Anımsar mısınız bilmem, ama çok uzun bir süre önce J.J. Abrams’ın yeni bir bilim kurgu filmi projesinin başında durduğunu geçmiştik sizlere bu satırlardan. Proje, Oren Uziel tarafından yazılacak, Julius Onah tarafından yönetilecek, aralarında David Oyolewo, Gugu Mbatha-Raw, Ziyi Zhang, Elizabeth Debicki, Daniel Brühl ve Chris O’Dowd’ın bulunduğu yıldızlarla bezeli bir kadro tarafından da başarıyla oynanacaktı. God Particle’dı filmin adı. Baya da heyecanlanmıştık ilk duyduğumuzda.

Bu garip zaman kipini kullanıyorum, çünkü ekmeğini yıllardır tamamen gizemlerden yiyen Abrams, nasıl yaptıysa tüm filmi kimseye çaktırmadan, Eylül ayında çekip bitirmiş bile. Yani en azından, prodüksiyon aşaması sonlanmış. Aynısını, 10 Cloverfield Lane için de yapmıştı anımsayacağınız üzere. O projeyi de kimseye duyurmadan bitirmiş, Cloverfield evrenine bağlamış, ardından da sürpriz naralarıyla bezenmiş eş dost övgüsüyle pazarlamasını yaptırmıştı.

Yalnız bu acayip zaman kipine mahkum kalmamın tek sebebi filmin aniden, bir fısıltı gibi prodüksiyonunu tamamlamış olması değil. God Particle, 10 Cloverfield Lane ile bir başka ortak yanı daha paylaşıyor: İkisi de aynı evrene dahiller. God Particle da, Goodman – Winstead başrollü Lane gibi Abrams’ın Cloverfield evreninde geçecek. Üstelik Abrams, bu konuda eylemlerini de sürdürme niyetinde. Onun küçük paylaşılmış evreni, God Particle ile de bitmeyecek.

Peki nereden bağlanacak diğer filmlere? Elbette işin içerisinde Abrams olduğu için, önceki ipuçlarına döndü internet. God Particle’ın “gerçeklikle ilgili bildikleri şeyleri sorgulatan bir keşif yapan” Amerikan astronotlarını konu alacağını bildiğimizden, ortaya atılan şöyle muhtemel bağlantılar var: İlk filmin Coney Island sahnesinde arkada düşen uydu, Goodman’ın karakteri Howard’ın ilk filmde bahsi geçen ve uzay keşif organizasyonları sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalışıyor olması, 10 Cloverfield Lane’in viral kampanyasında kullanılan ve yukarıya koyduğumuz -arzu ederseniz şuradan da dinlenebilecek– bir ses kaydı… Yani anlayacağınız, küçük küçük Abrams modern çağın en keyifli paylaşılmış evrenlerinden birini yaratıyor. Biz de keyifle izliyoruz!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.