Disney geçtiğimiz hafta toplam -yani hayal edebiliyor musunuz- 52.4 milyar dolar tutarında bir meblağ karşılığında Fox’un film ve TV kollarını, National Geographic ve uluslararası yatırımlar ile birlikte satın aldığını açıkladı. Bu çok büyük bir hamle. Eğlence sektörü komple değişecek. O kadar kocaman ki, şimdiden başlayarak bir sene boyunca hukuki boyutları incelenecek. Devlet bile “Lan n’oluyor?” diye bir istişare edecek konuyu.

Biz bu konuyu hep “X-Men ve Fantastic Four eve dönüyor” diye yazıp çizdik ancak; elbette sadece bu iki şeye 52 milyar dolar vermedi Disney. Çok fazla film serisi, dizi, program ve hak aldılar. Bunların hepsini tek tek yazmak mümkün değil, ancak 7 tanesi kendi alanlarında çok dev marka hüviyetindeler. Biz de listelemek istedik.

Şöyle ki:

Ice Age

Film Review Ice Age 4

Bu dünyada gerçekten Disney-Pixar ekseninden dışarıda ciddi bir başarı elde eden iki animasyon serisi vardı. Disney bir tanesini aldı. Despicable Me serisi artık dış çeperin tek neferi. Serinin ne kadar ömrü var, ne kadar kaldı bilmiyoruz; ama Disney’nin animasyon krallığı tacında bir mücevher daha var artık. Ama inanın, Fox alımıyla gelen mücevherlerin ne teki, ne de en büyüğü Ice Age. O onur şu esere ait:

The Simpsons

dark-simpsons

Evet, The Simpsons da bir Disney hanedanı artık. Muhtemelen Disney’nin merchandising departmanı kendinden geçerek sarı boya siparişi veriyor biz şu satırlarda buluşurken. Çünkü sırasıyla Disney Prensesleri, Star WarsMarvel ve DC Comics‘ten sonra en çok yan ürüne sahip eğlence markası Simpsons. Bu dünyada gardırobunda izlediği Simpsons bölümünden çok Simpsons tişörtü bulunduran zibilyar tane insan var. Birkaç zibilyar tane daha olacak.

Ki demişken,

Family Guy

Family Guy S13E01 Stewie Board

The Simpsons’ın ebedi dostu, ezeli rakibi Family Guy da artık Disney’in. Family Guy elbette ki Simpsons kadar ürünleştirme kârı bırakmayacak Disney’e. Ancak anımsayın, dijital dağıtım servisi Hulu Family Guy klipleriyle popüler olmuştu. Tekrar izlenme potansiyeli çok yüksek bir dizi Family Guy. Bu yüzden oyuncak sattırmasa da, Disney’nin –uğruna bu kadar para saçtığı– yeni Netflix oluşumuna çok abonelik satacaktır.

24

24_live_another_day_poster

24 de Family Guy gibi, var olan bölümleri ve külliyatıyla çok güzel streaming servisi doldurur. Ancak onun da ötesinde, sevenler çok iyi bilirler; 24’ün muadili bir dizi yoktur pek. Aksiyon dozu ağır casusluk dizileri konusunda tartışmasız kraldır 24. Bu yüzden “Paraya kıydık, görsel kudreti böğrünüzden taşan yeni bir 24 yapıyoruz” dese Disney, mesela benden bir abonelik alır. Deme ihtimali de epey yüksek bu sebeple.

Planet of the Apes

Rise-of-Planet-of-the-Apes

Evet, içindeki tüm maymunlarla birlikte bu cehennem de artık Disney’nin ellerinde. Bu arada fark ettiniz mi bilmiyorum, ama bu alımla birlikte Disney sanıyoruz teknik olarak Andy Serkis‘in de %20’sini satın almış oldu. Marvel’da Klaue, Star Wars’da Snoke, Apes’te Caesar… Biri Yüzüklerin Efendisi ve Tenten filmlerine sahip çıkmazsa adamın ensesine Mickey Mouse logosu falan damgalayacaklar artık, böyle bir tek atma…

Whedonverse

Buffy the Vampire Slayer

Ne kast ediyoruz Whedonverse derken? Elbette Buffy ve Angel. Ama aynı zamanda Dollhouse ve Firefly. Joss Whedon’ın yarattığı tüm diziler -Fox’ta yayınlanmayanları da dahil- 21st Century Fox’a aitti. Hepsi birden Disney’ye geldi. Bu River Tam’in teknik olarak bir Disney Prensesi olduğu anlamına gelmesinin yanı sıra, Disney’e muhteşem bir koz veriyor. Netflix elalemin nostaljisinden medet umarak Fuller House‘lar ve Gilmore Girls‘lerle nasıl popülarite sağladı, hatırlayın. Şimdi bir de şunu sorun kendinize: Disney “Firefly’a yeni sezon çekiyoruz” dese, “4 bölüm Angel mini-dizisi yapacağız” dese; hangi hızda abonelik alırsınız Disney’nin yeni platformundan? Sonik? Süpersonik? Biz ışık hızında gideriz!

Avatar

Avatar

Buyurun.

Vallahi buyurun.

Disney zaten parklarından bir tanesine yarım milyar dolarlık Pandora atraksiyonu koymuştu önceden. Şimdi komple seriyi de aldılar. James Cameron kuvvetle muhtemel fikri mülkünü bir yerden garantiye almıştır, Disney’nin Fox’tan satın aldığı şeylerin dağıtım/ürünleştirme hakları ile sınırlı kaldığını düşünüyorum. Her halükarda, Cameron vakti zamanında Fox’la nasıl bir paylaşım yapmış olursa olsun, bu hamleyle tarihin en çok gişe hasılatı elde eden filminin dört devam eserini Disney dağıtacak artık.

 

Acaba Walt Disney, herhangi bir noktada, böylesi bir imparatorluğu hayal etmiş miydi? Ne dersiniz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.