The Fountain

Hugh Jackman da listesinden pek çok efsane yönetmeni silebilmiş bir aktör. Baz Luhrmann, Bryan Singer, Christopher Nolan ve tabii ki Darren Aronofsky. Ölüm ve yaşam üzerine kurulmuş bir bilim-kurgu film olan The Fountain, Hugh Jackman’ın kendsine göre Fountain onun hayatındaki hem en zor, hem en çok şeyi değiştiren, hem de en sevdiği roldü. Aronosfky’nin ölüm güzellemesini izleyenler için, bu beyan hiç de anlaşılmaz değil.

 

Deception

Hugh Jackman’ın The Fountain ve Les Miserables arasında görece kayıp bir dönemi var. O dönemde ne hikmetse X-Men filmleri haricinde ciddi bir hit çıkartamadı, ne eleştirel ne de gişe başarısı olarak. Deception da bu dönemin filmlerinden biriydi. Oysa ki ana kadrosu çok, ama çok sağlamdı. Michelle Williams, Ewan McGregor ve Hugh Jackman’dan oluşan üçlü üzerinden çok ilginç bir erotik-gerilim hikayesi anlatılıyordu. Meraklısının izlemesi cidden tavsiye olunur.

 

Australia

Bu filmle ilgili büyük bir beklenti vardı sonbahar aylarında. Filmin arkasında Moulin Rouge’u mega bir hit yapan Baz Luhrmann vardı. Başrollerde Avustralya’nın en büyük aktörlerinden ikisi oynuyordu. Film her yanıyla 1940’ların o efsane aşk filmlerine saygı duruşunda bulunuyordu. Herkes yeni bir Casablanca bekliyordu yani filmden anlayacağınız. Fakat olmadı. Biraz fazla uzundu ve kendini biraz fazla ciddiye alıyordu. Ama yine de Jackman’ın kariyerinde mühim olan rollerden biridir, tartışmasız…

 

Les Miserables

Bana soracak olursanız, Fountain’ın da ötesinde Jackman’ın en iyi performansı buydu. Jackman Jean Valjean olmak için doğmuş bir adam. Broadway geçmişi onu resmen bu role getirmişti. Eğer filmin çıkışı Daniel Day-Lewis’in film çektiği senelerden birine gelmeseydi muhtemelen heykelciğe uzanırdı da. Ama Day-Lewis maalesef evinden çıkmış, ortaya kusursuz bir performans koymuş ve gitmişti, Jackman’a da Altın Küre kaldı.

 

X-Men: Days of Future Past

Son filmi olarak da geçen senenin hiti Days of Future Past’i koyalım dedik buraya. Neticede neresinden bakarsanız bakın, X2’den sonra Hugh Jackman’ın oynadığı ilk iyi X-Men filmiydi Days of Future Past. Kabul, The Wolverine o kadar fena değildi, ama Jackman’a yaraşır bir X-Men filmi görmek ancak Bryan Singer işin içine tekrar dahil olunca nasip oldu. O kadar genç yeteneğin arasında Jackman “beyler durun, abiniz burada” diye masaya yumruğunu koydu, şeklini bıraktı ve biz de hayran olduk haliyle. Ne yapacaktık?

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Comments

  1. Hugh jackman ve Robert downey Jr benim en sevdiğim aktörlerden ikisi asla ayırmam onları sevmemin en büyük sebeblerinden biri ilk olarak rolden kurtulmaya çalışmıyorlar C.bale tam tersi batman olmak istemiyor hugh jackman tam adam 6 7 defa oynadı halada oynamak ıstıyor hugh jackman ve robert karakterlerine bağlı adamlar marvel marvel yapan iki kişi

  2. Tutku Tuzlu Reply

    Swordfish’in yeri ayrıdır. Bence bu listedeki en süper filmdir. Sonra Prestige gelir. Van Helsing de zamanına göre iyi bir filmdir. Hugh Jackman hem kişiliğiyle, hem de oyunculuğuyla gönlümüzde ayrı bi yerdedir.

    Ama eğri oturup doğru konuşalım, çizgi romanlardan Wolverine’i sevenler için Hugh’un Wolverine’i tümüyle hayal kırıklığıdır. Evet karaktere yeni bir boyut kazandırmış, bayanların gönlünde taht kurmasını sağlamıştır ama aynı zamanda orijinalinden sadece esintiler taşıyan sıradan bir karakter haline getirmiştir. Zamanı için fena olmayan bi casting olabilir ama bugün (hele RD Jr’ın Tony Stark’ını gördükten sonra) hala en başarılı casting diyen varsa bu işten hiç anlamıyo demektir. Gişe ya da hikayeye uygunluğu tartışmıyorum. Ama mesela bi Tom Hardy oynasaydı Wolverine’i esas o zaman görseydik karakteri.

    Bu arada the Wolverine’e fena diildi demişsiniz, kesinlikle katılmıyorum, yanlışlıkla olduğunu ümit ediyorum. X-Men’in en başarısız filmlerinden biriydi kanımca. İki spin-off filmi de potansiyellerini hunharsızca çarçur etti bence ama bu başka bi tartışma konusu.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.