2016 siyasi açıdan kötüydü. İnsani açıdan berbattı. “Belki filmleri?” dedik, suratımıza Martha ile vurdular. İyi dediğimizi bile üç ay sonra unuttuk. “Oyunlar hani?” dedik, seneyi komple 16-bit bir çiftlik ile camdan kırılan kırmızı adamlar kurtardı. Çizgi romanlar Civil War II ve Rebirth’in ihtiraslarına yenik düştü. “E diziler?” dedik. Diziler “E elbette ben” dedi. Çıkarttı haşmetini, masaya vurdu, komple bir sarsıldık.

Geri dönen dizilerin efsaneliğini şurada tekrar anlatacak değiliz. Game of Thrones tokat gibiydi, Narcos kudretiyle döndü, Agents of SHIELD ve Daredevil Marvel’ın TV şanını sürdürdüler. Ancak 2016’nın herhalde en nevi şahsına münhasır tarafı yeni dizileriydi. Kıştan yaza, yazdan geri kışa üzerimize çuvalla yeni dizi yağdı. Biz de bunların hepsini bir videoda toplayalım, bir yandan da senenin başından sonuna neler izledik bir analım istedik.

Videoyu hazırlarken, kronolojik olarak gidelim dedik. Kışın başlayan iki müthiş dizi, American Crime Story ve 11.22.63 bu yüzden açılıştan selam verdiler bize. Oradan bahara geçtik, ve pek çok kişiyi tatmin etmeyi başarmış Preacher‘a selamımızı verdik. Sonra bahar bitti, bir es oldu, yaz geldi, The Get Down çıktı karşımıza. Netflix’in müthiş hip hop eseri, bizi yazın etkilemişti, ancak yalnız değildi. Yine Netflix’ten Stranger Things sağ olsun yazın coşturdu bizi.

Sonbahar da kendi lütfuyla geldi. This Is Us Amerikan karasal televizyonlarında bir süredir görülmemiş bir başarıya imza attı, kısa sürede fenomen oldu. Onun yanına yine Netflix’ten fiyakalı çocuk The Crown geldi yerleşti. En finalde de, elbette, Westworld olacaktı. Çıktığı andan itibaren bambaşka bir fenomen hâline gelen, HBO’nun Game of Thrones varisi Westworld, seneyi güzelce bir kapattı, bizim videonun da sonuna yerleşmiş oldu böylece.

2016 yeni diziler bakımından böyle geçti. Sizin favoriler hangisiydi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.