Yeni yıla gireli birkaç hafta olsa da hâlâ geçtiğimiz yıla dair listeler yayınlanmaya devam ediliyor.

2024 yılının şu ilk ayı bitmeden biz de 2023 için başka bir listeyle karşınıza çıkalım dedik. Başka bir yazımızda bu senenin hayal kırıklığı yaratan oyunlarından bahsetmiştik zaten fakat bu seferki listemizin başrolünde 2023 film ve dizi seçkisinden bazıları var. Sıralamayı yapımların yayınlanış tarihlerine göre yaptığımızı da belirttikten sonra genelde olduğu gibi yaygın görüşlere ters düşeceğimi düşündüğüm listemize buyurun o zaman:

1- The Mandalorian (3. Sezon)

The Mandalorian, Star Wars markasından elini eteğini çekmiş olanların bile aşkını yeniden alevlendiren bir işti. İlk iki sezonuyla bizleri oldukça mutlu eden ve popüler kültüre Grogu gibi bir karakteri kazandıran dizinin yeni sezonu için de heyecan tavandı haliyle. Fakat ne yazık ki kötü bir sezon izlememiş olsak da pek tatmin olduğumuzu söyleyemeyeceğim. Her ne kadar kendisini çok sevsem de Bo-Katan dizisi izliyor gibiydik asıl başrolümüz Din Djarin yerine. Dark saber muhabbeti çok çabuk çözüldü. Ayrıca Boba Fett dizisindeki Din Djarin ve Grogu kavuşması da resmen bu sezona olumsuz etki bıraktı çünkü elde malzeme kalmadı gibi hissettirdiler bize zaman zaman. Genel itibariyle de dağınık bir hava veren sezonumuzun sonu serinin de sonu olsa diyorduk ki geçenlerde zaten baş ikilimizin bundan sonraki yolculuğunu beyazperdede devam ettireceğini öğrendik.

2- Scream 6

Scream serisinin daha önce yalnızca birinci ve dördüncü filmlerini izlemiş biri olarak, on yıllık aranın ardından beşinci filmin geleceğini öğrenince bu sefer baştan başlayıp tüm seriyi izlemiştim. Beşinci filmi de üstüne sinemada izleyince oldukça tatmin edici bir deneyim yaşamıştım. Her şeyi dozundaydı ve serinin klasik karakterlerini alıp günümüz yeni kadrosuyla çok güzel harmanlamıştı. Dolayısıyla altıncı film kamera arkasında aynı ekiple duyurulduğunda da beklentim beşinci film öncesine göre çok daha yukarıdaydı. Her ne kadar bu beklenti olayı da can sıkıntımın artışında bir faktör olsa da altıncı filmin tam bir hayal kırıklığı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Beşinci filmde sevilen bazı karakter özelliklerinin cılkının çıkması, başroldeki karakterlerin artık iyice ölümsüzlük iksiri içmiş gibi iyileşip durması, üçüncü perdenin oldukça zorlama ilerleyen final kısmı ve tabii oyuncusuna hak ettiği ücret teklif edilmediği için filmde bulunmayan serinin ikonik başrolü Sidney Prescott’un yokluğu derken altıncı film tekrardan beni seriye karşı soğuttu desem yeridir. Tam yedinci film için kamera başına geçecek yeni kana sevinmiştim ki o da yalan oldu zaten.

3- Spider-Man: Across the Spider-Verse

Listede muhtemelen en büyük itirazı oluşturacak filme geldi sıra. Spider-Man en sevdiğim kurgusal karakterdir ve Spiderverse filmlerinin ilkini de cidden çok severim. Dolayısıyla devam filmine olan heyecanım da fazlasıyla yüksekti. Yayınlanan fragmanlar her ne kadar kurgulanma şekilleri sebebiyle pek hoşuma gitmese de asıl filmi seveceğimden emindim. Gelgelelim ki pek de öyle olmadı. Spider-Man: Across the Spider-Verse’ün dakikaları aktıkça kendime “Seveceğim hale bürünecek değil mi?” diye sorup durdum ama sürenin sonuna yaklaştıkça da umudum gitgide azaldı tabii. Gereksiz uzun süresi, neredeyse aynıymış gibi hissettirip sündükçe sünen diyalog sahneleri, ilk filme kıyasla tatmin edicilikten uzak aksiyonu ve fazla yarım kalmış hissettiren finaliyle Spider-Man: Across the Spider-Verse benim için yılın en büyük hayal kırıklıklarından biri oldu. Bonus olarak oyun tarafında Spider-Man 2 için de çok olumlu hisler beslemediğimi belirteyim.

