Türkiye’de yeraltı hip hop dünyası çok renkli, bunu reddedebilecek olanımız var mı? Pek çoğumuz Türkiye menşeli hip hop kültürü ile 2000’li yılların başında ciddi bir ana akım başarısı elde ettikten sonra tanışmışızdır diye tahmin ediyorum, eminim ki ciddi bir çoğunluğumuzun bu dilde bu müziğin icra edilebileceğinden bile haberi yoktu. Severek, bayılarak dinledik o yüzden o günün efsanelerini. Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat… Almanya’daki Türkler zaten yapıyorlardı bu müziği, aitlerdi bu kültüre; ama yanı başımızda olduğundan pek de haberimiz yoktu.

Ama oldu, ve büyüdü, ve kocaman bir şey hâline geldikten sonra bu tadı alan birkaçı için dahasını öğrenmek farz oldu. Ondan sonra da daha derinlere indi bir güruh. Fark edildi ki, suyun görünmeyen diplerinde gerçekten tadı alınınca bırakılmayacak lezzetler vardı. Bugün durduğumuz yerde Türkiye’nin her yerinde inanılmaz janti beat’ler üretiliyor ve üzerine akla hayale gelmeyecek sözler nakış gibi işleniyor.

Bu janti beat’lerden bir bölümünden direkt sorumlu olan biriyle tanıştırmak istiyoruz bugün sizi: Da Poet. Kendisi dünyaya ritmlerini bu isimle bırakıyor, ancak bundan yirmi dokuz yıl önce Ozan Erdoğan ismiyle ilk selamını verdi. Uzun bir süredir müzik üretiyor, gerek tek başına, gerek ise farklı projeleriyle. Örneğin bu sene en son İdil Meşe ile ortak projeleri olan Rain Lab ve müthişzade parçaları Infatuation düşmüştü önümüze, yine Da Poet’in sonik mimarisiyle. Şöyleydi o da.

Ancak bizim asıl bahis eyleme sebebimiz, kendisinin 8 Eylül tarihinde, İstanbul Comics & Arts Festival’in açılış partisinde sahne alacak olması. Grup Ses ve Bantmag‘ın DJ Set’i ile beraber İCAF’ın açılışını baya mahşer yerine çevireceği kesin olan Da Poet’i donanımlı, gazlı dinleyin isteriz. Sabahtan atölyeleri gezmeye başlayıp, akşam üstü gibi çiçek panellere katılıp –mesela 8 Eylül Cuma günü saat 17:00’de Geekyapar paneli var, onun gibi– en sonunda da saat 20:00 sularında Bant Mag Havuz’a geçin ki, Da Poet’le beraber İstanbul’un en güzel festivalinin açılışını kutlayın. Ondan önce de Da Poet’in bu sene dünyaya bıraktığı şu güzide albümü bir dinleyin, fikriniz olsun. Buyurun, iyi dinlemeler!

İCAF hakkında daha fazlası için, şu linke alalım sizleri!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.