Şu sayfalarda Michael Jackson övmemize, izah etmemize gerek var mı? Sanmıyorum. Müzik tarihinde herhalde hemen hemen kimse Michael Jackson-vari bir şöhret seviyesine erişmedi. Belki The Beatles oradaydı, belki Elvis de benzer tecrübeler yaşadı. Ama bir yandan, Michael kadar da her yerde değildi hiçbiri. Michael kadar uzun süre kalmadı kimse spot ışıklarının altında. O beş yaşında dünyaca ünlü bir şarkıcı olmuştu. Yıllar sonra bambaşka bir şey oldu.

Biz de o yüzden devasa bir playlist yapalım istedik. Tarihin gördüğü açık ara en iyi pop albümü Thriller’ı (tartışmaya açık bir cümle değildir) yapan adamı bir masaya yatıralım istedik. Bunu yaparken de sadece basit bir best-of çıkartmak kolaydı. Biz her şeyiyle, tepeden tırnağa bir Jackson tablosu koyalım istedik. Tekrar eden tek bir şarkı yok listede. Biri remix, biri de esasen Michael’a ait olmayan bir düet olan 25 şarkı çıktı ortaya. Ve baya seçici davrandık.

Yani bu demek ki, Michael Jackson’a ait 23 hit şarkı arka arkaya koyduk, ve elediklerimiz yanda birikti. Bu kadar üretken bir adamdı Michael Jackson. Video medyumunu da kullanabilsek, illa ki aralara efsane performansları da koymamız, unutulmaz müzik videolarını da eklememiz gerekiyordu. Gerçekten, inansak, farklı kategorilerde 4 tane 25’lik playlist çıkartabilirdik. Motown yılları, erken gençlikkötü çocuk dönemi ve son dönemler.

Biz onun yerine bu 25’i sizinle paylaşalım istedik. Baştan sona Michael Jackson. ABC’den, Xscape’e; Bad’iyle, Smooth Criminal’ıyla, Thriller’ıyla, Black or White ile, Beat It ile, Wanna Be Startin’ Something ile, Dirty Diana’sıyla ve dışarıda bırakmak zorunda kaldığımız onlarca şarkısıyla, karşınızda, tüm Michael Jackson ihtiyaçlarınızı giderecek olan o playlist. Tepeleme dinleyin efendim, iyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.