Dile kolay ama, bir iki hafta sonra, 2016’nın yarısını arkamızda bırakmış olacağız. Çok net hatırlıyorum 2014’te Kevin Feige El Capitan’ın sahnesine çıkıp “Civil War 2016’da gelecek” dediğinde “kim öle, kim kala?” diye düşündüğümü. Ondan önce Comic-Con’daki Batman v. Superman duyurusu var elbette… Tabii daha da geriye gidersek, sayısız Blizzcon’da muhabbeti dönen Warcraft filmi, yıllarca sürüncemede kalan Deadpool…

Hepsi bir şekilde geldiler, ve hepsinin aynı anda gelmeye karar vermiş olması bizi daha senenin başından şu soruyu sormaya itti: Gişe rakamlar ne alemde olacak? Nasıl? Sinema dünyasının en geek yılında, şampiyon kim olacak? Henüz senenin sonunu göremiyoruz, ve genelin aksine, 2016’nın büyük hitleri sadece bahar-yaz sezonuna ait değil. Daha Fantastic Beasts var, Rogue One var, Doctor Strange var. Yaz bitmeden Suicide Squad da patlak verecek. Onlar gelince tam tablo belli olacak, ama şimdilik? Şimdilik vaziyet şöyle:

High-Grossing 2016 Haz

London Has Fallen, senenin bu dönemlerinde daha bütün ağır siklet dövüşçüler sahneye çıkmadan podyumda dolanabildiği kadar dolanan o filmlerden; bir iki haftaya yerinden olacaktır. Onu saymayalım yani. Aslen, yükselişini muhtemelen sürdürecek olan X-Men: Apocalypse de dahil -listenin açık ara en büyük sürprizi ve Çin sinemasının yükselişinin ispatı- Stephen Chow filmi Deniz Kızı’nın altındaki hiçbir filmin sene sonunda ilk onda olacağını sanmıyorum.

The Mermaid’in 500+ milyon dolar gişesi, şüphesiz Çin’in bu sektörde ne kadar büyüdüğünü net bir şekilde gösteriyor elbette. Büyük ihtimalle senenin sonunda 10. sıraya tutunacaktır. Onun üstündeki tablo ise bence yine önemli bir şeyler söylüyor bizlere. Zootropolis‘in listedeki varlığı, insanların orijinal fikirlere açık olduğunun kanıtı, 1 milyarı aşmış olması da bu ihtiyacın ne kadar büyük olduğunun altını çiziyor. Zootropolis, kuvvetle muhtemel senenin de şampiyonu olacak Civil War ve Jon Favreau’nun afrasına haklı tafralar katacağı ve Disney fasilitesine heykelinin dikilmesini sağlayacağı kesin Jungle Book ile birleşince, Disney’nin çok iyi bir yıl geçirdiğini gösteriyor. Tabii Alice’in patlaması onlar için fena oldu, orası ayrı. Ama Warner henüz son sözünü söylemedi. Suicide ve Fantastic Beasts arayı nasıl kapatacak bakalım…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.