Ne zaman asfalt kokusu alsam aklıma Maureen gelir. Bayılmadan önce hissettiğim son şey de buydu: Kalın bir asfalt kokusu. Ve ayıldığımda ilk gördüğüm şey onun yüzüydü. Motorumu tamir edeceğini söyledi. Herhangi bir ücret almadan. Herhangi bir geri dönüm beklemeden. O anda bilmeliydim, işlerin bu kadar kolay olmayacağını. Evet, Maureen’i düşündüğümde aklıma iki şey gelir: Asfalt… Ve Bela…

Bu sözlerle başlar Full Throttle macerası. Bundan 20 yıl önce piyasaya çıktı Tim Schaefer’ın bu başyapıtı. Motorsiklet çetesi lideri Ben’i oynadığımız oyun, gelmiş geçmiş en iyi adventure oyunlarından biri, belki de en iyisidir. Oyun atmosferiyle size o motor çetesi hissiyatını sonun kadar verir, oyunu bitirdiğinizde deri ceketleri çekip, kapının önündeki motorunuza atlayıp özgürlüğün tadına varma isteği uyandırır. Grafik ve seslendirmeleriyle de çıktığı dönemin en iyisiydi Full Throttle. Haklı şekilde kendisi adventure oyunları efsaneleri arasına adını yazdırdı ve Icon Adventure döneminin sona ermesiyle kendisi tozlu raflar arasında kaldı.

Her adventure oyunlarını yad ettiğim yazımda (örneğin şurada ve şurada olduğu gibi) “Bu oyunun Remastered sürümü çıkmalı” diye inlemekteydim. Bir yerlerde söylediğim gibi benim geek sektörü üzerinde acayip bir etkim var, bütün yapımcılar, yönetmenler falan benim yazılarımı feci şekilde takip ederler ve bir şey talep ettiğimde dikkate almadan yapamazlar. Sonuç olarak dün Double Fine’ın web sitesinden yaptığı açıklamayla inlemelerim son buldu. Full Throttle Remastered oyunu 2017’de bilgisayarlarımızı şenlendirecek.

full_throttle_8_big

Yine yenilenmiş grafikler ve animasyonların yanında daha yüksek ses kalitesi içereceği kesin olan oyunumuza hiç bir şey eklemeden sadece steam’de çalışır hale getirseler bile yeterli olacak olsa da, oyun remastered klasiği olarak, concept art’lar, yapımcı yorumları da içerecek. Ayrıca duyuruda “aklımıza gelebilecek herşeyi ekleyeceğiz” demişler ama buradakiler dışında ne ekleseler hoşuma gider bilemedim. Grim Fandango ve Day of the Tentacle’dan sonra, bu oyunla birlikte Tim’im Lucas Arts adventure oyunları üçlemesi sona ermiş oluyor ve umuyorum ki, ondan sonra bu klasiklere devam oyunu çekmeye sıra gelecek. Ey yapımcılar duydunuz değil mi, sıradaki projenizi?

Açıkçası yeniden o ortamlara girme imkanını yakalamak, Mark Hamill’in seslendirdiği Ripburger’ın hain planlarına karşı Corley Motors’u onun kirli ellerinden kurtarmak, güzeller güzeli Maureen’i korumak, motorumuzun başına geçip çetemiz Polecats’le beraber sıcak asfaltta yolların tozunu “Son Gaz” almak beni fena şekilde heyecanlandırıyor. Siz ne düşünüyorsunuz azıcık yaşlı geekler bu efsanenin dönecek olması hakkında? Mutluluktan uçan yorumlarınızı, sevinç gösterilerinizi aşağıya alalım lütfen…

Not: Yapımcılara tekrar sesleniyorum, devam oyununundan önce, Curse of the Monkey Island’ın da bir remastered’ını aradan çıkarıverin gari. O da gelirse şu bünyenin yaşayacağı sevinci anlatamam..

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.