4- Mission Impossible: Dead Reckoning Part One

Bu listedeki tek bir şeyin tatmin edici olacağını tahmin etmeye çalışsam işte bu filmi seçerdim! Christopher McQuarrie ve Tom Cruise ikilisi birlikteyken ıska geçmiyordu resmen! Mission Impossible serisi zaten üçüncü filminden beridir her filmi ile çıtayı daha da yükseltip Fallout ile de adeta mest etmişti bizleri. Daha ne kadar iyi olabilirlerdi ki? Görünüşe göre cidden olamazlarmış. Dead Reckoning Part One’ı izlerken yukarıda Spiderverse için hissettiğim şeylere çok benzer düşüncelere daldım. Film şimdi gaza basacak, şimdi akıp gidecek diye bekleyip dururken bir baktım credits yazıları önümden geçiyor. Ne düzgün bir yumruk yumruğa dövüş izleyebildik ne abartıldıkça abartılan motorlu sahne bir şeye benziyordu ne de üçüncü perde zevk verebildi. Bunların üstüne oraya gelene kadar da çok keyif veren bir şeyle karşılaşmadığımızı hesaba katarsak Mission Impossible bu sefer imkansız gibi gözükeni başaran değil de cidden onun altında kalan bir yapım oldu. İnşallah seriyi noktalayacak olan ve adında “Dead Reckoning” ibaresini barındırmayacak sekizinci film ile seri Fallout tarzı bir zirveyle kapanır.

5- Invincible (2. Sezon İlk Yarı)

Beklentiler cidden çok önemli sevgili geekler. Bu liste zaten bunun kanıtı adeta her bir maddesiyle ama bizleri öncesindeki haliyle oldukça tatmin eden işler devamları ile aynı şeyi yapamayınca çok fena canım sıkılıyor. Bundan iki sene önce çıkan ilk sezonuyla resmen ağzımızı burnumuzu en olumlusundan dağıtan dizimiz için tam iki senedir bekliyorduk. Sonunda kavuşma zamanı geldiğinde de hemen başına oturduk tabii. İlk bölüm sakindi, olur öyle dedik. İkinci bölüm biraz kımıldadı gibi oldu “Hadi canım.” diye sabrettik ama üçüncü bölümü de izleyince anladık ki –şimdilik- pek de değecek bir şeyi beklememişiz. İnşallah bu görüşlerimizi değiştirecek bir ikinci yarı görürüz sezon adına yoksa yaslandığımız sayılı dallardan olan Invincible de güvenemeyeceklerimiz arasına girecek!

2023 yılında bizim canımızı öyle veya böyle sıkan bazı yapımlar bunlar. Bu listeye normalde girmeyi hak etse de, kendilerine ait yazılarını bulabileceğiniz başka yapımlara da şuradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

2023’te sizin için hayal kırıklığı yaratan işler hangileriydi? Beklentilerinizi ayarlama konusunda nasıl bir seviyedesiniz? Listede katılmadığınız maddeler var mı ve hangileri? Fikirlerinizi bizlerle 2023 yılı daha yeni bitmiş gibi paylaşabilirsiniz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

3 Comments

  1. valla yanlış anlamayın ama resmen sırf yazılmış olmak için hazırlanmış bir yazı gibi duruyor. belki de 2023’ü en çekilir kılan yapımları tutup “hayal kırıklığı” altında yayınlıyorsanız dönüp bir ne yaptığınıza bakın.

  2. Yazar arkadaş “5 maddede Last of Us neden hayal kırıklığı” diye yazı girmişti bu sene. Hayret bu kadar skandal bir listede ona nasıl yer vermedi anlamadım.

    Sayın Geekyapar, site artık umurunuzda değilse söyleyin biz de ciddiye almayalım. Umurunuzduysa sizin kimliğinizle yayımlanan yazıların editörlüğü sürecindeki onay işlemlerinizi ona göre yapın. Siz Geekyapar olarak bizim için 2023’ün hayal kırıklıkları bunlardı diyorsanız eyvallah. Yok biz demiyoruz yazar arkadaş için bu diyorsanız onun şahsi inceleme sitesinde olmadığımızı hatırlatmak isterim. Yazarımızın sonuna kadar arkasındayız diyorsanız da eyvallah, bundan sonra önce yazar kimmiş ona bakarım ondan sonra içeriğe bakarım.

    • Meltem Deniz Doğan Reply

      Geekyapar, uzun süreli takipçilerimizin de bildiği üzere farklı zamanlarda kadrosunda farklı isimleri barındıran, aramızda bazı dönemlerde yer alan konuk yazarları da eklediğimizde sayısı iki elin parmaklarını geçen kalem arkadaşına sahip olduğumuz bir site. Her geçen gün de sayımızın artmasını umuyoruz. Yazılarımızın temeli çoğunlukla popüler kültürde yer alan dizi, film, kitap, oyunlarla ilgili. Birebir içerisinde bulunduğumuz durumlar dışında nesnel bilgiler vermenin sözüyle yola çıkan bir haber sitesi değiliz; aksine tamamen geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmış formatlarımızla buradayız. Tam olarak da sitemiz umurumuzda olduğu için fikirler konusunda her türlü müdahale ve “gatekeeping”den her zaman uzak durmak isteriz. Genel duyurularımız ve tamamımızı temsil ettiğini düşündüğümüz tüm yazılarımız “Geekyapar” kullanıcı ismiyle yayınlanmaktadır, bunun haricinde Geekyapar, şu anki editörü dâhil kimsenin şahsi sitesi değildir dolayısıyla yazının sorumluluğu yazarına aittir. Son cümlenize binaen yorumlar sekmemiz herkese açık, farklı fikirler için ismiyle cismiyle bu sorumluluğu alan yazarlarımıza ulaşabilmeniz de bizi mutlu eder 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.