Film çekmek meşakkatli bir iş. Oyuncular toplanacak, bir ekip ayarlanacak, çekim günleri planlanacak, proje çıkartılacak, bütçe ayarlanacak… Bir filmin yazarının aklına düştüğü ilk andan, vizyona girdiği son saniyeye kadar verilecek çok fazla karar var yani. Bu kararların bütünü, tutarlılık içerisinde olduğu zaman biz filmleri çıkıp alkışlıyoruz. Bu da bir kontrol gerektiriyor. Bir vizyon gerektiriyor. Bir inanç gerektiriyor.

Bu üçlüye sahipseniz ve yanında hafif de muzırlık barındırıyorsanız; tutarlı bir hikaye anlatmanın yanı sıra filminize detaylar da ekliyorsunuz. Burada listeleyeceklerimiz bu tip vizyon detayları. Easter Egg, referans, gönderme, saygı duruşu değil. Umuyoruz ki listeledikçe anlayacaksınız.

Başlayalım mı?

Buyurun!

 

Dakik Titanik

Titanic Clock

Tarihin açık ara en popüler filmlerinden biri Titanic. Bu mertebeye de detaya özen göstermeyerek gelmedi elbette. Gerçek hikayeden uyarlanan filmde geminin buzdağı ile çarpıştığı sahne toplam 37 saniye sürüyor. Gerçek hayatta da Titanic’in çarpışması 37 saniye sürmüştü. Filmin günümüzde geçen kısımlarını ve credits sahnelerini çıkarttığınızda kalan süresi 2 saat 40 dakika, ki bu da Titanic’in buzdağına çarpmasıyla batması arasındaki süreye tekabül ediyor.

En enteresan detay ise filmin yukarıda resmettiğimiz finalinde. Son sekansta, Jack’in arkasındaki saat 2:20‘yi gösteriyor. Bu dakikası dakikasına Titanic’in battığı vakit.

 

Spidey’den URL Hassasiyeti

Homecoming URL

20. yüzyılın başında geçen bir hikayeyi anlatan, 90’lara ait bir film saate özen gösteriyorsa, 21. yüzyılda geçip fütüristik bir toplumu anlatan Spider-Man’de URL‘e özen gösterir elbette. Peter’ın Homecoming’de izlediği videonun URL’i, Spider-Man: Homecoming’in YouTube fragmanının URL’iyle aynı. Tek fark, büyük P yerine küçük p kullanılmış.

Downey’nin Dirayeti

Tropic Thunder’da Afro-Amerikan bir karakteri oynayan Avustralyalı bir aktörü oynayan Robert Downey Jr, bu rolüyle Oscar’a aday gösterilmişti hatırlayacaksınız. Downey’nin bu katmanlı performansını takdir etmemek gerçekten mümkün değil. Hakeza, kendisinin detaya özenini de alkışlamak lazım. Zira karakteri bir noktada “DVD yorumları kayıt edilene kadar karakterimden çıkmam” gibi bir laf ediyordu. E Tropic Thunder’ın DVD yorumları var, ve Downey gerçekten de karakterinden çıkmıyor.

 

Geleceğe Dönüş’ün Meşhur Ağaçları

Back to the Future Twin Pines

Bunun üzerine zaten çok konuşuldu. Geleceğe Dönüş’ün ilk filminde Marty “Çift Çam Alışveriş Merkezi” isimli bir AVM’nin otoparkından geçmişe gidiyor bildiğiniz gibi. 1955’e indiğinde ise bir çam ağacını arabasıyla eziyor. İşini bitirip, annesinin kendisiyle olan flörtlerini savuşturduktan sonra geri dönünce ise anlıyoruz ki AVM’nin kaderini de değiştirmiş, zira artık isim “Tek Çam Alışveriş Merkezi“…

 

Truman’ın Vitaminleri

Truman Vitamin

Truman Show’da hayatı bir reality show’un içerisinde olup biten güzel abimiz Truman’ın hikayesini takip ediyorduk. Malum, Truman’ın bütün dünyası bir setten ibaretti. Bir noktada filmin yapımcıları insanların böyle yaşayamayacaklarını, çünkü her insanın güneşten gelen D Vitamin’ine ihtiyaç duyduğunu hatırlamış ve filmin başında masanın birine çok kısa görünecek şekilde D Vitamini şişesi yerleştirmiş.

 

Tarantino’nun Kahve Dükkanı

Tarantino Coffee Shop

Pulp Fiction’ın başındaki efsanevi soygun sahnesinde bir adam var, belki yukarıdaki resimden hatırlarsınız. Abimiz “Ben kahraman değilim, ben sadece kahve dükkanı-“ diyor sözü kabaca kesilmeden önce. Tarantino buna çok coşmuş olacak ki, karakterin ismini Credits’te kahve dükkanı olarak geçirmiş. Zaten onun altındaki karakterin adını da “Uzun saçlı Yuppie pisliği” diye koymuş. Yaşasın prodüksiyon esnasında geçilen yönetmen makaraları…

 

Babadook’un Sözüne Sadakati

Amelia

Babadook bu listedeki en yeni filmlerden biri, anlatacağımız şey de biraz spoiler içeriyor; o yüzden muğlak konuşacağız. Filmin sonuna doğru, artık ipler iyice gerilmişken, bir karakter öbürüne “On dakika daha var, sonra varacağız” diyor. Bunu dedikten tam on dakika sonra da film bitiyor ve credits ekranı akmaya başlıyor. Böylece karakter –ve film– sözünü tutmuş oluyor!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.