Eskiden, Star Wars oyunlarının kaynağı ile ilgili pek bir şüphemiz yoktu. George Lucas bu tip konularda vizyonlu bir adam olduğu için, taa 80’lerde kendi prodüksiyon şirketine bir de oyun kanadı ekletmiş; akabinde hem Star Wars ve Indiana Jones oyunlarıyla, hem de unutulmaz macera eserleriyle gönülleri fethetmişti. O yüzden, membası belliydi bu işin. Ama denkleme Disney girince, işler değişti.

Disney bir açıklama yaparak, bundan sonra konsol ve PC oyunların EA’in yapacağını, mobil tarafı ise kendisinin halledeceğini açıkladı. Artık LucasArts’a gerek kalmamıştı, bu yüzden de bütün yarım projelerle birlikte efsane firma kepenkleri kapattı. Fakat sonra şöyle garip bir şey oldu: EA ne hikmetse pek yüklenemedi beklendiği gibi. Açıklama yapıldıktan sonra ilk meyve ancak 2015 senesinde, DICE’ın geliştirdiği Battlefront vesilesiyle yaşandı.

Battlefront’tan geçtiğimiz gün en iyi co-op oyunlar listemizde bahsetmiştik zaten. Peki ya bir Star Wars hayranı, oyun da oynamak istiyorsa o koca evrende, sadece Battlefront’a mı mecbur? Olur mu hiç? Sadece bu sene, Battlefront olmayan 8 Star Wars oyunu çıktı. Biz de bunları, müsaadenizle listeliyoruz. Yalnız söyleyelim; baştan belirtmedi demeyin. Bu listede sıralama yapmıyoruz. Ve daha da önemlisi, bu listede sadece 2015’te çıkan Star Wars oyunları yer alıyor. İyi mi, kötü mü; onları madde madde işleyeceğiz.

Hazır mıyız? Buyurun!

Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords

01 KOTOR 2

Bir dakika bir dakika” diyorsunuz içinizden, “yahu bre kendini bilmez, bu oyun 2005’te çıkmadı mı?“. Evet efendim, Knights of the Old Republic II, ya da bir diğer deyişle Yiğitcan’a-Göre-Dünyanın-En-İyi-Oyunu gerçekten de 2005 çıkışlı. Yalnız bu sene kendisine Steam üzerinden çiçek gibi bir yama geldi. Detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz. Artık bu yeni yama sağ olsun, oyunun zaman kısıtı nedeniyle eklenemeyen kısımlarını da toparlayan Restoration Modunu tek tıkla indirip, yüksek çözünürlük ve Achievement desteğiyle ferah ferah oynayabilirsiniz. Oynayın da!

 

Star Wars: The Old Republic – Knights of the Fallen Empire

02 Knights of the Fallen EMpire

Ama yok, biraz daha güncel bir AAA oyun arıyorum diyorsanız; elimizde Battlefront’tan sonra sahip olduğumuz en iyi şey Knights of the Fallen Empire. Çıkışında rekorlar kırmasına rağmen WoW’a direnemeyen MMO’lar listesine yazılan The Old Republic, Free-to-Play olduktan sonra kendini buldu, rahatladı. Knights of the Fallen Empire da keyifli bir eklenti. Yalnız söyleyelim, hâlâ biraz çirkin bir F2P mantığı güdüyorlar. O yüzden, ilk ay deneme usulü bakıp, hoşunuza giderse aylık aboneliğe geçmeniz tavsiyemizdir.

 

Star Wars: Battle Pod

03 Battle Pod

Star Wars: Battle Pod, maalesef ülkemizde rahatlıkla bulabileceğiniz bir oyun değil; hatta bilakis, biz henüz bir arcade salonunda kendisiyle tanışma şerefine nail olamadık. Fakat internetten gördüklerimiz gerçekten ağzımızı sulandırıyor; hatta bize şu an yorumlarda “bizim şurada var” derseniz, jetonumuzu kendimiz alıp gelebiliriz! 180 derecelik ekranı ve bazı kabinlerde mevcut olan hava üfürme gibi ek özellikleriyle insana etkileyici bir Star Wars pilotluğu deneyimi yaşatan Battle Pod, olsa da yesek dedirttirenlerden.

 

Disney Infinity 3.0

04 Disney Infinity

Disney elindeki iki büyük markayı, yani ona zilyarlar kazandıran oyuncak-oyun kırması Infinity ile zilyar kat zilyarlar kazandıran Star Wars’ı birleştirmek için çok fazla vakit kaybetmedi elbette. Infinity 3.0, selefinin Marvel odaklı olması gibi, ana dikkat maddesi olarak kendine Star Wars’ı benimseyen bir oyun. Seriyi bilenler, zaten 3.0’ı çıktığı gibi edindiler. Ülkemizdeki saçma sapan fiyatlandırması yüzünden herkese öneremiyoruz, ama zaten tatlış figür koleksiyonu yapmak gibi bir huyunuz varsa, içinizdeki çocuk da henüz can vermediyse, öneririz!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.