2014 filmler için ilginç bir seneydi. Marvel Captain America ve Guardians of the Galaxy‘yle listeleri domine etti; Transformers saçma sapan bir gişe yaptı, Maleficent yılın finanssal anlamda sürprizi oldu ve Hunger Games‘in yanına Insurgent ve Maze Runner gibi iki kardeş eklendi. Bunların dışında çok ilginç bir şekilde ödül sezonu filmleriyle indie filmler dünyası biraz daha sıkı birleştiler ve bazı sürpriz indie hitler de oldu.

Ama 2014’ün kapısını kapattık artık, önümüzdeki seneye bakmak gerek. Bu sene sinema dünyası için nasıl geçecek? Gelin beraber irdeleyelim.

 

Jupter Ascending

Yönetmen: The Wachowskis
Başrol: Channing Tatum, Mila Kunis, Sean Bean
Türkiye Vizyon Tarihi: 27 Şubat
HeyecanMetre: Meh. Wachowski’ler bizi daha önce yüz üstü bıraktılar, o yüzden temkinliyiz. Fragmanlar da pek olumlu bir intiba bırakmadılar. Ama Matrix ve V for Vendetta’dan gelen devasa kredilerinin hatrına yine bekliyoruz.

 

Chappie

Yönetmen: Neill Blomkamp
Başrol: Hugh Jackman, Sigourney Weaver, Dev Patel
Amerika Vizyon Tarihi: 6 Mart
HeyecanMetre: Orta. Neil Blomkamp District 9 yüzünden bizim gözümüzde hâlâ bir bebiş. Fakat Elysium biraz… vasattı. O yüzden yönetmenin üçüncü denemesini temkinli erakla bekliyoruz.

 

Cinderella

Yönetmen: Kenneth Branagh
Başrol: Cate Blanchett, Lily James, Helena Bonham Carter
Türkiye Vizyon Tarihi: 13 Mart
HeyecanMetre: İnanır mısınız hiç fena değil. Elimizde Maleficent veya Snow White gibi eciş bücüş bir “karanlık masal” tribi yok. Baya baya Cinderella çekiyorlar. Branagh teatral anlatımı içselleştirmiş bir yönetmen ve kadro da çok leziz. Ailecek gidilesi. (Ayrıca, vallahi Robb Stark’ı özledik.)

 

The Divergent Series: Insurgent

Yönetmen: Robert Schwentke
Başrol: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet
Türkiye Vizyon Tarihi: 20 Mart
HeyecanMetre: Orta şekerli. Insurgent geçen sene üzerimize yığılan “YoungAdult Franchise” filmleri arasında en eli yüzü düzgün olanıydı. Devamından umudumuz var ama yol ortasında yönetmen değiştirmiş olmaları bizi ürkütüyor.

 

Avengers: Age of Ultron

Yönetmen: Joss Whedon
Başrol: Robert Downey Jr, Chris Evans, Scarlett Johansson
Türkiye Vizyon Tarihi: 1 Mayıs
HeyecanMetre: Takdir edersiniz ki baya yüksek. Fragmanlardan görebildiğimiz kadarıyla Age of Ultron MCU’nun en atmosferi sağlam işlerinden biri olacak. Whedon’a güvenimiz tam.

 

Mad Max: Fury Road

Yönetmen: George Miller
Başrol: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
Avustralya Vizyon Tarihi: 14 Mayıs
HeyecanMetre: Bu fragmandan sonra BAYA yüksek. Mad Max’in bizi felsefi düşüncelere sürüklemesini, derin içebakışlara gark etmesini beklemiyoruz. Mad Max’in çılgın olmasını, muhteşem gözükmesini ve atmosferini iliklerimize işlemesini bekliyoruz. Yapacak gibi gözüküyor.

 

Spy

Yönetmen: Paul Feig
Başrol: Melissa McCarthy, Jude Law, Jason Statham
Amerika Vizyon Tarihi: 22 Mayıs
HeyecanMetre: Ne bir fragman var, ne de bir afiş. Henüz heyecanlanmak için belki çok erken. Ama Paul Feig’in önceki iki işi Bridesmaids ve The Heat bizim için yeterli teminatlar. Üstelik Melissa McCarthy yine var!

