En şaşırdığım ve saç baş yolduğum şeydir Shingeki no Kyojin’in uzun süre ortadan kaybolması. Cosplay deryalarının kralıyken, oyunları çok oynanırken, hala iki otaku bir araya geldi mi konusu bir kez açılırken apaçık hadsizlikti bu kayboluş. Fakat ne kadar kızsak, beklemekten ne kadar bıksak da 2013’ün en çok izlenen animesinin Nisan 2017’deki dönüşünü tırnaklarımızı kemirerek bekliyoruz. İnsanların devlerle amansız mücadelesini anlatan animeden gelen 2. sezon fragmanı da heyecanımızı tırnak köklerimizi tehlikeye atacak noktaya yükseltti.

images (2)

Aksiyonun bol olduğu ve gerilimin önceki sezondan geri kalmadığı fragmanda yeni tehlikelerle, yeni devlerle, yeni sırlarla tanışıyoruz. Uzun süre araya giren animelerin geleneği olan “görüntü kalitesini arttırma” geleneği ise bu animede de devam ediyor gibi gözüküyor. Arzu ederseniz sizinle ilk önce fragmanı paylaşalım, sonra üzerine biraz konuşuruz:,

https://www.youtube.com/watch?v=D95s_O6rGEo

Fragmanın geneline itici devler, gaz replikler ve endişeli bakışlar hakim olsa da heyecanımızı asıl körükleyen şeyler daha spesifik meseleler: En başta bir “Beast Kyojin” mevzusu var konuşulması gereken; insanlık için yepyeni bir tehdit. Ürkütücülüğünün yanında çok da ilginç bir dev, Türkçe tabiriyle Hayvani Dev. En basit farklılığı vücut kıllarına sahip tek dev olması, Beast (Hayvani) ismini de buradan alıyor zaten. Ancak davranışları kısacık fragmanda bile biraz incelenirse devin bir hayvanla bağının tüylerden ibaret olmadığını görebiliriz. Hayvani Dev özel isimleri hak eden, insan kontrolündeki devlerden farklı olarak kesin bir bilince sahip gibi gözükmüyor ya da belli bir amaca hizmet eder gibi bir hali de yok. Ama bilinçsiz devlerden farklı olarak da karşısına çıkan her insanı yok etme içgüdüsüne de sahip gibi değil. Bunlardan yola çıkarak benim teorim Hayvani Dev’in primat veya benzeri bir hayvanın kontrolünde olduğu. Biraz uçuk bir teori gibi gelebilir ancak insanları bilinçli devlere çeviren serumun ilk zamanlarda bir hayvanda denenmiş olması bana uzak bir ihtimal gibi gözükmüyor. Gerçekten durum buysa, bu sezon bir devin evcilleştirilmeye çalışılmasını izleyebiliriz ki bu animeye çok güzel bir dinamik katar.

Yukarıdaki teoriyi destekleyen ve kendi başına da büyük bir olay olmayı hak eden bir replik de duyuyoruz Eren’in ağzından: Bunca zaman bazı devler insanlık için diğer devlerle mücadele veriyormuş! Yani duvarların dışında bir yerde daha önce görmediğimiz bilinçli devler var ve muhtemelen 100 yıllık huzur dönemi için insanlık onlara borçlu. Bunun derinlerinde bulacağımız hikaye sizce de çok etkileyici olmaz mı?

unnamed

Bir de güneyden gelen ve Rosa duvarını zorlayan bir dev akını var ki zaten bu sezon için beklediğimiz bir hadiseydi. Yalnız, fragmanda Rosa duvarının bir sırrı olduğu iması, ilk sezonun sadece bir geçiş sahnesinde okuduğumuz şehir efsanesinin gerçek bir hikaye olduğunu kanıtlıyor. Yani Hayvani Dev, insanlık için çarpışan devler gibi meselelerin yanında bir de duvarın sırrını işleyecek bir sezonla karşı karşıyayız. Böyle düşününce beklediğimiz 4 senenin acısı çıkacak gibi duruyor.

Eren’in Çevik Kyojin’le çarpışması, siyasi entrikalar gibi beklenilen heyecanları da hesaba kattığımızda Shingeki no Kyojin nisan ayını daha bir sabırsızlık noktasına taşıdı. Peki siz nasıl hissediyorsunuz? Hayvani Kyojin gerçekten bir denek olabilir mi yoksa anormal devlerden biri mi sadece? Ya da Rosa duvarının sırrı ne olabilir?

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.