Suicide Squad, ezelden beri DC külliyatı içerisinde en merakla beklediğimiz, en heyecanlı olduğumuz işti; benim için öyleydi açıkçası. Bundan mütevellit, fragmanın başına oturup, şöyle bir parçalarına ayıralım dedik. Yalnız söylememiz lazım; elimizdeki video bir fragmandan ziyade bir tanıtım gibi durduğu için, çoğu karenin altında “İşte bu da Kumar’ın oğlu Timar” benzeri cümlelerden fazlasını söyleyemeyeceğiz. Fakat bazı ince detaylar da yakaladık, onları da paylaşmak isteriz.

Öncelikle, izleyemeyenler için fragman, bizim çevirimizle:

 

1. Amanda Waller’ın Planı

1

Suicide Squad çizgi romanları sıkı takip etmeyenler için çok bilinen bir fikri mülk değil; o yüzden bazı temel şeyleri de aydınlatmakta fayda var. Burada gördüğümüz kadın, Amanda Waller. Kendisi Suicide Squad projesinin mimarı. Fragmandan da anlayabileceğiniz gibi, “kötü adamları alalım, boyunlarına mikrobomba basalım, bize itaat etmezlerse patlatalım” mantığıyla yola çıkıp, içine inkar mekanizması dahil gelen bir özel tim kuruyor. Burada da projeyi birilerine anlatıyor ki; bu arada anlattığı kişinin Rick Flagg’in aynı isimli babası olabileceğine dair ciddi bir şüphe oluştu içime. Bilmeyenler için, Flagg’ler iki nesil Suicide Squad’ın üyeleridir, iki nesil de askerlerdir bu arada. Filmde küçük olanı göreceğimiz zaten kesin, belki bu de peder beydir, kim bilir?

 

2. Sen Misin Dzamor?

2

Enchantress’in orijin hikayesi baya aslına yakın olacak gibi gözüküyor ki; ben hiç anlatmalarını dahi beklemiyordum. Suicide Squad ismiye müsemma verdiği zaiyatlarla ünlü bir ekip. Bana Enchantress’ın geçmişinden sahneler konulmuş olması, kendisi o zaiyatlardan biri olmayacakmış izlenimini veriyor. Bu arada o orijini de anlatalım, June Moon isimli bir kız, yanlışlıkla Dzamor isimli bir iblisle tanışıyor ve güçlerini de ondan ediniyor. Dzamor’u filmde bizzat görme ihtimalimiz düşük, ama en azından ilgili sahneler bell iki yerli yerinde olacaklar.

 

3. Harley Quinn ve Belle Reve Dansları

3

Filmde Harley Quinn çok ön planda olacak, bu belli. Kendisi de suçlu dönüşümünün öncesi ve sonrasını gördüğümüz karakterlerden biri. Burada parmaklıklar ardında, artistik jimnastik yaparken görüyoruz kendisini. Kuvvetle muhtemel Suicide Squad ile ilgili teklifin geldiği andan bir sahne bu.

4. El Diablo!

4

Kadromuzun bir diğer üyesi, El Diablo ile tanışalım. Kendisinin çizgi romanlardaki güçlerinin kaynağı, Enchantress gibi, bir iblis. Yalnız bu sefer iblis direkt El Diablo’yu ele geçirerek çalışıyor. Birebir uygulayacaklar mı göreceğiz, ama kendisinin elinde alev tutuyor olması bize soracak olursanız sembolik.

 

5. Vur Deadshot Vur!

5

Bu da Deadshot. Kendisi “hiç ıska geçmeyen” bir nişancı. Will Smith oynuyor. İlginç olan, fragmanda kendisine ait üç dönem görüyoruz. Kızı Zoe ile geçirdiği vakit, hapishane günleri ve full kostümlü hâli. O da orijin hikayesi anlatılanlardan ama, bir teori uydurmak ve kendisi bu filmin sonunda ölecek demek istiyorum. Smith hiçbir zaman uzun kontratların adamı olmadı, bence o da bir film gözüküp ölmeyi tercih edecektir. Hem de izleyiciler açısından çok iyi bir şok malzemesi olur. Tutarsa demişti dersiniz.

 

6. Hannibal? Yok Yok, Killer Croc!

6

Bu Killer Croc ile çok şey tartışıldı, ama bence çizgi romanlara yakın bir şey yapsalar çok abesle iştigal gözükürdü. Ben bu şeklini beğendim. Hannibal tarzı getirilişi de pek etkileyiciydi.

7. Göz? O Göz Ne Evladım?

7

Bu göz hakkında çok teori yazıldı çizildi, hatta Marvel’ın dördüncü sınıf kötülerinden The Orb’a referans olduğu bile söylendi. Ben hiç böyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Bence, bu basitçe, Joker’in çetesinin garip kostümlerinden biri, fazlası değil. Bizim bu kareyi koymamızın sebebi, çetenin bastığını zannettiğimiz yer daha ziyade. Ona da sonra değineceğiz…

 

8. E O Kostüm Çok Güzel Olmuş Ama!

8

Sadece bunu söylemek için ekledim. Olmuşsun abim. Alkışlar.

 

9. Harleen Oldu Mu Sana Harley?

9

Belli ki Harley Quinn’in orijin hikayesi burada baya değişecek. Çizgi romanlarda (daha doğrusu, Batman: TAS’ta) Harley Quinn Joker’e atanmış, Harleen Quinzel adında bir psikolog. Fakat Joker’le vakit geçirdikçe deliriyor, ona tapınacak konuma geliyor ve Harley Quinn oluyor. Burada süreç… daha vahşi olacak gibi. Zira burada, Joker’in adamlarının kendisini şiddetli bir biçimde yakaladığını görüyoruz.

 

10. İncil Yazıları

10

Daha önceki resimlerde zaten belirgindi, ama bir daha altını çizelim istedik. Deadshot’ın boynunda “Ben Işığım, Ben Yol’um” sözü geçiyor. Bu İsa’nın İncil’deki Yohanna kısmındaki 14:6 pasajı “Ben yolum, gerçeğim ve hayatım. Baba’ya benden başka giden bir yol yok” ve 8:12 pasajı “Ben dünyanın ışığıyım. Beni her kim takip ederse asla karanlıkta yürümeyecektir, ve yaşamın ışığına kavuşacaktır” cümlelerinin birleşimi. Deadshot’ın dindar bir karakter olacağına işaret ediyor.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.