Geekyapar olarak dönüp bir 2014’ü şöyle süzelim, tepeden tırnağa 2014’ü derinlemesine bir deşelim dedik. En iyi diziler, çizgi romanlar, filmler, oyunlar ve şarkılar zaten cepte. Onları balya balya listeledik. Biraz da derinlere bakalım. Neticede parçalarına ayrışıtırıp, tümdengelimle eser analizi yapmayacaksak geekliğimiz neye yarar, değil mi? Biz de öyle düşündük, oturduk, senenin unutulmazlarını sıralamaya başladık.

Şimdiden söyleyelim, bunlar dünyaya hüküm dağından indirdiğimiz değişmez, eklenti yapılamaz ve bozulamaz listeler değiller. Biz burada listelediklerimizin unutulmaz olduğunu yüzde yüz iddia ediyoruz, ama senenin kategorilerinde yegane unutulmaz örnekleri olduğunu iddia etmiyoruz. Hatta bilakis, sizin eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda görmeye açız!

Bu sene maşallah, güçlü kadın karakterlerin senesi oldu. Yavaş yavaş film stüdyoları başrolü kadın olan bir filmin gişe yapabileceği gerçeğini kabullenmeye başlıyorlar. Çizgi roman endüstrisi artık kadınları “buzdolaplama” yöntemine pek başvurmuyor ve oyunlarda memeli erkekler değil, gerçek kadınlar görmeye başlıyoruz cidden. Valla ne yalan olsun, bir erkek olarak böyleleri daha çok etkiliyor beni. Yani yukarıya küçük geek kızlara model olmuş dedik ama, aslında büyük geek adamları kendine aşık etmiş, elini attığı problemi parçalamış, önünde duranı yakmış kadın karakterler olarak alabilirsiniz kendisini.

Tamam mıyız? Hazırsak başlayalım. Buyurun!

 

Rita Vrataski

Rita Vrataski Edge of Tomorrow

Nam-ı diğer “Full Metal Bitch”. Emily Blunt’ı bu sene bir yazımızda acilen filmi çekilmesi gereken 7 süper kahraman ve role çok uygun 7 oyuncu arasında, Captain Marvel’a yakıştırmıştık. Hala da arkasındayız. Edge of Tomorrow’daki performansı tam bir aksiyon yıldızına yaraşır seviyedeydi. Bechdel testinin her zaman geçerli olmadığının en önemli kanıtıydı Rita Vrataski. Filmdeki tek kadındı, ama tek başına koskoca bir uzaylı ordusuna yetti. Daha ne yapsın?

 

Korra

THE LEGEND OF KORRA

E bir zahmet. The Legend of Korra, tam da başlıktaki önermenin arkasına sırt çıkan bir yapıdaydı. Diziyi kim yaptıysa bulup ellerinden öpmek istiyorum. Defalarca söyledim, tekrar söylemekte bir beis görmüyorum: Biz küçük erkek geek’ler olarak tonlarca örnek alabileceğimiz kahramanla büyüdük, kızlara ise hep rol model olarak zor durumda kurtarılması gereken çaresizler gösterildi. Bunun bir yerde değişmesi gerekiyordu ve bunu yapmanın en iyi yolu da, The Legend of Korra gibi spesifik bir yaş skalası olmayan bir iş. Anneler, kızlar, babalar, oğullar izledi The Legend of Korra’yı izledi bu sene, ve hepsi Korra’nın kendisine hayran kaldı.

 

Yrel

Yrel Warlords of Draenor

Warlords of Draenor, WoW’un en hikaye ağırlıklı ek paketiydi. Şüphe yok. Bunu sadece tüm dünyasına yedirdiği lore ile de yapmadı üstelik bu sefer. Diğer ek paketlerin aksine, çok daha karakter odaklıydı; iyi adamıyla, kötü adamıyla. Eğer Horde oynadıysanız, başka kahramanlarınız da vardı şüphesiz; ama eğer Draenor’u Alliance tarafından deneyimlediyseniz, sizin parlayan yıldızınız Yrel’di. Ek paketin başından, sonuna kadar muazzam bir karakter arkı vardı Yrel’in. Başıyla, ortasıyla ve finaliyle… Hoş daha elbet söyleyecek şeyleri var ama…

 

Clementine

Clementine Walking Dead Season 2

The Walking Dead: Season Two’yu oynarken ne düşündüm biliyor musunuz? Clementine’ın hikayesi en benim diyen kahraman taş çıkartacak bir orijin öyküsü. Lee’nin kollarında büyüyen, çaresiz bir kızdı geçen sezon. Bu sezon ise yaşının çok ötesinde bir olgunluğa mecbur kaldı. Telltale o geçişi bizim ellerimize bıraktı. Kalbi soğuyacak mıydı Clem’in? Yoksa ümidini koruyacak mıydı? İdealist bir kahraman mı olacaktı, yoksa yaşadığı dünyanın zorluklarının farkında olan acımasız bir anti-kahraman mı? Söylemek için belki daha erken ama, Clementine bizce bu sene oyun tarihinin unutulmaz karakterleri arasına adını iyice yazdırdı…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Comments

  1. Berke Kadam Reply

    Marvel bu sene kadınlar konusunda takdirimi kazandı. Captain America’dan rol çalan Black Widow, Captain Marvel filmi/çizgi romanı, aşırı başarılı Ms. Marvel ve Agents of SHIELD’daki Skye ile May. Hepsi çok sağlam karakterlerdi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.