Geçen sene bu zamanlar, sitede en merakla beklediğimiz 20 film diye bir liste yapmıştık. 2015 filmlerini içeren bu liste, o sene radarımıza takılacağından emin olduğumuz filmleri içeriyordu. Sonuna da “Heyecanmetre” diye bir şey koymuştuk. Şimdi vakit yüzleşme vakti. Hangi filme ne dedik, ne çıktı? Buyurun, Geekyapar’ın kendisiyle yüzleşme saatine hoş geldiniz!

 

Jupiter Ascending

jupiter ascending

Ne Demişiz?: Meh. Wachowski’ler bizi daha önce yüz üstü bıraktılar, o yüzden temkinliyiz. Fragmanlar da pek olumlu bir intiba bırakmadılar. Ama Matrix ve V for Vendetta’dan gelen devasa kredilerinin hatrına yine bekliyoruz.

Ne Çıktı?: Çük gibi filmdi Jupiter Ascending. Meh’i bile çok yazmışız yani. Ama neyse ki Wachowski’ler bu sene Sense8’i yapıp o krediyi biraz geri topladılar.

 

Chappie

chappie

Ne Demişiz?: Neil Blomkamp District 9 yüzünden bizim gözümüzde hâlâ bir bebiş. Fakat Elysium biraz… vasattı. O yüzden yönetmenin üçüncü denemesini temkinli merakla bekliyoruz.

Ne Çıktı?: Chappie çok da akılda kalıcı bir film değildi. Ama kötü de değildi. Blomkamp fiyakayı çizdirmedi, biz de temkinimizden utanmadık.

 

Cinderella

Cinderella

Ne Demişiz?: İnanır mısınız heyecanımız hiç fena değil. Elimizde Maleficent veya Snow White gibi eciş bücüş bir “karanlık masal” tribi yok. Baya baya Cinderella çekiyorlar. Branagh teatral anlatımı içselleştirmiş bir yönetmen ve kadro da çok leziz. Ailecek gidilesi. (Ayrıca, vallahi Robb Stark’ı özledik.)

Ne Çıktı?: Hakikaten de Cinderella baya keyifli bir filmdi. Güzel oyunculukları, sinematografik olarak leziz sahneleri ve hoş bir senaryosu vardı. Öneririz.

 

The Divergent Series: Insurgent

divergent insurgent

Ne Demişiz?: Insurgent geçen sene üzerimize yığılan “YoungAdult Franchise” filmleri arasında en eli yüzü düzgün olanıydı. Devamından umudumuz var ama yol ortasında yönetmen değiştirmiş olmaları bizi ürkütüyor.

Ne Çıktı?: Yani, filmi izledik ama şu an sorsanız “konusu neydi?” diye, inanın bir cevabımız yok. Birileri bir hayal görüyordu, simülasyon falan vardı mıydı neydi? Divergent serisi itinayla silikleşmeye devam etti bu sene.

 

Avengers: Age of Ultron

Avengers-Age-of-Ultron-poster-1

Ne Demişiz?: Takdir edersiniz ki heyecanımız baya yüksek. Fragmanlardan görebildiğimiz kadarıyla Age of Ultron MCU’nun en atmosferi sağlam işlerinden biri olacak. Whedon’a güvenimiz tam.

Ne Çıktı?: Filmi beğenenimiz de oldu, beğenmeyenimiz de. Yalnız “en atmosferi sağlam işlerinden biri” falan olmadığı, beklentileri de tam olarak karşılayamadığı kesin.

 

Mad Max: Fury Road

mad-max-fury-road

Ne Demişiz?: Son fragmandan sonra heyecanımız baya yüksek. Mad Max’in bizi felsefi düşüncelere sürüklemesini, derin içebakışlara gark etmesini beklemiyoruz. Mad Max’in çılgın olmasını, muhteşem gözükmesini ve atmosferini iliklerimize işlemesini bekliyoruz. Yapacak gibi gözüküyor.

Ne Çıktı?: Zaten tüm Geekyapar yazarları olarak Fury Road’u 2015’in en iyi filmi olarak seçtik. Daha da bir şey söylemeye zaten gerek yok.

 

Spy

Spy

Ne Demişiz?: Ne bir fragman var, ne de bir afiş. Henüz heyecanlanmak için belki çok erken. Ama Paul Feig’in önceki iki işi Bridesmaids ve The Heat bizim için yeterli teminatlar. Üstelik Melissa McCarthy yine var!

Ne Çıktı?: Spy senenin büyük işleri arasında kendinden çok söz ettiremedi, ama Paul Feig bizi yine üzmedi. Film komik, eğlenceli ve sürükleyiciydi. Zaten başka bir şey de isteyemez insan!

 

Tomorrowland

tomorrowland_movie

Ne Demişiz?: Bu filmi yıllardır bekliyormuş gibi hissediyoruz. Yönetmen koltuğunda Pixar’ın ustası Brad Bird. Senaryonun başında Bird ile birlikte Damon Lindelof. Başrolde Laurie ve Clooney… Üstelik de bir bilim-kurgu. Ne yanlış gidebilir?

Ne Çıktı?: İncelemesinde de yazmıştık, ama yalnız olmadığımızı belirterek de yineleyelim: Tomorrowland senenin en büyük hayal kırıklıklarından biri.

 

Jurassic World

11 Jurassic World

Ne Demişiz?: Dürüst olmak gerekirse orta şekerli bir heyecanımız var. Jurassic Park evrenini özledik, ama seri ilk filmden beri sırtını doğrultamadı. En azından, o ilk filmin ihtişamı hiç yakalanamadı. Şu an World de patlak çıksa şaşırmayacak bir konumdayız.

Ne Çıktı?: Patlak çıkmadı; ama çok çok iyi de değildi. Yalnız gişe olarak dağları deryaları devirdi. Yazısında söylediğimiz gibi, nostaljik damara çok fazla oynayan bir filmdi; sevilip sevilmediğini de ekseriyetle o belirledi.

 

Terminator: Genisys

Terminator Genisys Fragmanı 1

Ne Demişiz?: Benim pek yüksek değil şahsen, ama belli ki sizin (ve Can’ın) durum iyi. Beni bırakın, siz devam edin!

Ne Çıktı?: Yani, haklı çıktım diye hava atasım var; ama neyse, çok da üzerine gitmeyeyim. Genisys pek çok kimseler tarafından beğenilmedi. Bunda büyük twist’ini fragmanda açık etmesinin de payı büyüktü elbette.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.