Malum, bir ayı aşkın bir süredir Harvey Weinstein‘in iğrençlikleri ve pespayelikleri konuşuluyor Amerikan sinema sektöründe. Mesele hakkında küçük ve kısa bir özet yazıp bırakmıştık. Sonradan türlü türlü korku hikayeleri geldi dört bir taraftan. Salma Hayek, Frida filminin çekim süreci esnasında maruz kaldığı şiddet ve korkuyu çok güzel anlattı mesela. Ve dünyanın öteki yakasında, Peter Jackson, Weinstein’in hırsının Yüzüklerin Efendisi’ne de bulaştığını duyurdu bugün.

Şöyle, Harvey Weinstein’e yöneltilen sayısız iddia arasında adları geçen iki aktris var: Mira Sorvino ve Ashley Judd. İkisi de -sayısız diğer kadın gibi- benzer bir hikaye anlatıyorlar. Weinstein otel odasına çağırıyor. Masaj yaptırtıyor. Kendisini duş alırken izlemelerini talep ediyor. Bütün bunları tehditkar ve tehlikeli bir alt tonla yapıyor. Judd ve Sorvino bunu anlatıyorlar; ancak bu tehditkar havanın sonradan nelere mâl olduğunu ise Jackson ispatlıyor.

Yeni Zelandalı yönetmen, çok açık yüreklilikle, 1998 yılı civarında Yüzüklerin Efendisi filmine oyuncu seçilme aşamasındayken kendilerinin Weinstein’dan bir telefon aldığını belirtiyor. O sırada filmin kadrosunda olmak için düşünülen iki aktris için de Weinstein: “Uğraşılmaz, sette kabus gibiler, çok korkunç, hiç çalışmayın” gibi bir fikir belirtiyor. Weinstein’ın o dakikada film üzerinde bir hükmü yok, zira prodüksiyonu New Line çoktan Weinstein biraderlerin o dönemki şirketi Miramax’tan devralmış vaziyette. Ancak bugün hakkında bildiğimiz şeyler, Yeni Zelandalı ve Hollywood sisteminin dışındaki Jackson’a malum değil. Onun için olay, çok deneyimli bir yapımcının kendisini arayıp iki aktris hakkında kötü bir geri bildirim vermiş olmasından ibaret.

Bu yüzden de doğal olarak Jackson bu iki aktrisi Yüzüklerin Efendisi kısa listesinden çıkartıyor.

judd_sorvino

Düşünüyorduk da bir şey yapmamaya karar verdik” değil, Jackson ve Walsh baya Judd ile toplantı yapmışlar. Konsept çizimleri göstermişler. Hangi karakteri oynamak istediğini konuşmuşlar. Sonra da aniden irtibatı kesmişler. Judd bugüne kadar bu irtibat kesmenin sebebini bilmiyormuş. Ancak artık cümleten biliyoruz. Ashley Judd tarihin en popüler ve başarılı film serilerinden birini Weinstein’ın hırsı ve kötücüllüğü yüzünden kaçırmış.

Bu korkunç. Bu gerçekten çok korkunç. İşin en korkunç kısmı da, bu bir intikam hamlesi değil muhtemelen. Anlık bir öfke ile tasarlanmış bir hareket değil. Bu, Weinstein’in sonradan saldıracağı hiçbir kadının kendisine hayır diyememesini sağlamak için yapılmış bir hareket. “Bak Ashley Judd’a ne yaptım” çünkü. “Bak bana hayır diyenlerin kariyeri nerede” çünkü.

Gerçekten çok korkunç…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.