 

Tomorrowland

Yönetmen: Brad Bird
Başrol: George Clooney, Britt Robertson, Hugh Laurie
Türkiye Vizyon Tarihi: 22 Mayıs
HeyecanMetre: Bu filmi yıllardır bekliyormuşum gibi hissediyorum. Yönetmen koltuğunda Pixar’ın ustası Brad Bird. Senaryonun başında Bird ile birlikte Damon Lindelof. Başrolde Laurie ve Clooney… Üstelik de bir bilim-kurgu. Ne yanlış gidebilir?

 

Jurassic World

Yönetmen: Colin Trevorrow
Başrol: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Ty Simpkins
Türkiye Vizyon Tarihi: 12 Haziran
HeyecanMetre: Dürüst olmak gerekirse orta şekerli. Jurassic Park evrenini özledik, ama seri ilk filmden beri sırtını doğrultamadı. En azından, o ilk filmin ihtişamı hiç yakalanamadı. Şu an World de patlak çıksa şaşırmayacak bir konumdayız.

 

Terminator: Genisys

Yönetmen: Alan Taylor
Başrol: Emilia Clarke, Jai Courtney, Arnold Schwarzenegger
Türkiye Vizyon Tarihi: 3 Temmuz
HeyecanMetre: Benim pek yüksek değil şahsen, ama belli ki sizin (ve Can’ın) durum iyi. Beni bırakın, siz devam edin!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

9 Comments

  1. Fantastic Four’un mu kadrosu iyi ? Bırakın allah aşkına …

  2. alp demirkabız Reply

    Alan taylor çok sevdiğim bir yönetmen. kişisel dizi tarihimin en sevdiğim bölümüne imzasını atmış birisi(six feet underın motorcu çeteli bölümü). dolayısı ile bende kredisi çok yüksek ammaaaa şansını yanlış kulvarlarda zorluyor. aklı başında bir fan olarak dürüstçe söylüyorum onun işi süper kahramana filmi ya da bilim kurgu değil. keşke şöyle çekebilsem bi kenara da azarlayabilsem. thormuş, terminatörmüş beceremez, duygusal işlerin adamı o

  3. Tutku Tuzlu Reply

    Senenin en fazla beklenen filmleri tartışmasız Avengers ve Star Wars. Avengers’ın fragmanı hala tüylerimi diken diken ediyo. Star Wars evreninde geçen bi filmin kötü olmasını hayal bile edemiyorum. James Bond da kadrosuyla bu ikiliyi zorlayacak gibi görünüyo. Ant Man’le ilgili karışık düşüncelerim var. Bir yandan kadrosuyla, konusuyla heyecan yaratsa da, hem süreçte yaşananlar hem de Marvel’in bile filmi çok iplemiyo görünmesi tedirgin edici. Rebootlara geçen seneki hayal kırıklıklarım sebebiyle ön yargılı yaklaşıyorum. Mad Max görece diğerlerinden daha özüne sadık duruyo. Terminator fragmanıyla olumlu dursa da, konunun saçma olması ve Arnold’ın artık yaşlanmış olması filmin hayal kırıklığı potansiyelini arttırıyo. Jurassic Park benim için ekstra önemli olsa da fragmanı beklentilerimi karşılayamadı. Fantastic Four’a karşı içimde hiç ümit yok açıkçası. Listedekiler dışında Kingsman ( http://www.youtube.com/watch?v=m4NCribDx4U ) ve Inside Out ( http://www.youtube.com/watch?v=_MC3XuMvsDI ) var benim şahsi beklediğim. Potansiyeli yüksek ama hayal kırıklığı yaratma olasılığı da azımsanamayacak bir yıl bizi bekliyor gibi görünüyor..

  4. bence MCU ve spectre hayal kırıklığına uratmaz. yeni starwars meh ama diyaloglar kesinlikle daha iyi olacaktır

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.