız kitlesinin müridi olduğu Wattpad adlı paylaşım sitesinden çıkma. Varın siz düşünün.

Gel gelelim benim hislerimi konuşmak gerekirse: Ben bu film için çok heyecanlıyım. Çünkü sitemizin güzide forumu Geekmuhit! üyelerinin azmi sayesinde Kötü Çocuk, Geekyapar! ekibi tarafından keyifle izlenecek ve itinayla muhabbeti yapılacak. Ancak ne yazık ki ben şehir dışında olduğumdan ekibe eşlik edemeyeceğim 🙁

Nihai karar: Geek Muhabbeti’ni bekleyin baş belaları!

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.